Mektepli iki genç kadından Mardin'e 'organik' turizm hamlesi

Biri Mimar diğeri İktisatçı Mektepli iki genç kadından Mardin'e 'organik' turizm hamlesi
10 Ağustos 2017 Perşembe Saat 15:53 0

Mardin'de biri Mimar diğeri İktisatçı olan üniversite mezunu iki genç kadın, tarihi kentte turistlere hitap edecek yöreye özgü organik tatların olduğu bir butik cafe" bulamayınca kendilerini bu işe adadı.

              Kadınların iş hayatına katılımının oldukça düşük olduğu kentte girişimci ruha sahip İktisatçı Şevinhan Temiz Aslan ve Mimar Pınar Akpınar Ay Mardin'e bir butik cafe kazandırmanın yanında işyerlerini başarıyla işleterek kentteki hemcinslerine de örnek oluyorlar.        

              Hiçbir kurumdan kredi, hibe ve destek almadan bir ay önce açtıkları, Mardin'in otantik havasını
soluyan ve endüstriyel hiçbir ürünün bulunmadığı Butik Çiçek Cafede her şey organik ve kendi yöresinden temin ediliyor. Kendi evlerinde yaptıkları el yapımı pasta, kek, börek, limonata ve  kurabiyelerin yanında mevsimine uygun ürünlerle servis edilen serpme kahvaltı oldukça lezzetli alternatiflere sahip.      

BAŞARMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORLAR

              Mardin'de kadın olup da iş hayatına atılmanın müthiş bir heyecan yarattığını söyleyen Süleyman
Demirel Üniversitesi İşletme-İktisat Fakültesinden mezun Şevinhan Temiz Aslan, açtıkları organik butik cafeyi başarıyla işletmenin mutluluğunu yaşadığını anlattı.

              Mardin'e gelen turistlere organik ve Mardin'e özgü tatlar anlamında hizmet verecek bir butik cafenin eksikliğini her zaman hissettiklerini ve arkadaşları tarafından kendilerine defalarca iletildiğini belirten Temiz, bu alanda açtıkları işletmede hem organik ürünler servis ettiklerini hem de deneme amaçlı Bıttım Reçeli
gibi yeni tatlar sunduklarını ifade etti. Mardin'in meşhur bıttım meyvesinden ürettikleri bıttım reçeline patent almak için de girişimlerde bulunduklarını dikkat çeken Temiz, kentin tanıtım ve  kalkınmasına bu alanda da öncülük ettiklerini vurguladı.

BÖLGENİN KALKINMASINDA KADIN DA İŞ HAYATINA GİRMELİ

             Bölge kalkınmasının kadının da iş hayatına girmesinden geçtiğine inancını dile getiren Temiz, "İş hayatına atılırken bazı çekindiğimiz noktalar bazı korkularımız vardı. İş hayatında neyle karşılaşacağımızı bilmemek ister istemez ilk başta bizi korkutuyordu. Ama gün geçtikçe önümüzü gördükçe artık daha sağlam bir şekilde ayağımız yere basıyor. Bütün korkularımızı aştığımızı düşünüyoruz. Biz hiçbir zaman yılmadık. Tam tersine işimize canı gönülden sarıldık. İkimiz birbirimize desteğimizi hiç esirgemedik. Birbirimizi tamamladık. Bu, bölgedeki kadınları da bir şekilde heveslendirdi. Biz örnek olmaya çalıştık. Birimiz mimar birimiz
işletmeci,ama en önemlisi Mardin halkına örnek olmak açısından 2 genç kadın girişimci olarak çıktık yola. Hedefimiz keyifli işler yapmak, yaparken de mutlu olmak önemli olandı bizim için. Kahvaltının öğünler arasındaki yeri bambaşka. Güne sağlıklı ve keyifli bir başlangıç yapmak için kahvaltının önemi büyük.
Özellikle sevdiklerinizle yaptığınız kahvaltılar eğlenceli anlara dönüşür. Kahvaltılarınızı daha sağlıklı ve besleyici hale getirmek için yöresel ve organik lezzetler sunan bu mekanı açtık. Doğal ve katkı maddesi içermeyen yöresel lezzetleri bir arada sunarak kahvaltı yapmayı ayrı bir zevk haline dönüştürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Aslında güne mutlu başlamanın yolu da hiç kuşkusuz kahvaltıdan geçiyor. Biz de kahvaltıya el atarak  herkesin gününü mutlu geçirmesi için çalışıyoruz, onlar mutlu olunca da bizde mutlu oluyoruz."dedi.

NE YEDİĞİNİ BİLEN KESİME HİTAP EDİYORLAR

             Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun Pınar Akpınar Ay da sade ve nezih mekanlarında ne yediğini bilen, damak tadı gelişmiş kitlelere hitap ettiklerini belirterek "Evimin mutfağında ailem için yaptığım yemekleri artık müşteriler için yapıyorum. Yöresel mutfağın en seçkin örneklerini, en
temiz, en sağlıklı ve en lezzetli şekilde hazırlıyor ve sunuyoruz. Yemeklerimizi evde nasıl titiz şekilde yapıyorsak burada da aynı şekilde yapıyoruz. Amacımız hizmet, servis ve kalitesiyle halkımıza ve müşterilerimize
layık olmaya çalışmaktır. Ürünlerimiz seri üretimden ziyade az, günlük ve taze çıkıyor. Tamamen doğal malzemeler kullanılıyor olması kalitemizi ortaya seriyor. Sivas'ın balı, yörenin sütü-tereyağı, yerli tohumdan üretilmiş unu, pasta ve serpme kahvaltılarımızda yerini alıyor. Şekerpancarın yapılmış el ürünü
reçellerimiz, reçel severlerle buluşuyor. İş yerimizde çalışanların tamamı bayanlardan oluşuyor. Burada müşterilerin kendilerini özgür hissedebileceği tüm imkanları sağladık. Özellikle kadınlar buraya geldikten sonra çok şaşırıyorlar. Kulaktan kulağa duyulunca da ilgi gösteriyorlar. Özellikle kadınların böyle bir iş yeri açması, onları daha da mutlu ediyor."ifadelerini kullandı.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

2 saat önce...

Hastanede Tiroid Bezi Biyopsisi Yapılmaya Başlanmıştır

Tiroid nodülleri Tiroid Bezi içerisinde oluşan [...]

1 gün önce...

Bülent Ersoy'un yüz peçesini Kızıltepeli kadınlar işledi

Kızıltepe ilçesinde Çok Amaçlı Toplum Merke [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de arkeologlar kazı çalışmalarını sürdürüyor

Kızıltepe ilçesinde 3’ün sit alanı ilan edi [...]

1 gün önce...

‘MBB Yaz Okulları’ başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6