Mesleki Eğitim İhmal Edilemez

Mesleki Eğitim İhmal Edilemez
13 Eylül 2018 Perşembe Saat 13:47 0

Mazlum-Der tarafından yapılan açıklamada Mesleki Eğitime dikkat çekilerek bakanlığın yeni uygulamasına tepki gösterdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"8 ve 12 Yıllık mecburi eğitim uygulamalarından sonra sanayi sektörünün ihtiyacı olan kalifiye eleman ihtiyacının Meslek Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde öğrenim görerek mezun olmuş öğrenciler tarafından karşılanmasının planlandığı bilinmektedir.

Bu plan çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından strateji planları yapılmış, bu planlarda mesleki eğitimin ilkeleri belirlenmiştir. Belirlenen ilkeler hayata geçirmek için 2014/ 2018 eylem planı hazırlamıştır.

Ancak MEB, kendi hazırladığı plana uygun olmayan şekilde, 2018 yılı öğrenci tercih kılavuzunda örgün eğitim içerisindeki Düz Anadolu Liselerinin öğrenci alım oranı %17 olması gerekirken % 50'nin üzerine taşımıştır.

Bu işlem yapılırken, hukuki prosedüre uyulmamış, yönetmelik ya da genelge çıkarılmamış, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından İl Milli Eğitim Müdürlerine bir direktif ile olay gerçekleşmiştir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Strateji Belgesi'nin hazırlık sürecinde düzenlenen çalıştay ve toplantılarda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, üniversitelerin, meslek kuruluşlarının, sektör temsilcilerinin, işçi ve işveren sendikaları konfederasyonlarının, sivil toplum kuruluşlarının, il ve ilçe yöneticilerinin, okul ve kurum yöneticilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşleri alınmasına rağmen Düz Anadolu Liselerinin öğrenci alım oranını %17 den % 50'nin üzerine çıkarılması sürecinde ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve düşünceleri alınmamıştır.

Milli Eğitim Bakanlığının Strateji Planındaki bu verileri hiçe sayarak kendisinin eylem planını dikkate almayan bir süreç yürütmesi, telafisi imkansız zararların oluşmasına sebebiyet verecektir.

Kayıt süreçlerinde Düz Anadolu Liselerinin kontenjanlarını 3 kata yakın artırmaları nedeniyle Meslek Liselerinde bir önceki yıllara göre öğrenci kayıtları %65 düşüşle gerçekleşmiştir. Bu uygulamanın devam etmesi durumunda Meslek Liselerinin kapanma durumuyla karşı karşıya kalmaları kaçınılmazdır. Şimdiden ülke genelinde 50'ye yakın meslek lisesinin kapatılarak Düz Anadolu Lisesine çevrilmiş olması olayın vahametini göstermektedir.

Ekonomik sıkıntıların çekildiği bu süreçte daha fazla üretmemizin altı çizilirken gelecekte üretimi gerçekleştirecek elamanların yetişmemesi için sarf edilen bu çaba manidar, hatta ülke ekonomisine bir ihanet düzeyindedir.

Süreç böyle devam edecek olursa, 12 yıllık mecburi eğitim ile kalifiye eleman yetiştiremez hale gelen sanayi sektörü, sektörün tek kalifiye eleman kaynağı haline gelmiş meslek Liseleri, ülke sanayisi ve ülke ekonomisi içinden çıkılmaz sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.

MAZLUMDER olarak, ilgili tüm kurum ve kuruluşları üzerlerine düşeni yapmaya, Milli Eğitim Bakanlık yetkililerini de yapılan yanlışlıktan derhal dönmeye çağırıyoruz. "
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hasan Furkan Ordu, Artuklu'dan Aday Oldu

31 Mart Yerel seçimlerinde yapılacak belediye ba [...]

1 gün önce...

Kayyum olarak atanmıştı, Adaylık için Başvurusunu yaptı

Dargeçit belediye başkan yardımcılığına kay [...]

1 gün önce...

AK Parti'den Yerel Seçim Sürprizi: Parti Dışındakilere Teklif Götürülüyor

AK Parti'nin yerel seçimlerde siyasete daha önce [...]

1 gün önce...

Büyükşehir için ilk resmi başvuru Aydoğan'dan geldi

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil A [...]

20 saat önce...

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

5 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7