Midyat'ta Köy Okulunda Yapılan Yenilikler Göz Doldurdu

Midyat'ta Köy Okulunda Yapılan Yenilikler Göz Doldurdu
19 Nisan 2011 Salı Saat 11:40 0

Midyat ilçesinde bağlı Sivrice Köyü İlköğretim Okulu'na yapılan yenilikler göz dolduruyor.

Avustralya Büyükelçiliği'nden çok amaçlı akıllı sınıf, köyüne vefa borcunu ödemek için kolları sıvayan İşadamı Abdulkerim Altunkaya ise kalorifer kazanı, tesisatı ve jeneratör bağışlamış, Sosyal Destek Projesi'nden (SODES) kapsamında kütüphane ve kitaplıklar yaptırılmış.

Midyat'ta 20 kilometre mesafede bulunan Sivrice köyü ilköğretim okulundaki yenilikler merkezde bulunan bazı okullara taş çıkartır cinsten. Sivrice Köyü İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Arslan, yapılan yenilikler hakkında bilgi verdi. Köy okulunun her türlü donanıma sahip olduğunu vurgulayan Arslan, "2011 yılı itibari ile okulumuza 4 önemli kazanım sağladık. Birincisi SODES kapsamında gayet kullanışlı ve donanımlı kütüphaneye sahip olduk. İkinci Doğrudan Yardım Programı (DAP) kapsamında Avustralya Büyükelçiliği'nin desteğiyle çok amaçlı sınıf elde edildi. Bununla hedef kitlemiz Sivrice halkı, mezraları, ayrıca mezralarda yaşayan Süryani kesimdir. Çok rahatlıkla gelip istedikleri konularda konferans ve seminer düzenleyebilirler. Yapılan salonumuzda köylülerimize bilgilendirme amaçlı çeşitli seminerler verilmektedir. Ayriyeten köyümüzün ve Midyat'ımızın işadamlarından Altunkaya Holding yönetim kurulu başkanı Abdulkerim Altunkaya okulumuza kalorifer dairesi, kalorifer kazanı tesisatı sağlamış olup, hepsini karşılamıştır. Yine iş adamımız bize tüm okulumuzun elektriğini kaldırabilecek jeneratör göndermiştir. Ayıca çocukların oynayabileceği Oyun parkı yapıldı. " dedi. Arslan, yapılan bu çalışmalar için emeği geçen herkese teşekküller etti.

6 yıldır bu okulda görev yaptığını söyleyen Abdullah Kara isimli öğretmen de, "Birçok okul gezdim gördüm. Şu anki okulumuzun yapılan yardımlarla projelerle birçok merkezi okullara göre daha iyi şartlara kavuştu. Merkezi okullara bakarsak akıllı tahtamız, projeksiyonlarımız, birçok teknolojik aletlerimiz mevcuttur. Bu konuda SODES kapsamında bize çok faydası dokundu. Özellikle Avustralya büyük elçiliğine çok teşekkür ederiz. Bir tane teknolojik sınıfımız var ve bu sınıfta köy halkına olsun, bazı Süryani köylerimize olsun eğitim veriyoruz. Onarlı rehberlik açısından geliştiriyoruz. Öğrencilerimize birçok slaytlarla eğitim imkanları sağlıyoruz. Sivrice ilköğretim okulu olarak gerçekten çok büyük bir gelişme kaydettik, birçok ilköğretim okuluna göre de üst derecede ilerdeyiz."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hırsızlar bu sefer kameradan kaçamadı

Midyat ilçesinde, bir otelin yüzme havuzuna giren [...]

1 gün önce...

Eşsiz gün batımı manzarası

Suriye sınırındaki Nusaybin ilçesinde güneşin batı [...]

1 gün önce...

Üründü ile Öztürk Ailelerinin Mutlu Günü

Mardin Life Gazetesi’nin köşe yazarlarından Eğitim [...]

1 gün önce...

Belediyespor Kulübü Yönetimi Belirlendi

Kızıltepe Belediyesi Meclisinden oluşan Kızıltepe [...]

1 gün önce...

Midyat Kent Park tamamlandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar