Midyat'ta yağış ve fırtına nedeniyle ev işyerlerinin çatıları uçtu

Midyat'ta yağış ve fırtına nedeniyle ev işyerlerinin çatıları uçtu
04 Mayıs 2019 Cumartesi Saat 10:12 0

Midyat'ta dün akşam saatlerinde başlayan kısa süreli yağış ve fırtına büyük maddi hasara yol açtı.

Midyat'ın Sivrice (Dalin) Mahallesi'nde etkisini gösteren fırtına, okul, sağlık ocağı ve bazı evlerin çatılarını uçurdu. Ağaçları kökünden koparan fırtına, arı kovanlarına zarar verirken, onlarca elektrik direğini de devirdi. Mahallede elektrik kesintisi ise sürüyor.

Mahalle sakinleri yaşadıklarını anlattılar.

Cami bahçesindeki ağaçların ve caminin su depolarının fırtına nedeniyle uçtuğunu belirten Sivrice Cami İmamı Halil Ağırman, "İki dakika içerisinde hortum gibi fırtına oldu. Evlerin çatıları uçtu. Caminin güneş enerjisi ve su deposu uçtu. Ağaçlar devrildi. Köyün içinde çok zarar oldu. Teller koptu. Bu da bir ibret ve imtihandır. Yani her zaman Allah’a yönelmek gerekiyor. Çünkü insan her zaman kendini unutuyor. Allah-u Teâlâ da bizi bu konuda bu şekilde uyarıyor." dedi.

Afif Altunkaya, "Dün akşam saatlerinde köyde büyük bir fırtına olmuş. Dün akşam geldik. Gerçekten büyük bir felaket gibiydi. Büyük bir gürültü kopmuş. Bugün baktık ki maddi hasar var. Ağaçlar, elektrik direkleri devrilmiş. Okul, sağlık ocağı ve evlerin çatıları uçmuş. Çok şükür can kaybı yok. En büyük tesellimiz budur. Yetkililerden bir an önce hasar tespiti yapılıp mağduriyetlerin giderilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerden Ramazan Akkurt, "Fırtına, hortum gibi bir şey koptu. Arılarımız telef oldu. İnşaatımızın kalıpları uçtu. Ağaçlar ve direkler devrildi. Su depolarımız uçtu. Elektrik kesildi. 45 yaşındayım, böyle bir şey görmedim şu ana kadar. Yetkililer gelip mağduriyetimizi tespit etsinler ve gidersinler istiyoruz." şeklinde konuştu.

Fahrettin Akay da "Dün yüksek bir ses geldi. Fırtına Mardin tarafından geliyordu. Kimse dışarı çıkamıyordu. Çocuklar korktu. Maddi hasar çok. Çok şükür can kaybımız yok. Damların üstünde hiçbir şey kalmadı." diye konuştu.

Zarar gören okulda incelemelerde bulunuldu

Öte yandan sabah saatlerinde çatısı zarar gören okulda incelemelerde bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Altay, şunları söyledi:

"Öğrencilerin zarar görmemesi için gerekli tedbirler alındı. Eğitim öğretime sorunsuz devam edilmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ilgili birimleri ile görüşüldü. Teknik ekip gün içinde gerekli tespitleri ve girişleri yapacaklardır. Hepimize geçmiş olsun."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversite bu yıl da BAŞARISIZLIK sıralamasını kimseye kaptırmadı!

İsmi skandal ve yolsuzluklarla gündeme gelen Mardi [...]

20 saat önce...

Artuklu Belediyesi Tarihine Sahip Çıkıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı “Beledi [...]

1 gün önce...

Hem de İzmir'den Öğrencilere Sıradışı Karne Hediyesi

İZMİRLİ Öznur Vardar, Mardin'de bulunan ilkokullar [...]

1 gün önce...

Üretilen çiçekler dikilmeye başlandı

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bü [...]

1 gün önce...

Öğrencilere Ücretsiz Ulaşım Müjdesi!!!

Belediye araçları, öğrenci ve sınav görevlilerine [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

GÖBEKLİ TEPE

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Musa Ağabey

2
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Endüstri 4.0

7