Mısır Rekoltesi Çiftçilerin Yüzünü Güldürdü

Mısır Rekoltesi Çiftçilerin Yüzünü Güldürdü
14 Eylül 2011 Çarşamba Saat 15:23 0

Mardin'de bu yıl Mezopotamya ovasında yaşanan bereket çiftçinin yüzünü güldürdü. Mısır üretiminde son yılların üretim rekoltesini elde eden Mardin'de bu yıl 594 bin ton Mısır üretimi gerçekleşti.

Mardin Tarım İl Müdürlüğü tarafından İl Müdürü Mehmet Salih Söğüt imzası ile yayınlanan açıklamada, hazırlanan projeler sayesinde geçen yıl dane Mısır üretim rekoltesinde hedeflenen miktara ulaşıldığı söyledi.

Mardin ovasının Türkiye'nin önemli tahıl ambarlarından biri olduğunu belirten Söğüt, açıklamasında “Dane Mısır üretimi bölge çiftçisinin yüzünü güldürdü. Bölgede bulunan 5 bin 686 çiftçi bu yıl 552 bin 815 dekar alanda Mısır ekti. Ekilen topraklarda bu yıl yapılan hasatta 594 bin ton 262 kilo üretimi gerçekleşti. Dane Mısır pirim desteklemelerine esas 23 milyon 770 bin 516 lira tahakkuk ettirilmek üzere icmallerin tamamlanarak, bakanlığa gönderildi.”ifadelerine yer verdi.

Mardin'den, Ortadoğu'ya 74 Bin Ton Hububat İhracatı Yapıldı

Güneydoğunun tahıl ambarı olan Mardin, 2011 Ağustos ayı itibari ile Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerine yönelik hububat ihracatında rekor kırdı. Bu yıl hububatta 74 bin ton kuru gıda ihracatı yapan Mardin, 732 ton da orman ürünleri ihracatı yaptı.

İl Müdürü Söğüt, yaptığı açıklamada, başta Irak, Suriye, Libya ve Türkmenistan olmak üzere Ortadoğu ve Orta Asya'da birçok ülkeye hububat ihracatında büyük artış yaşandığını kaydetti. Söğüt, hububat ambarı olan Mezopotamya Ovası'ndan elde edilen ürünlerin ihracatındaki artışı, çiftçilerin bilinçlendirilmesi ile birlikte rekoltede yaşanan artışa bağladı. Söğüt, bölgede yetişen hububat ürünlerinin de dış pazarda alıcı bulduğunu ifade etti.

Tarım İl Müdürlüğü'ne bağlı Bitkisel Üretim ve Sağlığı Şube Müdürlüğü'nün 2011 yılında önemli miktarda bitkisel ürün ihracatı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Söğüt, “Yetkili inspektörlerimiz tarafından ihraç edilecek ürünlerin zirai karantina etmenleri bakımından mikroskobik kontrolleri yerinde yapılarak 'Bitki Sağlık Sertifikası' düzenlenerek ihracatına izin verilmektedir.”dedi.

İhracatın son dönemlerde artış göstererek bir canlılık oluşturduğunu kaydeden Söğüt, bunun da Mardin'in ekonomisine ve istihdamına büyük katkısı olduğunu vurguladı.

2011 yılı Ağustos sonu itibariyle Mardin'den yapılan toplam 74 bin 233 tonluk ihracatta yemlik mısırın 33 bin ton ile ilk sırada olduğunu ifade eden Söğüt, diğer ihraç ürünlerini ve ihracat miktarlarını şöyle sıraladı:

“Buğday kepeği 4 bin 566 ton, yemlik arpa 6 bin 800 ton, besi ve kümes hayvanları yemi 448 ton, karma yem 9 bin 850 ton, yemlik buğday, 4 bin 500 ton, dış mekân süs bitkileri 564 ton ve orman ürünleri 732 ton.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Hırsızlar bu sefer kameradan kaçamadı

Midyat ilçesinde, bir otelin yüzme havuzuna giren [...]

1 gün önce...

Eşsiz gün batımı manzarası

Suriye sınırındaki Nusaybin ilçesinde güneşin batı [...]

1 gün önce...

Üründü ile Öztürk Ailelerinin Mutlu Günü

Mardin Life Gazetesi’nin köşe yazarlarından Eğitim [...]

1 gün önce...

Belediyespor Kulübü Yönetimi Belirlendi

Kızıltepe Belediyesi Meclisinden oluşan Kızıltepe [...]

1 gün önce...

Midyat Kent Park tamamlandı

Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar