Sudan ve Sömürü düzeni; İzlenimler(II)

14 Haziran 2017 Çarşamba Saat 18:19

              Geçen yazıda Kara bahtlı kıta Afrika'yı sizlere kaba taslak anlatmıştım.Bu yazıda da sizlere kelime anlamı olarak Siyahların ülkesi anlamına gelen Sudan hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

              Afrika'nın doğusunda kalan Sudan, Kızıldeniz'le birlikte Mısır, Etiyopya, Eritre, Kenya, Uganda, Kongo, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad ve Libya ile komşu bir ülke.    

              Tarihi kaynaklara göre; Sudan denirken kastedilen bölge bugünkü Sudan’ın topraklarından çok geniş bir yer. Müslümanların Hz. Ömer döneminde Amr Bin As'la Afrika'ya girdikten sonra, zencilerin yaşadığı ve Kızıldeniz kıyılarından başlayarak Batı Afrika'ya kadar uzanan geniş bir alana "Biladu's-Sudan (Siyahlar Ülkesi)" adını vermişlerdi. Daha sonra "Bilad" kelimesi zamanla atılarak bu bölgeye sadece Sudan denildi. Bugün bildiğimiz Sudan ise "Doğu Sudan" denilen bölge.

              Batı tarafından cetvelle çizilen sınırdan olacak ki dikdörtgen bir şekle sahip ve 2011 yılındaki Güney Sudan bağımsızlığı olayına kadar da yaklaşık 2 milyon 504 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle Afrika kıtasının yüzölçümü bakımından en büyük ülkesiydi. Büyük Sahra Çölü'nün bir kısmını da içinde barındıran Sudan'ın% 24 çölden yüzde 6'sı da sulak bölgelerden oluşur. Başkenti Hartum olan ve Başkanlık sistemi ile yönetilen Sudan'da 15 eyalet bulunuyor.

              Ülkenin ortasından geçen Beyaz ve Mavi adında iki büyük kol halinde, Hartum'da birleşen Nil Nehri, ülkenin  dış ilişkilerinden kültürüne, toplumsal gelişiminden ekonomisine kadar birçok alanda etkili. 30 milyon nüfuslu ülkenin en büyük şehri olan Omurduman'ın nüfusu ise 2 milyon civarında. Sudan, 2 milyon 504 bin metrekarelik arazisi ve kişi yoğunluğuna bakılırsa dünyanın en seyrek nüfus yoğunluğu olan ülkelerinden biri. Nüfusun yüzde 25'i Beyaz Nil ile Mavi Nil arasında yoğunlaşmış durumda. Yıllık nüfus artışı ise yüzde 3,7. Sudan hem Afrika ve hem de Ortadoğu gelenek ve göreneklerinin, dillerinin ve kültürlerinin karıştığı bir ülke.

              Ülkenin Darfur bölgesi en dağlık bölgesi. Burada 3070 metre yüksekliğindeki volkanik Marra Dağı ile birlikte Ülkenin en yüksek yeri olan 3 bin 187 metre ile Kinyeti Dağı bulunuyor.

              Tropikal iklimin hakim olduğu ülke genelinde yazın sıcak ve düşük bir nem oranına sahip olmakla birlikte ortalama sıcaklığı 47 dereceyi buluyor. Bitki örtüsü yağışlara göre değişiyor. Kuzeyde akasya fundalıkları ve kıt çöl otu, güneyde de savanalar ve tipik ağaçlar yetişiyor. Nil nehrinin geçtiği bölgelerde sulu çimenlik araziler ve çayırlar mevcut.

              Kuzey bölgede yaşayan insanların tamamına yakın bir bölümü Müslüman. Ülkenin resmi dili Arapça, ancak bunun yanı sıra sömürü dili olan İngilizce ve yerel diller olan Nübyece, Ingessana, Beja, Nyla, Fur, Nuban, gibi diller de konuşuluyor.


ŞERİATLA YÖNETİLİYOR

              Şeriatla yönetilen ama birçok eyalette feodal zihniyetin hakim olmasından güçlülerin her zaman haklı görüldüğü ülkede temel eğitim Kur'an-ı kerim öğreten okullarla yapılıyor. Hartum'da 5 olmakla birlikte toplamda 20'ye yakın üniversite var.

              BM ve Afrika Birliği Teşkilatına da üye olan Sudan'da iç savaş bağımsızlığını ilan ettiği ilk günden devam ediyor. Afrika’da bugün bile devam eden kargaşalar ve iç savaşlar, sömürü düzenine baş kaldırma, sömürenlerin menfaatleri engelleme ihtimaline karşı gizli örgütler tarafında yakılan ateşlerden çıkmakta, Sudan'da olduğu gibi kaynakları sömürme yarışındaki çekişmelere kurban olmaktadır. Batı desteği ile petrol zengini Güney Sudan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonra bu sefer yerel ve Arap kabilelerin hayvancılıkla geçindiği doğalgaz rezervleri ile dolu Darfur'da su kaynakları ve otlakların paylaşımı konusundaki uyuşmazlıklar, 2003 yılında iç savaşa dönüştürüldü. Bölgedeki kabileler ile Hükümet tarafından göz yumulduğu ileri sürülen silahlı Cancavidler arasındaki çatışmalarda 3 milyon nüfuslu Darfur eyalet nüfusunun üçte birini yerinden edildi, yüz binlerce insan öldürüldü.                  Devlet Başkanı Ömer el Beşar'ın Darfur bölgesinde, geniş çaplı bir etnik soykırım yaptığı iddiaları üzerine, BM Güvenlik Konseyi, 2004 yılında Sudan'da bir araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Komisyon, 25 Ocak 2005'te, BM Genel Sekreteri'ne sunduğu raporda; sivil halkın korunması ve suçluların cezalandırılması için harekete geçilmesini tavsiye etti ve Konsey durumu UCM'ne taşımaya karar verir ve 6 Haziran 2005'te UCM savcısı Luis Moreno Ocampo, Darfur'da işlenen suçlar hakkında soruşturma açılır. 2007'de Sudan hükümeti destekli ileri sürülen Cancavid adı verilen silahlı gruplarla, ayrılıkçı Sudan Özgürlük Hareketi (HTS) denen militanlar arasındaki çatışmalara sahne oldu. Cancavidlere destek olduğunu ve etnik temizliği kabul etmeyen hükümet, Nisan 2007'de BM'nin Darfur'da barışı sağlamaya yönelik baskısını, silahlı havadan konuşlandırma dahil kabul ettiklerini açıkladı. 4 Mart 2009 tarihinde Uluslararası Ceza Mahkemesi Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşar hakkında; Darfur Bölgesinde soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten dolayı tutuklama emri çıkartıldı. Bu karar üzerine bütün Sudan'a ambargo yükleyen insan hakları abidesi olan ABD ve AB ülkeleri El-Beşar yerine Sudan halkını cezalandırma yolunu seçtiler.


SÖMÜRÜ DÜZENİ AFRİKA'NIN HER YERİNDE AYNI

              Sudan'da gördüğünüz gibi bütün bu aşamalarda esas olan sömürüdür. Bu ihtilafların arası kesilmesin diye ülke sınırları kabileler arası ihtilafların sürekliliğini sağlayacak şekilde cetvelle çizilmişti. Sömürünün engellenmemesi için halk cahil bırakılmış, sömürü düzeni kurulduktan sonra cehalete yardımcı olan ilkel inanışlar da kültürel hakları koruma adı altında teşvik ediliyor. Bütün bunların üstüne bir de uyuşturucu, fuhuş gibi alışkanlıkların önü açılarak, toplama kamplarında tel örgüler içinde yaşama zorunda bırakılyor. Hatta daha ileri gidilerek biyolojik saldırı ile hastalık yayılır veya kısırlaştırılırlar.


ÇIKARLARA DOKUNULDU MU DİKTATÖR OLURLAR

              Afrika’nın suni devletlerinde Sudan örneğinde olduğu gibi petrol zengini diktatör krallar batılların çıkarlarını korudukları müddetçe bu suçlamaların dışında kalırken, Ömer El Beşar gibi isimer ise çıkarlarını uygulamadığı için gıyabında ve yargılanmadan hakkında tutuklama kararı bile verilebiliyor.

              Aslında suçu kabileleri bir bayrak altında toplamak, ülkesinde cehaleti azaltmak, sömürüye karşı bir uyanışa neden olmak olduğu görülen Ömer El Beşar'ın bu uyanışı tehlikeli sınırlara gelince aynı aktörler tarafından kabile reislerinin ihtirasları alevlendirilerek iç çatışmalar çıkarılır. Batı ülkenin bir uçundaki Petrol zengini Güney Sudan'ı bağımsızlaştırdıktan sonra diğer ucundaki Doğalgaz zengini Darefur'u da bağımsızlaştırma çabası içinde olduğu gibi

              Biz de, halkı bir arada tutmaya çalışan, kaynakların beyazlar tarafından sömürülmesine karşı çıkan Ömer el Beşar gibi insanları bizlere kirli bir şekilde tanıtan medya ve onların stratejik kurumları  üzerinden diktatör deriz hiç araştırmadan. 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. En Belirgin Özellikleri 05 Aralık 2018 Çarşamba Saat 16:57
2. Sonsuzluğa Açılan Kapı 27 Kasım 2018 Salı Saat 15:09
3. İktidar partisi İl başkanını arıyor 19 Kasım 2018 Pazartesi Saat 13:06
4. Gazeteciler Bayramı ve Basın Özgürlüğü 21 Ekim 2018 Pazar Saat 15:18
5. Sahipsiz Memleket (3)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 16:00
6. Sahipsiz Memleket (2)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:52
7. Sahipsiz Memleket (1) 28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:39
8. Mutlu Olmanın Sırrı Sınavdan Geçmez 10 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
9. Sahipsiz Memleket Mardin 03 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
10. Gençlere Dair... 14 Temmuz 2018 Cumartesi Saat 19:43

YORUMLANANLAR :::

HDP'den Büyükşehir'e Sürpriz Başvuru

Mardin Büyükşehir Belediyesi Aday Adaylığına HDP'd [...]

1 gün önce...

FETÖ'nün Mardin Sorumlusu Mülki Yapıyı Anlattı

FETÖ'nün Mardin ve Şırnak kaymakam ve vali yardımc [...]

5 saat önce...

Çağ Çağ Sulama Birliğinden Çiftçiler için önemli duyuru

Nusaybin Çağ-Çağ Sulama Birlik Başkanı Nevaf Değer [...]

1 gün önce...

Şervan Çelik Camii'nin temeli atıldı

Nusaybin Yenituran Mahallesinde yıkılan Köprübaşı [...]

1 gün önce...

Acil Durum Yönetim Merkezinden 'fırtına' uyarısı

Doğu Akdeniz'in doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anado [...]

1 gün önce...