HABER: Nusaybin - Turgutlu'ya Modern Sulama sistemi | Mardin Life Gazete, Dergi, Ajans ve Matbaası
Nusaybin - Turgutlu'ya Modern Sulama sistemi
11 Mayıs 2012 Cuma Saat 09:11
Nusaybin ilçesinde modern sulama cihazları deneniyor. Gap Teyap tarafından Nusaybine getirilen sulama sitemi Turgutlu köyünde kullanıma başlandı.

Nusaybin ilçesinde modern sulama cihazları deneniyor. Gap Tarımsal Eğitim ve Yayın Projesi (Teyap) tarafından Nusaybin’e getirilen sulama sitemi Turgutlu köyünde kullanıma başlandı.

 
Nusaybin’de kullanılacak sistem için Gıda, Hayvancılık ve Tarım ilçe müdürü Nevaf Kalkan, Gap Teyap sorumlusu Metin Mehmetoğlu ve çiftçi Necmi Yıldızoğlu arasında sözleşme imzalandı.
 
Makinenin ve sulama sistemi hakkında bilgi veren Gap Teyap sorumlusu Mehmetoğlu, makinenin 60 metre genişliğinde kanatlara sahip olduğunu söyledi. Farklı ürünlerin sulanmasında kullanılmak üzere kanatlara değişik meme çapları takıldığını kaydeden Mehmetoğlu; “ Makine tarla başına kurulduktan sonra tamamen sulama suyunun basınç enerjisini kullanarak yürüyor ve kanatlarındaki yağmurlama memeleriyle sulamayı gerçekleştiriyor. Sistemde 110’luk 420 m kangal boru kullanılmış. Makine günde en az 7 bin 200 metrekare en çok da 86 bin 400 metrekare sulayabiliyor. Gap Teyap olarak tarımın tüm konularında eğitim projelerinin devam edeceği, modern sistemlerin yayılması için çalışıyoruz. Bu bağlamda Nusaybin’in en önemli ziraatçılarından Ahmet Munip Yıldızoğlu ve Necmi Yıldızoğlu ilk defa sistemlerimizi kullanacaklar.” şeklinde konuştu.
 
Tamburlu yağmurlama sulama sistemi olarak da bilinen sistemi ilk defa kullanacak Necmi Yıldızoğlu ise sistemin kendilerine işçilik ve zaman avantajı kazandıracağını söyledi.
Bir kurulumda günde yaklaşık 45 dekar sulayacağını kaydeden Yıldızoğlu şöyle konuştu;
“Üstelik hiçbir işçi gerekmeden bu alanı sulayacağız. En büyük avantajı ise fazla boru altyapısı gerektirmemesidir. Ürün desenimizde ağırlıklı olarak bulunan mercimek normalde hep kuru şartlarda ekiliyordu. Salma su ile sulanamayan mercimeğe Nisan ayında verilecek bir yağmurlama suyu verimi önemli oranda arttıracak. Makine aynı zamanda buğday ve pamuk ürünlerini içeren 2 bin – 2 bin 500 alanda kullanılacağız."
 
Turgutlu köyünde kurulan sulama sistemi, Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Nevak Kalkan, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Doğru, Ziraat Mühendisi Ahmet Munip Yıldızoğlu ve yöre çiftçilerinin katılımıyla tarlaya konuldu.

http://www.mardinlife.com/Nusaybin---Turgutluya-Modern-Sulama-sistemi-haberi-5512

Nusaybin - Turgutlu'ya Modern Sulama sistemi