Öğrencilere Gazeteciliği Anlattılar!

Öğrencilere Gazeteciliği Anlattılar!
14 Mart 2019 Perşembe Saat 12:47 0

Mardin'de bir okulda düzenlenen Kariyer Günlerine katılan Gazeteciler Kadir Üründü ve Nezir Güneş öğrencilere Basın ve gazeteciliği anlattılar. Yalım Ortaokulu Rehber Öğretmeni Aynur Oral'ın organize ettiği Kariyer Günleri etkinliğine Okul Müdürü Abdurrahim Salgın, Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü, Mardin Life Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş, okulda görevli öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Mardin Life Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Kadir Üründü ile Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkan Yardımcı ve Mardin Life Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nezir Güneş Yalım Ortaokulunda düzenlenen “Kariyer Günleri” etkinliğine katılarak gazetecilik mesleği konusunda öğrencilere tecrübelerini aktardılar.

Düzenlenen programda ilk konuşmayı yapan Nezir Güneş, gazeteciliğin temel taşının kamera, fotoğraf makinası ve kalem olduğunu dikkat çekerek ortaokul öğrencisi olarak kalemi ellerinden hiçbir zaman bırakmamalarını tavsiye etti. Okuma ve yazmanın bir boş zaman değerlendirmesinden çok bir insan için yemek ve içme gibi en temel ihtiyaçlardan biri olduğuna vurgu yaptı. Gazeteciliğin temel kavramlarını öğrencilere anlatan Güneş, medya ve basın alanındaki kurumlar hakkında da bilgiler verdi.

Gazeteciliğin kutsal bir meslek olduğunu belirten Güneş, 'Gazeteci yaşadığı toplumun avukatı kamunun ise bekçisi konumunda olduğu için kutsaldır. Daha iyisine ulaşmak için yanlışları yazabildiği, hataları dillendirdiği, güzellikleri savunduğu için kutsaldır. Bir gazeteci için kesinlikle meslek anlamında bir mesai mefhumu yoktur. Gecenin saat ikisinde, üçünde, dördünde gelen bir telefonla aniden acil bir şekilde olay yerinde olmanız lazım. Bir dakikalık istenilen görüntüyü çekmediğimiz de istediğiniz kadar olay yerinde saatlerce bekleyin, o haberin sizin için bir değeri yoktur. Eğer gazeteci olacaksanız bir kere aklınızda mesai mefhumu olmayacak, onunla birlikte maceraperest olacaksınız. Eğer macera peşinde olamayacaksanız bu işi bırakmanız lazım. Gazeteci objektif olmalı, aidiyetini mensubiyetini haber yazarken bir kenara bırakmalı. Gazeteci habere giderken duygusal olmamalı, duyguları ile hareket etmemeleri” dedi.

Öğrencileri okudukları ve üzerlerinde etki oluşturan her haberin doğruluğunu mutlaka araştırmaları gerektiğini örneklerle açıklayan Güneş, "Burada, her duyarlı vatandaşın aynı zamanda kendi çevresindeki olayları doğru bir şekilde gazetelere, televizyonlara, aktarma anlamında gönüllü bir iş içinde olması gerektiğini düşünüyorum.  Gazeteci olmak illa oturup haber yazmak değildir; aynı zamanda yazar olmaktır, televizyonda sunuculuk, program yapmaktadır. Genel anlamda radyocu olmaktır ve makale yazmaktır.” ifadelerini kullandı.

“Kariyer Günleri” seminerinde konuşan Mardin Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı ve Mardinlife Gazetesi Yazı İşleri Müdürü A.Kadir Üründü de konuşmasında mesleki sorumluluğun basın alanındaki önemine değinerek, Eğer bir ilde veya bir ilçede gazeteci varsa O kentteki Vali, Kaymakam, Belediye başkanı, idareciler, seçilmişler görevini layıkıyla yapmanın çabası içerisinde olacaklarını belirterek, gazetecinin halkın kulağı, gözü ve sesi olduğunu ve halk adına sorgu sualde bulunduğunu söyledi.

Geçtiğimiz yıl Başbakanlık tarafından “Çarıklı Profesöre Veda” başlıklı yazıyla yılın en iyi köşe yazarı seçilme onurunu yaşadığını, bu gibi ödüllerin gazeteciler için önemli olduğunu, ödüllerin gazetecileri ileriye dönük motive ettiğini ve sorumluluklarını arttırdığını ancak hiçbir maddi ödülün gazetecileri yapılmasına vesile oldukları hayırlı işler kadar motive edemeyeceğinin sözlerini ekledi.

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Kadir Üründü şöyle konuştu: "Gazeteci; toplumun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dilidir. Gazeteci bir toplumun vicdanı, yeri geldiğinde bir mağdurun avukatı, yeri geldiğinde o mağdur adına kanaat edip yazı yazan, hesap soran bir savcı, yeri geldiğinde kalemi kıran bir hâkim olabiliyor.'

'Gazeteci her şeyden önce vicdanlı olmalı.' diyen Üründü, 'Gazeteci empati yapmalı, mutlaka kendisini haberin öznesi-muhattabı olan kişilerin yerine kendisini koymalı, ondan sonra haberini yapmalı. Milletvekili, vali, belediye başkanı, devlet ne yaparsa yapsın o yapılan güzel iş toplumun yararına olan hayırlı iş gazetecinin kalemine, fotoğraf makinasına, kamerasına yansımadıktan sonra hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Toplum için, vatandaş için yapılan bir hizmetten toplumun, milletin haberi yoksa o hizmet yok hükmündedir. Gazeteci yazarsa, siz okursunuz.' şeklinde konuştu.

Gazetecinin sorumluluğunun çok büyük olduğunu söyleyen Üründü, 'Gazeteci toplumun vicdanıdır. Gazeteci aynı zamanda yaşadığı toplumu bilen insandır; siyasetinden bürokrasisine, sporundan kültürüne gazeteci her alanda kendini yetiştirmek, geliştirmek zorundadır. 'Ben gazeteci oldum, bundan sonra sıkıntım kalmadı.' diye bir durum kesinlikle yoktur.” dedi.

Üründü sözlerini şöyle sürdürdü: “ Gazetecilik yapacak kişinin bu işe sevdalı olması gerekiyor. Bu mesleği yapanlarda bir bağımlılık meydana getiren meşekatli bir iş olan gazeteciliğin en güzel yanı hayırlı işleri vesile olmaktır. Örneğin, okulu olmayan bir köydeki öğrencilerin sorunu gündeme getirip o köye okul yapılmasını sağlamak ve benzeri bir çok sorunu kamuoyunun gündemine getirip yetkililerin, ilgililerin bu konuya dikkatini çekip çözülmesine katkı sunmak gibi.”

Üründü, gazetecilerin mesleklerini icra ederken yaşadıkları ve karşılaştığı sorunları ile güzel anıları da paylaşıp öğrencilerin sorularını yanıtladı.

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Şekere yüzde 16 zam

Motorin ve çay fiyatlarındaki artışın ardından şek [...]

23 saat önce...

Tutaşı, “Çalışanlarımızın Her Zaman Yanındayız”

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, beledi [...]

2 saat önce...

SIRA DIŞI GÖRÜNTÜLER Dev Etçil Çekirgeler bu sefer Mardin'de görüldü

Mardin'de çiftçiler tarla biçerken, yaklaşık 15 sa [...]

1 gün önce...

MBB Gençlik Merkezinde ‘Film Günleri’ düzenleniyor.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri [...]

1 gün önce...

Katarlı'da çıkan yangında zarar büyük

Kızıltepe'de yaklaşık 15 bin fıstık ağacı ile 4 bi [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar