Öğrencilerin "Robot" Başarısı

Öğrencilerin
07 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 08:39 1

Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilieri dört yıldan beri aldıkları robotik eğitimler meyvesini verdi. Öğrenciler GAP Robot yarışlarında dereceye girdiler. Şimdi de Sivas'ta düzenlencek Türkiye geneli yarışmaya katılacaklar.

Robot teknolojisi son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada çok büyük bir mesafe aldı. Yakın zamanda evinizde, iş yerinizde ve tüm yaşamsal alanlarımızda robotlar önemli bir yer alacaklardır. Ülkemizde yerli teknoloji üretiminde kullanılan yöntemlerin başında robot teknolojisi gelmektedir. Gençlerimizin robot teknolojisine ilgilerinin artırılması özendirilmesi amacıyla pek çok kurum ve kuruluş robot yarışmaları tertiplemekte ve amacına ulaşabilmektedir.
İlimizde bulunan Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik teknolojisi alanı dört yıl önce robotik eğitimlere başlayarak ilimizde bu sektörde öncülük etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve TUBİTAK tarafından 12 yıldır tertiplenen Uluslararası Robot yarışlarına son üç yıldır zor şartlar altında katılmıştır. İlk yıl Artukbey Kahve , ikinci yıl Artuklu Belediyesi ve bu yıl da MAREV tarafından sağlanan desteklerle yarışmalara katılarak Mardinli gençleri robotik eğitim tasarım ve programlama konularında özendirmektedir.
Elektrik Elektronik Alan Şefi Sait Çaça, "Her yıl büyüyen bir sektör olan robot sektöründe Mardin olarak seyirci kalmamak ve bu işte “BİZDE VARIZ” diyebilmek için gençlerimizle sınırlı imkanlar dahilinde bir şeyler üretmeye başarmaya ve uygulamaya çalışıyoruz. İlk yıl tek robotlar başladık şimdi ise 9 robotumuz oldu. Seneye 14 robot geliştirmek istiyoruz. Her yıl bu işe merak salıp ilgilenmek isteyen gençlerimiz katlanarak artıyor. Biz hepsine kapımızı açarak geri çevirmiyoruz. Bu yıl MAREV( Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı) desteğiyle Sivas’ta ki yarışlara katılacağız. Geçen hafta Adıyaman’da düzenlenen GAP robot yarışlarında derece aldık. Güzel bir motivasyon oldu. Ondan önce de Kahramanmaraş'taki yarışlara katılarak eksikliklerimizi tespit edip giderdik. MAREV ile uzun yıllar beraber çalışmak için çalışmalarımız devam ediyor. Biliyorsunuz MAREV'in desteklediği Midyat Sivrice Köyü Ortaokulu geçtiğimiz haftalarda robotik kodlama alanında İspanya’da ödül alarak yurda döndü. Aynı başarıyı bizde yakalamak istiyoruz. Mardin’de bu bilgi ve zekaya sahip pek çok gencimiz var . Amacımız onlara olanak sağlayıp ülkemize ve memleketimize armağan edebilmektir. Bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek hemşerilerimizin dualarını bizden esirgememelerini dilerim."dedi.YORUMLAR :::

  1. öz mardinli
    07 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 09:19 CEVAPLA
    Allah yolunuzu açık etsin .başarılarınız devam eder. inşallah

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Duyan Ailesi'nin Mutlu Günü

Mardin Mimarlar Odası Başkanı Mimar Önder Duya [...]

1 gün önce...

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

1 gün önce...

400 Yataklı Ek Hastane için ilk kazma vuruldu

Mardin'de 150 yataklı eski devlet hastanesi binas [...]

1 gün önce...

5 bakanlıkta bakan yardımcıları belli oldu

Adalet, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sağ [...]

1 gün önce...

3 yetim annesi kadının 'İş' çığlığı

MARDİN'de, eşi kanser hastalığı nedeniyle vef [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6