Öğrencilerin "Robot" Başarısı

Öğrencilerin
07 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 08:39 1

Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilieri dört yıldan beri aldıkları robotik eğitimler meyvesini verdi. Öğrenciler GAP Robot yarışlarında dereceye girdiler. Şimdi de Sivas'ta düzenlencek Türkiye geneli yarışmaya katılacaklar.

Robot teknolojisi son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada çok büyük bir mesafe aldı. Yakın zamanda evinizde, iş yerinizde ve tüm yaşamsal alanlarımızda robotlar önemli bir yer alacaklardır. Ülkemizde yerli teknoloji üretiminde kullanılan yöntemlerin başında robot teknolojisi gelmektedir. Gençlerimizin robot teknolojisine ilgilerinin artırılması özendirilmesi amacıyla pek çok kurum ve kuruluş robot yarışmaları tertiplemekte ve amacına ulaşabilmektedir.
İlimizde bulunan Mardin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik teknolojisi alanı dört yıl önce robotik eğitimlere başlayarak ilimizde bu sektörde öncülük etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve TUBİTAK tarafından 12 yıldır tertiplenen Uluslararası Robot yarışlarına son üç yıldır zor şartlar altında katılmıştır. İlk yıl Artukbey Kahve , ikinci yıl Artuklu Belediyesi ve bu yıl da MAREV tarafından sağlanan desteklerle yarışmalara katılarak Mardinli gençleri robotik eğitim tasarım ve programlama konularında özendirmektedir.
Elektrik Elektronik Alan Şefi Sait Çaça, "Her yıl büyüyen bir sektör olan robot sektöründe Mardin olarak seyirci kalmamak ve bu işte “BİZDE VARIZ” diyebilmek için gençlerimizle sınırlı imkanlar dahilinde bir şeyler üretmeye başarmaya ve uygulamaya çalışıyoruz. İlk yıl tek robotlar başladık şimdi ise 9 robotumuz oldu. Seneye 14 robot geliştirmek istiyoruz. Her yıl bu işe merak salıp ilgilenmek isteyen gençlerimiz katlanarak artıyor. Biz hepsine kapımızı açarak geri çevirmiyoruz. Bu yıl MAREV( Mardinliler Eğitim ve Dayanışma Vakfı) desteğiyle Sivas’ta ki yarışlara katılacağız. Geçen hafta Adıyaman’da düzenlenen GAP robot yarışlarında derece aldık. Güzel bir motivasyon oldu. Ondan önce de Kahramanmaraş'taki yarışlara katılarak eksikliklerimizi tespit edip giderdik. MAREV ile uzun yıllar beraber çalışmak için çalışmalarımız devam ediyor. Biliyorsunuz MAREV'in desteklediği Midyat Sivrice Köyü Ortaokulu geçtiğimiz haftalarda robotik kodlama alanında İspanya’da ödül alarak yurda döndü. Aynı başarıyı bizde yakalamak istiyoruz. Mardin’de bu bilgi ve zekaya sahip pek çok gencimiz var . Amacımız onlara olanak sağlayıp ülkemize ve memleketimize armağan edebilmektir. Bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek hemşerilerimizin dualarını bizden esirgememelerini dilerim."dedi.YORUMLAR :::

  1. öz mardinli
    07 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 09:19 CEVAPLA
    Allah yolunuzu açık etsin .başarılarınız devam eder. inşallah

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EĞİTİM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Utanıyoruz! Bu Vahşet Yakışmadı!

Midyat ilçesinde gözü oyulmuş köpek bulundu. [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, İstanbul’da Mardin standını ziyaret etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul'da b [...]

1 gün önce...

Hırsızlar Suriyelilerin evini soydu

Nusaybin'de Suriyeli bir ailenin evine giren hırs [...]

1 gün önce...

İzmir - Mardin uçağı arıza nedeniyle geri dönüş yaptı

İzmir - Mardin seferi için İzmir Adnan Mendere [...]

12 saat önce...

Memura 3 zam

Milyonlarca memura Ocak’ta yüzde 4 zam ve 7.15 [...]

12 saat önce...