Onların arasına ismimizi yazdırmak için Onlar'layız

22 Mart 2018 Perşembe Saat 00:59

Tüm dünyada öncelik sırasına göre savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde, afet bölgelerinde, yoksulluk olan tüm ülke ve bölgelerde faaliyetler yürüten İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca bu yıl 8.'si düzenlenen "Yetim Dayanışma Günleri"nin startı için Azerbaycan'dayız. Türkiye'den İnsan Hakları ve Adalet Hareketi Başkanı Av. Cihad Gökdemir, Azerbaycan İHH Yetim Sorumlusu Nurgül Karagül, İHH Gönülleri olarak Kütahya, Yalova ve Malatya'dan gelen İHH Görevlileri Sümeyye Güneş, Sevgi Kaşaca, Sündüs Koç, ve Filiz Tavukçu ile birlikte 7 kişilik bir grup olarak yola çıktık.
Kardeş ülke Azerbaycan'ı ve yaptıkları çalışmaları ile gönülleri fetheden İHH'nın Azerbaycan Gönüllülerini anlatmadan önce sizlere İHH'nın Dünya genelinde hayata geçirdiği Yetim Dayanışma Günleri hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. 
"Yetime kefil olana Allah (cc) da kefildir" şiarı ile hareket eden İHH bu yıl "Yetim Dayanışma Günleri kapsamında 56 ülkede 700'ün üzerinde  projeyi hayat geçirecek.

200 BİN YETİM YARARLANACAK
Sadece bu projelerden ise yaklaşık 200 bine yakın yetim yararlanacak. Düzenli yetim çalışması yapılan 56 ülkeden 30'unda Türkiye'den gönderilen ekipler görev alırken, 6 ülke ve bölgede ise çalışmalar buralardaki partner kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilecek.
"Onlar, seve seve yiyeceği yoksula, yetime ve esire yedirirler. (İnsan - 8)"
İşte ayette geçen Onlar arasına ismimizi yazdırmak için Mardin'den Onlara doğru yola çıktık. 
Onlar ki evlerinin kapısı belki aylardır çalınmayan ve seslerini kimseye duyuramayanlar. 
Onlar ki her gün ellerinde poşetle dönen kapı komşusu babalara içten içe bakıp gözyaşı dökenler. 
Onlar ki o masum ve mahzun bakışları bağırlarına basan annelerinin gözbebekleri. 
Onlar ki gözlerinden akan yaşlarla yüreklerindeki dünyalara kanat çırpanlar.
Onlar ki sevgiye en çok muhtaç oldukları dönemlerde sevgiden yoksun yalnızlaşanlar.
Onlar ki ümmetin emaneti olarak kendilerini hatırlayacakları bekleyenler.
Onlar ki bizimle aynı gök kubbe altında olup da varlıklarından haberdar olamadıklarımız.
Onlar ki baba himayesinden yoksun, sevgiden mahrum, şefkat, muhabbet ve merhamete muhtaç boynu bükük yetimlerimiz... 

DÜNYADA 400 MİLYON YETİM VAR
Kendi evlerimizde çocuklarımızın hiçbir şey eksik bırakmıyorken, bize emanet edilen yetimlerin himayesine duyarlılık göstermek sadece bir çocuğun geleceğini kurtarmakla kalmayıp dünyanın geleceğine dair de önemli bir yatırım olacaktır.
Nefes aldığımız bu dünyada savaş, işgal, doğal afet ve çeşitli sebeplerden dolayı yetim kalan 400 milyon yetim çocuk misyonerlik başta olmak üzere pek çok tehlike ile karşıya. Özellikle misyoner teşkilatların, organ mafyası, fuhuş mafyası ve suç örgütlerinin tehdidi altındaki bu çocuklar Ümmete emanettirler ve istikbalde yaşayacakları her türlü olumsuzluğun vebali her birerlerimizin omuzlarındadır.
Kutsal kitabımızın 21 yerinde doğrudan veya dolaylı olarak gözetilmesini emrettiği ve dünya üzerinde en kırılgan kalbe sahip olan bir yetimin gülümsemesi için bir ömür feda etmek gerekmez mi?
Medine İslam Devletinde olduğu gibi erdemli bir topluma doğru ilk önceliklerimiz arasına yetimlerimizi yerleştirmemiz ve sahip çıkmamız gerekiyor.
Yüreklerine ve gönüllerine dokunan hamilerine cenneti, Allah ve Resul'üne yakınlığı kazandıracak olan yetimlik acınılacak bir durum olmaktan ziyade bir ayrıcalıktır.
İşte İHH yeryüzündeki yetimlerin himayesi ve eğitimi için yapmakta olduğu faaliyetlere dikkat çekmek maksadı ile düzenlediği Yetim Dayanışma Günleri programlarına Türkiye’de bulunan akademisyenler, STK yetkilileri, sosyal hizmetler alanından uzmanlar, doktor ve avukatlar, çeşitli medya organlarından basın mensupları, her meslek gurubundan gönüllüler, İHH yetkilileri ile birlikte katılım gösterecek.
Projeleri ile yetim ve ailelerinin imdadına koşan İHH, yetim yavrularımızın aşkıyla adeta doğudan, batıya, kuzeyden ve güneye yeniden iyilik seferlerine başlıyor. 
Dünya genelindeki İHH gönüllerinin yüreklerinin genişliği ile ufuklarının derinliği sayesinde aradaki tüm mesafeler bir bir yok oluyor.

ÖNEMLİ İŞLERE İMZA ATIYOR
Dünyanın 56 ülkesinde 100 bine yakın yetim çocuğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile sürekli destek kapsamına alan ve dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde 750 bine yakın yetime dönemsel destekler sunan, 30 yetimhanede 2.500’ü aşkın yetimi üniversite tahsillerinin sonuna kadar takip eden İHH sadece gönüldaşlarını dünyanın en güzel çiçekleri ile buluşturmuyor.
Bizzat yetim çocuklara temas edilerek gerçekleştirilen programlarda yetim çocukların yaşadıkları ülkelerdeki sorunları dünyaya duyurma, hem de yetim çocuklarla ilgili daha planlı ve sistemli destek projelerinin devletler nezdinde de hayata geçirilebilmesine de vesile oluyor. Bunun en bariz örneğini bizleri kendi yerinde misafir eden ve İHH'nın ilk korucularından olan Urfa'lı hemşehrimiz Hüseyin Büyükfırat'ın altyapısını oluşturarak Türkiye Büyükelçiliğinin de yardımı ile adeta yeniden inşa edilen Çocuk Mercan Köyü projesi ile bire bir şahit olduk.  
Türkiye'nin yanı sıra Suriye, Burkina Faso, Eritre Etiyopya, Ruanda, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Afganistan, Arakan, Bangladeş, Endonezya-Açe, Filipinler-Moro, Hindistan, Kırgızistan, Pakistan, Tayland-Patani, Sri Lanka, Nepal, Myanmar, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Makedonya, Sancak, Azerbaycan, Gürcistan, Lübnan gibi ülkelerde hayata geçirilecek projeler arasında ev tamir ve inşası, seracılık, sağmal hayvan dağıtımları gibi sosyal, sünnet organizasyonu, hijyen paketi dağıtımları gibi sağlık, okul inşası, kırtasiye dağıtımı gibi eğitim, şiir, kompozisyon, resim ve bilgi yarışmaları gibi kültürel yardım faaliyetleri hayata geçirilecek.
Bizim için hazırlanan programdan anladığımız kadarıyla program kapsamında Azerbaycan'da kumanya paketinden “Adak-akika” dağıtımına, Yetim  Ailelere Kümes Hayvancılığı Yapımından Mantı atölyesine, Yetim evlerine ziyaretten “Kuranı-Kerim”dağıtımına  “Pişiriyoruz, gönül sofrasında buluşuyoruz” etkinliğinden yetimlerle “Ufuğa doğru” sohbetlerinden Yetim annelerine yönelik psikolojik seminerlere kadar birçok programa katılacağız.
Siz Değerli Okuyucularımız da bir yetimin yüzünü güldürmek ve Peygamberimizle cennette komşu olmak isterseniz ayda 100 TL’ye bir yetimin sponsorluğunu üstlenebilir, bir yetim ailenin maişetine katkıda bulunabileceğinizi hatırlatarak Unutmayalım ki, "Yetim gülerse dünya güler"


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Mart Ayı ve Yeni Zelanda 23 Mart 2019 Cumartesi Saat 17:31
2. Merhamet hareketi olarak Vicdan Konvoyu 11 Mart 2019 Pazartesi Saat 15:28
3. Kadını Metalaştırma Günü 07 Mart 2019 Perşembe Saat 17:46
4. Bir 28 Şubatı daha geride bırakırken 28 Şubat 2019 Perşembe Saat 10:38
5. Hocalı Katliamı 28 Şubat 2019 Perşembe Saat 10:34
6. Başkasının cebindeki aklımız! 14 Şubat 2019 Perşembe Saat 11:24
7. İnsan'a Dair! 08 Şubat 2019 Cuma Saat 11:55
8. Anne ve Babalara İthafen! 28 Ocak 2019 Pazartesi Saat 15:15
9. Kendi irademizle sahip olduğumuz putlarımız! 22 Ocak 2019 Salı Saat 14:47
10. Hırsın Kölesi Olmak! 05 Ocak 2019 Cumartesi Saat 18:31

YORUMLANANLAR :::

Mardin'in en büyük bahçesi milletin hizmetinde

Mardin'de atıl durumda bulunan ve İçişleri Bakanlı [...]

1 gün önce...

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

5 saat önce...

Pozitif Yönetim (1)

.

1 gün önce...

Yağmur Mardinli çiftçilere bereket getirdi

Uzun bir kuraklık döneminin ardından bu yıl bol ya [...]

1 gün önce...

Şükrü Cevheroğlu: Kentsel dönüşüme başlayacağız

AK Parti Kızıltepe Belediye Başkan adayı Şükrü Cev [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN