Özrünüz kabul edilmemiştir

08 Eylül 2017 Cuma Saat 16:26

             Aslında cevap vermeyecektim. Ancak Mardin Artuklu Üniversitesinin yönetim zaafiyeti ve başarısızlığını konu aldığımız haberlerden sonra Rektör'ün bize cevap niteliğinde "Özür Diliyorum" yazısı ile ilgili özelden bana birçok eleştiri geldiği için yazamadan geçemedim. Bir kere  şunu netlikle söylemek istiyorum Sayın Rektör, Özrünüz kabul edilmemiştir.

              Kendisine ders verecek değilim ancak birazcık ilimden nasiplenenler şu ayetin yabancısı olamazlar; "Fein lem teğfir lena lenekunenne minel hasirin..." Yani Dava Adamları kendilerinden özür dilemezler, yaptıkları ve yapacakları eksik ve yanlışlardan dolayı Allah'tan ve Ümmet'ten özür dilerler...

 

Benim dediğim olur anlayışı

              İşte kendinden özür dileyen insan sadece kendini ve fikrini beğenendir. Başkasını sevmeyen, hep kendisini üstün tutanlara bizim burada ‘burnu havada’ derler. İnsanın fıtratında olan nefis, eğer imanla beslenmezse kibir ve gurur gibi kirlerle rezil bir hâle düşürebiliyor. Nefis, bir ruh hastalığı olarak insanın kendisine ve başkalarına karşı kıskanma, gıybet gibi muzır hallerine de sebep olduğu için sosyal ilişkileri zayıf, hevâ ve heveslerine göre hareket ettiklerinden dolayı da herkese karşı gurur ve kibir içindedirler. Bu tipler her zaman nefislerinin alkışlarla beslenip okşanmasını isterler, tıp ki "Her şeyi en iyi ben yaparım, benim istediğim olur”diyen Nemrut gibi. Herkesi ve her şeyi kendi menfaatine kullanma itikat ve arzusu içinde kendini üstün görme, dolayısıyla yaptıklarının hep iyi ve doğru olduğu zannıyla “her şeyi ben yaparım, benim dediğim olur” şeklinde hizmet makamını bencillik eğiliminde kullanırlar.  

 

Arasına yalanlar katarak kendisini över

              Kendi nefsini beğenen adam hep kendini beğendirmeye ve sevdirmeye çalışarak kusurları kendi üstüne almaz. Her zaman kendini temize çıkarmaya çalışır. Süslü cümlelerle, hatta arasına yalanları da katarak kendini över. Bu tip insanları, Allah da "Eraeyte menittehaze ilâhehu hevâhu," şeklinde dikkat etmemizi istiyor. “Baksana; şu heva ve hevesini ilâh edinen kimseye”

              Bu ayetin ışığında Sayın Rektör Mardin Kamuoyundan kendisinin heva ve hevesine göre pohpohlamasını övmesini göremeyince yada yukarılardan biri kulağını çekip kendisini ihtar edince tövbe edip Allah'tan özür dilemek yerine kendisinden özür diliyor. Özür dilemenin derin anlamını da gerekiyorsa sonradan kendisine hatırlatabiliriz...

              Aslında ben çok çok daha iyiyim, ama kıymetimi bilmezler arasında sakil düştüm serzenişinin ahlaki karşılığının ne anlam ifade ettiğini de herkes biliyor. Ben bir hazineyim ama bir türlü keşfedilemedim böbürlenmesinin dava literatüründe neye denk geldiğini de biliyoruz. Ağırakça basın yoluyla aleme racon kesiyor; "Siz, hepiniz gelip ululuğumu itiraf edip özür dilemiyorsunuz madem, öyleyse ben kendimden özür diliyorum!"

              Hani adamın itirafı gibi; daha önce az kusurum vardı biraz da kibirliydim; ama şimdi tam mükemmelim..

 

Özür dilenmesi gerekenler!

              "Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" sözünü hatırlatarak Ağırakça'nın önüne gelene afra tafra yapıp kırıcı ve kibir taşan laflarla kalp kırmaları ve küstürmeleri için önce Rabbinden özür dilemesi gerektiğini hatırlatıyoruz!

              Dava, hizmet, ahlak veya amme hukuku için değil, sadece egosuna ram olmadığı ve kendisine mutlak itaat etmediği için görevden aldığı değerli akademisyenler için önce o akademisyenlerden özür dilemesi gerektiğini hatırlatıyoruz.

              Mardin Artuklu Üniversitesine haftanın sadece üç gününü kısmen ayırmasının oluşturduğu idari ve etik sıkıntıları için önce Mardin Kamuoyundan özür dilemesi gerektiğini  hatırlatıyoruz!

              Üniversitenin büyümesi ve gelişmesi yerine üzerine vazife olmayan işlerle, örneğin Ak Parti Teşkilatının arasına nifak sokma ve birini diğerine karşı kışkırtmalarla oluşan hoşnutsuzluğu için önce bu camiadan özür dilemesi gerektiğini hatırlatıyoruz!

              İki gün önce "medet ya tweet" diyerek hırsız, çete, katil ve mafya dediği kişilerle üç gün sonra muhabbet ediyoruz kurnazlığının itimat enflasyonu oluşturduğu için önce o kişilerden özür dilemesi gerektiğini hatırlatıyoruz!

              Üniversite rektörü olarak sadece israf ettiğiniz A4 kağıdı için değil; 30 gün karşılığında aldığınız ancak 10-20 gününü geçirdiğiniz Mardin üniversitesinden afiyetle yediğiniz on binlerce TL'lik maaşınızı Helal etmek için de önce 74 milyon Türkiye vatandaşından özür dilemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz!

              Eski dostlarının referanslarını minnet etmeye ve yük görmeye yeltenip kadim dostlarını bir çırpıda yok saydığı için önce kadim dostlarından özür dilemeniz gerektiğini hatırlatıyoruz!

              Bu ne kibir, bu ne megalomanlık!

              Kendisi sadece dava ve adanmışlık içinde...

              Muhatapları ise hep çıkarcı, nifak ve ahlaksızlık içinde..

              Düzeltmek için çok çabalamış ama Hidayet nasip işi!..

              Kendisini minnacık eleştirenlere  Sayın Rektör Ahmet Ağırakça'nın bastırılmış egosunu bu twit ele veriyor.

              "Bana bak, benim kim olduğunu biliyor musun? Ben hem Kabalalı, hem Babüssorlu, hem de Rektörüm!"

              28 Şubat Mağduriyeti üzerinden kendini savunan dava adamı olarak eğer gücünü Kabalalı ve Babüssorlu olmaktan alıyorsa bunun yorumunu da kamuoyuna bırakıyorum. Gönül isterdi ki önce dava adamıyım sonra da Mardinliyim diye bilseydin.

              ..

              Unutmayın size bu zamanda en çok elzem olan tevazu ve mahviyet içerisinde bulunmanızdır. Devamlı kendinizi özeleştiriden geçirmeli ve nefsinizi terbiye içinde olmanız gerekirken Mardin'i ben dizayn ediyorum hevesinde olmanıza İsmet Özel ve Bayezid-i Bestami hazretlerine atfedilen iki nükte söz ile bitirmek istiyorum.

              İsmet Özel'in "Düzeltirsem deme, düzelirsem de.."tavsiyesi ve Bayezid-i Bestami hazretleri bir gün yolda giderken yanından geçen bir köpeği görür ve köpeğe değip necaset bulaşmasın diye eteklerini toplar. O anda köpek dile gelerek der ki: “Benden sana bulaşacak kir, üç defa yıkamakla temiz olur. Ama senin nefsindeki kibir kiri, yedi deryada yıkansa temiz olmaz.”

              Selam ve muhabbetle..

              


YORUMLAR :::

 1. mesut
  19 Eylül 2017 Salı Saat 09:26 CEVAPLA
  Kürt olsa ne yaparsa yapsın eleştirmezsin.Mardin yerlisi olsun,melek dahi olsa birşey çıkartırsın.Bunun vebali ağır öbür dünyada sen de yazarken Allah tan kork.
  • kutsal yerliler
   20 Eylül 2017 Çarşamba Saat 23:41 CEVAPLA
   üniversite dolmuş senin kutsal, mübarek, arap vs mardin yerlilerinden sen neden bahsediyon?
 2. Hakikat
  11 Eylül 2017 Pazartesi Saat 15:58 CEVAPLA
  Rektör, hiç korkmadan çekinmeden hırsıza hırsız rüşvetçiye rüşvetçi, ak partili görünüp cebini doldurmak için uğraşan onursuzlara da şerefsiz diyor. Peki sizin bunları dillendirecek yüreğiniz var mı? Sırf çıkarınız veya başkalarının çıkarı için görmek istediğinizi yazıyor ve inanmamızı bekliyorsunuz. Kusura bakmayın ama adam doğru söylüyor.
 3. ADALET
  11 Eylül 2017 Pazartesi Saat 15:04 CEVAPLA
  Özür dilemek ve özrü kabul etmek kişilerin şahs-ı münhasıran düşünce ve edebine bağlıdır. Bu tartışmadan Mardin ilimize hiçbir katkı sağlamadığı gibi kişileri hedef göstererek yazılarınızda asıl kibir ve ince nüanslarla hararetli bir hedef olduğu gözükmektedir. Lütfen boş kavga ve tartışmalara yerine yapıcı ve de faydalı yazılar yazarak Mardin ilimize katkı sağlayıcı realist düşünceler ile fikirleriniz harmanlarsanız her daim kazançlı olan yaşadığımız dünya olur. Lütfen tartışmalar ile vakit kaybetmeyelim Sayın GÜNEŞ!!
 4. Artuklu
  10 Eylül 2017 Pazar Saat 00:07 CEVAPLA
  Kabul mercii sizmisinizki etmiyorsunuz O da zaten sizden dilememişti üzerinize alınmayın
 5. Kabala-Babüssor-Rektör
  09 Eylül 2017 Cumartesi Saat 22:59 CEVAPLA
  Muhteşem bir yazı olmuş
 6. Muhammed Doğanay
  09 Eylül 2017 Cumartesi Saat 11:21 CEVAPLA
  Vah benim memleketime. Güneydoğuda kayyum atanan yerler atanmayanları geçecek gibi görünüyor. Böyle devam ederse şırnak mardin'i İdil-Cizre Midyat'ı geçecek
 7. Hadise
  09 Eylül 2017 Cumartesi Saat 09:15 CEVAPLA
  kulağını mı çekmişler.Galiba sen hayal görüyorsun. Kim onun kulağını çekmiş çamur at izi kalsın yazarcılığına gerek yok
 8. Mehmet Eryarsoy
  08 Eylül 2017 Cuma Saat 21:28 CEVAPLA
  Ailesinden de özür dilemeli.
  O kemiklerine bile saygı duymadan miras paylaşımındaki beş kuruş için kaynını mezardan aldırdığı için.
 9. Sedat Yılmaz
  08 Eylül 2017 Cuma Saat 21:18 CEVAPLA
  Biz mağdur öğrencilerden de özür dileyecek mi
 10. karahanlılar
  08 Eylül 2017 Cuma Saat 20:48 CEVAPLA
  maskeleri düşürmek üzere yazılan bir yazı. 10 üzerinden 12

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Mutlu Olmanın Sırrı Sınavdan Geçmez 10 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
2. Sahipsiz Memleket Mardin 03 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
3. Gençlere Dair... 14 Temmuz 2018 Cumartesi Saat 19:43
4. Kendi ektiğimizi biçiyoruz! 03 Temmuz 2018 Salı Saat 11:43
5. Biz bu hallere nasıl geldik? 21 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 16:37
6. Gözler Partilerin Aday Listelerinde 13 Mayıs 2018 Pazar Saat 16:43
7. Münafıklığa Karşı; Çözüm Mümin Adaylarda 07 Mayıs 2018 Pazartesi Saat 15:10
8. Seçimlerdeki adaylık süreci üzerine 29 Nisan 2018 Pazar Saat 15:11
9. Bir Erdemliler Hareketi: Çığır 22 Nisan 2018 Pazar Saat 03:12
10. Bakü'nün Mardin'den yok bir farkı 11 Nisan 2018 Çarşamba Saat 10:07

YORUMLANANLAR :::

Rektör, yolsuzlukla suçlanan yeğenini fakülteye atadı

Ulusal Gazetelerde yer alan habere göre Artuklu A [...]

14 saat önce...

'Dindar kesimi affın dışında bırakıyorlar'

28 Şubat ve FETÖ yargısımağduru mahkûmların [...]

16 saat önce...

İzmir - Mardin uçağı arıza nedeniyle geri dönüş yaptı

İzmir - Mardin seferi için İzmir Adnan Mendere [...]

1 gün önce...

Memura 3 zam

Milyonlarca memura Ocak’ta yüzde 4 zam ve 7.15 [...]

1 gün önce...

'Mahmudi'ler Derik'te Buluştular

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin il ve ilçelerine [...]

1 gün önce...