Park Hastanesinden 'Hicri Kotboğa' Açıklaması

Park Hastanesinden 'Hicri Kotboğa' Açıklaması
10 Ağustos 2017 Perşembe Saat 21:56 0

Önceki gün gazetemizde yayınlanan Hicri Kotboğa'nın Özel Park Hastanesinde hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak cevap veren Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Y. Doç. Dr. Erhan Takcı, her hangi bir ihmalinin olmadığını ileri sürdü.

Takcı, “Hasta Hicri Kotboğa 24 Temmuz’da bize geldi. 60 yaş üzeri olduğu için Kardiyoloji, Dâhiliye ve Anestezi kortasyonunu istedim. O gün benim 3 ameliyatın daha olduğu için sabahtan ameliyathaneye çıktım. Hastanın tüm tetkikleri yapıldı ve dosyası elime geldi. Dâhiliye, ‘ameliyatında bir risk yoktur’ diye bir not gönderdi.
Kardiyoloji uzmanımız da ameliyat olmasına bir sakınca olmadığını, orta yüksek risk grubunda olduğunu, ameliyat sonrasında bir tetkik yapılmasını uygun bulduğunu, ameliyat öncesinde bir tansiyon hapı verilmesinin uygun görüldüğünü belirten bir rapor yazdı. Hastanın 3-4 damarın tıkalı olduğunu ve bizzat bana bildirildiği iddiası tamamen yalandır. Kardiyoloji uzmanımız benimle hiç görüşmemiştir. Hastanın dosyası bana geldiği zaman anestezi uzmanıyla birlikte ameliyathanede değerlendirdik. Kardiyoloji notunu gördük, orta yüksek risk grubunu gördüğümüzde kendi aramızda konuştuk ve bunun hastaya zarar vermeyeceği görüşüne vardık, hastanın EGK değerlerinin bozuk olmadığını gördük. Ameliyat süresinin uzun olmayacağını, yaklaşık bir buçuk saat sürecini de göz önüne alarak hastayı ameliyata alamaya karar verdik. Bizim Kardiyoloji uzmanımız, genelde de 45-50 yaş üzeri olanlara, diyabeti olanlara, solunum veya sigara kullanan bütün hastalara orta yüksek risk grubu vermektedir. Ameliyat öncesi ve sonrası verilecek ilaçlar belirlenir ve hasta ameliyata alınır. Bu hasta için damarları tıkalı, ameliyat olmaz diye bir rapor söz konusu değildir, zaten damarın tıkalı olduğu Kardiyoloji uzmanı da düşünmemiştir, böyle bir beyanı da yoktur.” dedi.

“Bel fıtığı ameliyatımız başarılı geçmişti”
Bel fıtığı ameliyatının başarılı geçtiğini ve hastanın ameliyat sırasında her hangi bir komplikasyonu olmadığını belirten Takcı, hastanın bilinci açık ve yakınlarıyla konuşarak ameliyattan çıktığını söyledi. Takcı, “Hasta ameliyattan çıkıp servimize çıktıktan bir saat sonra ‘göğsümde ağrı var, koluma doğru biraz ağrı var’ dedikten sonra hemşirelerimiz Kardiyoloji uzmanımızı çağırmıştır. Kardiyoloji bölümünde yapılan tetkiklerden bir kalp krizi düşünüldü ve hasta yoğun bakımda takibine karar verildi. Burada bile hala bilinci açıktı. Hasta yoğun bakıma alındıktan sonra kalp damarında bir tıkanıklık olabileceği şüphesiyle bize anjiyo imkânı olmadığı için Devlet Hastanesi Kardiyoloji bölümüne sevk edildi. Burada bir damarın tamamen tıkalı olduğu görüldü ve tıkalı olan damara stent yerleştirildi. Hasta o dönemde daha da ağırlaşmış ve hasta tekrar bize gönderilmiş. Hasta tekrar bize geldiğinde bir takım narkoz altındaydı, şuur kapalıydı. Hasta tekrar geldiğinden saat: 22.00 civarıydı, bende hemen evden hastaneye gelerek hastayı tekrar kontrol ettim. Gece saat 03.00 civarında hastanın şuuru yerine geldi. Hasta elini, kolunu oynatma başladı. Bu hareketlenmelerden bir saat sonra hasta tekrar kalp krizi geçirdi. Ve o kalp krizinden sonra hastanın bilinci bir daha açılmadı. Sabah saatlerinden üçüncü bir kalp krizi daha geçirdikten sonra hasta vefat etti. Burada beyin cerrahisi olarak hiçbir ihmalimiz olmadığı gibi bu hastanın ameliyat olmayacağına dair de Kardiyoloji uzmanımızdan bir öneri gelmemiştir. Doktorun hastaneden kaçtığı iddiası yalandır. Hasta saat 22.00’de bize tekrar geldiğinde başındaydım, saat: 24.00’te ise evime istirahate çekildim.” diye konuştu.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Dinçel'e Mecliste yeni görev

AK Parti Mardin Milletvekili Şeyhmus Dincel, yeni [...]

1 gün önce...

Hayat Tamircisi' Bu Kez Kartala Protez Ayak Yaptı

Derik ilçesinde yaşayan, sakat hayvanlar ve çoc [...]

1 gün önce...

Bir kan davası daha tatlıya bağlandı

Kızıltepe'de 15 yıl önce İbrahim Kılınç’ [...]

1 gün önce...

“Binler tek yürek” oldu

Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yam [...]

1 gün önce...

OHAL'in ardından yeni düzenleme

OHAL sonrası için yeni düzenleme ile ilgili tek [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

2
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

3
Mehmet Kızılkaya
4
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

5