Pazarlarda Ramazan bereketi

Pazarlarda Ramazan bereketi
19 Mayıs 2017 Cuma Saat 18:30 0

Mardin'de yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla tarihi çarşılarda yoğunluk oluştu.

Çarşı ve pazarlarında Ramazan hareketliliği yaşanmaya başlandı. Ramazan ayına sayılı günler kala, başta Cumhuriyet, Hasan Ammar Çarşısı ve semt pazarları olmak üzere tüm esnafı alışveriş heyecanı sardı. Ramazan ihtiyaçları için Mardinlilere hazırlık yapan esnaf, birbirinden süslü ve bol çeşitli tezgâhlarda vatandaşı beklemeye başladı. Tezgâhların çoğunda Ramazan'ın vazgeçilmez tatları hurma, meyan kökü şerbeti, tatlı, sahurluk ilk sıralarda yerini alıyor. Mardin'de sit alanında yer alan Sokul Bakar Çarşısı başta olmak üzere tarihi çarşıların yanında mahallelerde kurulan pazarlarda alışveriş için tercih edilen mekanların başında geliyor. Vatandaşlar en çok iftarlıklar olan hurmaya rağbet ederken sahur içinde farklı yiyecekleri alarak hazırlık yapmaya şimdiden başladı.
Ramazan'ın başlayacağı 27 Mayıs'a sayılı günler kala çarşı-pazarda hareketlilik yaşanıyor. İftar ve sahur sofraları için alışveriş yapan vatandaşlar esnafın yüzünü güldürürken; marketler de Ramazan kolilerini vitrine çıkarmaya başladı. Piyasaya yaklaşık 3.5 milyar TL katkı sunması beklenen bu kumanya paketlerinde şekerinden yağına, pirincinden makarnasına kadar çeşit çeşit gıdalar bulunuyor.
Ramazan öncesi işlerin durgunluğundan şikayetçi olan Sokul Bakar esnafı ise ramazanın gelmesi ve son günlerde artış gösteren turist sayısıyla müşterilerin oluşturduğu hareketten memnun görünüyor.
Ramazan'ın vazgeçilmezi hurma başta olmak üzere sucuk, pastırma, zeytin, tuzsuz peynir, ceviz ve kuru kayısı gibi ürünleri de tezgah ve raflardaki yerini aldı.
Esnaflardan Ali Özdemir, tarihi çarşının ramazan ayının gelmesiyle en kalabalık günlerini yaşadığını anlatarak, "Ramazan yaklaştıkça, bereketini de beraberinde getirdi. Allah'a şükürler olsun. Bir süreden beri işler durgundu, işler hareketlenince tüm esnaf mübarek ayın bereketinden yararlanıyor. Ramazana en güzel şekilde hazırladık. Ramazan öncesi çarşımıza bir hareketlilik geldi. Ramazan ayının bolluk bereketi, çarşımıza da yansıdı."dedi.
Turistlik bir çarşı olan Kayseriye Çarşısının genelde müşterilerinin de turlar aracılığıyla gelen yerli turistler olduğunu ifade eden Özdemir, özellikle son günlerde bu çarşılarda da yoğunluğun arttığını vurguladı.
Türkiye'deki çeşitli illerin yanı sıra, Mardinli vatandaşların da çarşıdan alışveriş yaptıklarını anlatan Özdemir, çarşının ramazanla birlikte iftardan sonra da açık kalması için hazırlıklarını bitirdiklerini söyledi.
Marketler tarafından hazırlanan gıda paketleri de tüketicilerin ihtiyaçlarına göre farklı içerik ve fiyat seçenekleriyle satışa sunulmaya başladı.

KUMANYA FİYATLARI 30 TL'DEN BAŞLIYOR
Ramazan kolilerinin bu yılki fiyatı, 30 TL ila 100 TL arasında değişiyor. Şirketler ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK), Ramazan öncesi ihtiyaç sahibi ailelere, kumanya paketi dağıtımı için hazırlıklarını sürdürüyor.
Gıda ürünlerinden yoğurt, süt, pastırma, hazır tatlılar, bakliyat ve kırmız ete talep patlaması olurken fiyatların sabit olduğu öğrenildi.
Bu sayede A'dan Z'ye bütün esnaf grupları için Ramazan bereketli bir ay oluyor. Esnaflar, bereket ayı ile birlikte, gıda şirketlerinin satış rakamlarının geçtiğimiz aylara nazaran yüzde 25 ila 30 oranında artacağını söyledi. Ramazan yaklaşınca temizlik için boyasından deterjanına, misafirlere ikram edilecek ikramlıklardan sına kadar yapılacak alışverişlerden her sektörün nasibini alacağını kaydetti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Seydaoğulları adaylık için istifa etti

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin önemli [...]

12 saat önce...

Çocuklara zehir satan bir kişi gözaltına alındı

Mardin’de okulların çevresinde öğrencilere u [...]

1 gün önce...

Saruhan ailesinden görkemli düğün

İsmail’a aşireti ileri geleni Abdurrahman Saru [...]

1 gün önce...

Yüksekten düşen polis, şehit oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Mar [...]

18 saat önce...

Şehit polis, tekbirlerle uğurlandı

İki hafta önce geçirdiği kazada ağır yarala [...]

14 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Hingivê Me Şor Bûye.

1
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

MHP ve Kürtler

2
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Yeşil Liste

6
Kadir Üründü
7