Polat: Gazetecilik etiket değil, adam olma meselesidir

Polat: Gazetecilik etiket değil, adam olma meselesidir
23 Ocak 2017 Pazartesi Saat 09:36 2

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Kurucu Başkanı Veysel Polat, medya üzerinden yapılan operasyonların, insanlara bomba ve kurşunlardan yüz kat daha fazla zarar verdiğini belriterek, " Baş olalım, başkan olalım, herhangi bir mevkiye gelelim ama bana göre en önemlisi adam olalım. Memleketimizin belalardan, pisliklerden kurtulması, mesleğimizin seviyesinin yükselmesi için sırt sırta verip bir araya gelelim."dedi.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu 2. Olağan Genel Kurulu Şanlıurfa'da yapıldı.
Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, İl Müftüsü İhsan Açık, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Talat Akay, Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ve Eyyübiye Belediye Başkan vekili İlhami Günbegi, çevre illerden gazeteciler genel kurulda hazır bulundu.

Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Akay ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik'in iki ayrı listeyle girdiği seçimde, Akay'ın "Biz seçimlere tek listeyle gidileceği üzerine karar kılmıştık. İkinci bir listenin olduğunu burada yeni öğrendik" deyiyerek adaylıktan çekilmesiyle seçime tek liste halinde gidildi. Akay'ın çekilmesiyle Çelik, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu başkanı seçildi.

Seçimin ardından katılımcılara hitap eden AK Parti Şanlıurfa eski İl Başkanı da olan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu Kurucu Başkanı Veysel Polat, federasyonun en güzel sonuçlarından birinin iller arasında köprü vazifesi görmesi olduğunu belirterek, gazeteciliğin etiket değil adam olabilme ve toplumun sesi olabilme meselesi olduğunu dile getirdi.
Federasyonun kuruluş sürecine ve amacına değinen Polat, bazı gazetecilerin tavırlarını eleştirerek federasyonda umduğunu bulmadığını sözlerine ekledi. 

"Her şeyden önce adam olalım"
Tek listeyle seçime gidileceği gereken genel kurulda başkanlığına son anda aday olduğunu açıklayan Mehmet Çelik'e tepki gösteren Polat, "Federasyonun kuruluş sürecinde bir ümidim vardı. Bu dostluklarımız, arkadaşlarımız üzerinden yeniden bir yapılanmaya gidelim dedik. Yani herhangi bir yeri ele geçirmek düşüncesiyle ya da herhangi bir arkadaşımıza etiket vermekten ziyade kendi memleketimizin kurtuluşu, kalkınması, aydınlanması yönünde yürekli, temiz, her şeyini insanına adayan insanlarla kutlu bir yola çıkalım dedik. Ama ilk günden bazı arkadaşların karın ağrısına tutulduğunu gördüm. Baş olalım, başkan olalım, herhangi bir mevkiye gelelim ama bana göre en önemlisi adam olalım. Memleketimizin belalardan, pisliklerden kurtulması, mesleğimizin seviyesinin yükselmesi için sırt sırta verip bir araya gelelim." diye konuştu.

Bölgedeki gazeteciler arasında birlik ve beraberlik oluşturmak istediklerini belirten Polat, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi özellikle Türkiye'de medya üzerinden operasyonların yapıldığı en önemli merkezlerden bir tanesi. Burada kırk yıldır akan kan, alınan canların, patlayan bombaların, kurşunların belki yüz katı medya, gazetecilik dediğimiz sözde bir paravanın arkasında insanımızı bölmüş, memleketimize, insanımıza zarar vermiş ve hâlâ da vermektedir." dedi.

"Bu mesleğin sırtından şahsi menfaatler için insanlara kast edenleri gördüm"
Gazetecilik hayatı boyunca şahsi menfaatleri için insanlara kast eden birçok gazeteciyle karşılaştığını ifade eden Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben Şanlıurfa'da gazeteciliğe başlarken bir vicdan muhasebesi yaparak işe başladım. Memleketim aydınlansın istedim. Toplum çürümüş giderken aklı başında bir insan olarak 'Uyaralım, şahitlik yapalım. Kavgaya, savaşa, cehalete karşı bir şeyler yapalım.' düşüncesi vardı. Şanlıurfa'da cemiyeti kurarken resmen ve fiilen çalışan insanları aldım. Bu mesleğin sırtından itibarla yükselen, bu mesleğin sırtından MİT'iyle, askeriyle, polisiyle, siyasetçisiyle şahsi ilişkiler kurup şahsi menfaatler için memlekete, insanlara kast eden alçakları gördüm. Ben böyle insanlardan uzak durdum. Birçok cemiyetten de davetler aldım. Onlara da temkinli yaklaştım."Toplantı, Çelik'in yapacağı çalışmalarla ilgili konuşmasının ardından sona erdi.
Dedeman Otelde yapılan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu(GGF) 2. Olağan Genel Kurulunda 3 yıldır başkanlığını yürüten Mehmet Talat Akay görevi Mehmet Çelik’e devretti.

KAYNAK: İLKHA


YORUMLAR :::

  1. :)
    25 Ocak 2017 Çarşamba Saat 10:47 CEVAPLA
    Arkadaşlar o adamın karekteri olsa bilmem ne başkanı olsa kaç yazar-yada bozar

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

10 saat önce...

AK Parti'den Yerel Seçim Sürprizi: Parti Dışındakilere Teklif Götürülüyor

AK Parti'nin yerel seçimlerde siyasete daha önce [...]

1 gün önce...

Büyükşehir için ilk resmi başvuru Aydoğan'dan geldi

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil A [...]

1 gün önce...

Mısır Tarlasında 55 Kilogram Patlayıcı Ele Geçirildi

Kızıltepe'de mısır tarlasında 55 kilogram p [...]

1 gün önce...

6 yeni okul inşa edilecek

“Kriz zamanlarında herkes için eğitim” proj [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7