Rektör'ün açtığı tehditvari davalarına takipsizlik kararı

Rektör'ün açtığı tehditvari davalarına takipsizlik kararı
13 Mart 2018 Salı Saat 22:43 1

Mardin Life Gazetesinde yayınlanan ve üniversitenin başarısızlığı ile içler acısı durumunu ortaya çıkaran eleştirel haberlere üniversite rektörü ve üniversitenin açtığı davalara takipsizlik kararı verildi.

Üniversite rektörü Ahmet Ağırakça'nın gazetemizde yayınlanan haberlere tahammülsüzlüğünü savcılık ve Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğüne yaptığı şikayetlerle haberlerin yayından kaldırması isteğine savcılık haberlerimizde hiç bir suç unsuru olmadığına kanaat getirerek müşteki Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet AğırAkça'nın talebini redederek takipsizlik kararı verdi.

REKTÖR DEĞİL MUHBİR SANKİ
Ağırakça ve üniversitenin gazetemiz ve internet sitemizde yer alan eleştirel haberlerimize yönelik bir rektörden çok bir muhbir gibi bugüne kadar yaptığı şikayet sayısının 15'i bulması ise dikkatlerden kaçmadı.
Öte yandan Rektör Ağırakça'nın üniversite aleyhine açıklama yaparak gazetemizde haber konusu olan şahıslara yönelik de dava açtığı ortaya çıktı. Rektör Ağırakça'nın bu talepleri de savcılık tarafından red edildi.

BİZİ SUSTURMAK İSTİYOR
Rektör Ağırakça'yı eleştirenler arasında yer alan Erbakan Vakfı Genel Sekreteri Yazar-Siyasetci Doğan Bekin, "Hiç bir adım gerçekleri dile getiren kalemimizi susturmaya yeterli değildir. Bizim hiç kimseyle şahsi bir sorunumuz yoktur. Buna rağmen, Mardin ve Üniversite ile ilgili kaygılarımızı ve dile getirdiğimiz gerçekler konusunda delil ortaya koyamayanlar, işi kişiselleştirip kendilerini yazıyla tehdit ettiğimiz iddiasında bulunmaktan kaçınmıyor. Yaklaşık Kırk yıldan uzun bir zamandır makale, araştırma, tefrika ve çevirilerimiz yayınlandı. Allah'a şükürler olsun ki şimdiye kadar kalemimizden dolayı hiç kimse bizi mahkemeye vermedi. Ne şaşırtıcıdır ki son birkaç yıldır buna tenezzül eden bir tek kişi bulunmaktadır. O da bir rektör!"dedi.

KOLTUK SEVDALARI İÇİN GERÇEKLERİ DİLE GETİRMEMEZLİK EDEMEYİZ
Ağırakça'nın akademisyen kimliğiyle temelden çelişen bir tutumla eleştiriye tahammülü olmadığını dikkat çeken Bekin,"Bunu defalarca ispat eden Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça'nın yazılarımızı hedef alarak kendisini tehdit ettiğimizi iddia eden şikayetlerde bulunmasını büyük bir şaşkınlıkla karşıladık. Neyse ki bağımsız, adil ve hür irade sahibi savcılık makamı hiç bir tehdit unsuru olmadığına kanaat getirerek müşteki Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü sayın Ahmet ağıraKça'nın talebini redetmiş ve takipsizlik kararı vermiştir. Buna rağmen sayın rektörün başka bir yazıdan dolayı yeniden savcılığa başvurması hem ironik hem de eleştiri hakkımızı elimizden almaya ve kalemimizi susturmaya yönelik baskıcı bir hamledir. Sonuç olarak şunu ifade etmek gerekirse, şahsi olarak hiç kimseyle bir hesabımız yoktur. Tek kaygımız Mardin üzerinde oynanmaya çalışılan oyunları dile getirmek ve tek amacımız yetkililerin bunları dikkate alarak gerekli önlemleri almasıdır.Bizler bazılarının şahsi koltuk sevdaları için gerçekleri dile getirmemezlik edemeyiz. Çünkü bizim için Mardin sevdası ve Mardinliler her zaman için ön planda yer almaktadır."ifadelerine yer verdi.


YORUMLAR :::

  1. BEN VE BENDEN İÇRE OLAN
    14 Mart 2018 Çarşamba Saat 12:00 CEVAPLA
    Mardin Life'ı, Doğan Bekin'i ve savcılarımızı dik, cesur ve hür duruşlarından dolayı candan tebrik ederim. Savcıların hukuğa bağlı olarak soruşturmaları adil kararlarla sonuçlandırmaları Mardin ve tüm ülke için çok sevindirici ve umut verici. Hepimizin gözü aydın olsun. Rektör ve Üniversite konumları gereği artık hem dışarıdan gelen eleştirilere açık olmalı hem de özeleştiri yapma kabiliyeti geliştirmeli.

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başarılı köy çocuklarının evine kütüphane

Mardin Büyükşehir Belediyesince kırsalda yaşayan, [...]

14 saat önce...

Uyuşturucu operasyonunda 8 tutuklama

Mardin’de düzenlenen uyuşturucu ve kaçakçılık oper [...]

1 gün önce...

Öter: “Kumar, bahis, uyuşturucu ve faiz toplum için ciddi tehdittir”

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başk [...]

1 gün önce...

Madde bağımlılığıyla mücadelede farkındalık yaratmak için bisiklet sürdüler

İl sağlık müdürlüğü koordinatörlüğünde Dargeçit il [...]

1 gün önce...

Öğretmenlere müjde! 26 Mart'ta 20 bin atama yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN