STK Platformu Sağlık Sorunlarını gündemine taşıdı

STK Platformu Sağlık Sorunlarını gündemine taşıdı
21 Şubat 2017 Salı Saat 18:41 4

Mardin’de hizmet veren onlarca vakıf, dernek, meslek kuruluşu ve sendikalardan oluşan Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun gündemine taşıdığı Sağlık Sorunlarıyla ilgili olarak görüştüğü Kamu Hastaneleri Genel Sekreter Fuat Karakuş, "Hastanelerimiz iyi yönetilmiyor."dedi.

Mardin’de hizmet veren 50'nin üzerinde vakıf, dernek, meslek kuruluşu ve sendikalardan oluşan Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformu ilimizde, bölgemizde, ülkemizde ve dünyada olup biten gelişme ve durumlarla ilgili olarak mensupları ve gönüldaşları adına bir tepki ortaya koymaya devam ediyor. 

Platform hakkında bilgi veren ve Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Aydın, Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Abdulkadir Üründü, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa ile Bengisu Derneği Mardin Şube Başkanı Mahmut Yavuz'dan oluşan sekreterya platform hakkında şu bilgileri verdiler:

"Bugüne kadar yüzlerce salon toplantısı, görüşme, basın açıklaması, bildiri, kitlesel açıklama ve miting gerçekleştirildi bu platform tarafından. Siyasi gelişmeler, güvenlik problemleri, insani dramlar, sosyal ihtiyaçlar ve riskler hususunda ortak faydayı, ortak aklı ve ortak sorumluluğu ifa ettiler. Mardin STK Platformu bireysel vicdanı aşarak sosyal duyarlılığı organize eden bir “şehir vicdanı” halini aldı. Nusaybin, Cizre, Silopi, İdil, Derik, Dargeçit halkı başta olmak üzere, sınırlarımız içinde zorunlu sebeplerle evlerini terk edip şehrimize sığınan vatandaşlarımızın acil ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılama sorumluluğunu “Mardin Kardeşlik ve Dayanışma Platformu” dayanışması ile sağladılar. 

İç savaş ve işgaller nedeniyle alt-üst olmuş komşu ülkelerden (özellikle de Suriye) ilimize sığınan mazlumların elinden tutmak için de “Mardin-Suriye Yardımlaşma Platformu” dayanışması ile şehrin vicdanı oldular. 

Tabii ki ilgili zevat, kurum ve hayırseverlerin verdiği katkı çok değerli bir yer tutar. İlimizin belli başlı sorunları içinde güvenlik, terör, elektrik, turizm, ticaret, istihdam, kan davaları, eğitim ve sağlık gibi başlıklar yer almaktadır. Ak Parti hükümetleri tarafından son 15 yılda en çok başarılan ve yaygın olarak takdir gören hizmetlerin başında ‘sağlık hizmetleri’ gelmektedir. Hatta bu konuda dünya sıralamasında başat bir yer tutmaktadır. Ancak Mardin’de -özellikle de Hastane hizmetleri- konusunda büyük sıkıntılar olduğu ve kamuoyunda memnuniyetsizlikler bulunduğunu sık sık duymaktayız.
Aşağıda sorulan sorulara Genel Sekreter, Sayın Fuat Karakuş’un verdiği cevaplar böyle. Takdir ve değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz. Ancak klasik veya modern, bütün yönetim sistemlerinin ittifak ettiği hususu hatırlatmalıyım; yönetmek bir ‘ekip ve güven’ işidir.  Aşk ve gayret olmadan da iş haz vermez ve sürdürülemez.  İstatistiklere ve göstergelere bakıldığında kat edilecek çok yolumuz olduğu görülüyor. Mardin olarak Hastane hizmetlerinde ülkenin genel niteliğini yakalamak gerekiyor. Başta Diyarbakır olmak üzere hasta sevklerimiz azalacağına artıyor. Görkemli hastane binaları ve kapasite artırımı bu sevkleri niçin azaltmıyor diye kamuoyu sormaya devam ediyor. Biz de bunu ilgililere sormaya devam edeceğiz."

Mardin STK Platformu sekretaryasında yer alan Memur-Sen Mardin Şube Başkanı Mustafa Aydın, Mardin Gazeteci ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Abdulkadir Üründü, MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Necmettin Başboğa, Bengisu Derneği Mardin Şube Başkanı Mahmut Yavuz ile Mardin Life Gazetesi Yayın Yönetmeni Nezir Güneş, Mardin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Fuat Karakuş’u ziyaret ederek, sağlık konusu hakkında görüş alışverişinde bulundular. İşte sekretaryanın sorduğu ve Karakuş'un cevaplandırdığı sorulardan birkaçı 

-Mardin Devlet Hastanesi önü ve giriş yolu çok kötü ve sıkıntılı. Bununla ilgili bir şeyler yapacak mısınız?

FK:Bu Belediyenin sorunudur. Bunun bana sorulmasına hayret ediyor ve üzülüyorum. Daha önce (bir yıl önce) bir yazı yazılmıştı sanırım. Bu konuda benim yapacağım hiçbir şey yok, benimle ilişkisi de yok.

-Hasta ve Hasta yakınlarının zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacağı, ya da çay içeceği bir kantin yok. Niçin kantin açılmıyor?
FK: Can güvenliğinin sağlanamadığı ve namı duyulan bir tehlikeli durum var bunun. Benim değil, devletin çözmesi lazım bu sorunu.

-Hastanede ziyaretçi saatleri yok. İsteyen istediği şekilde ve her zaman içeri girebiliyor. Bu sorun değil mi?
FK: Hastanenin sahipsiz olduğu ve yönetilemediğini ben de biliyorum.

-Yönlendirme levhaları yetersiz. İnsanlar hastanede neyin nerede olduğunu öğrenmek için soracağı yeterli danışma noktaları da yok!
FK:Başta Mardin Devlet Hastanesi olmak üzere diğer hastanelerimizin de iyi çalışmadığını biliyorum… Mardinliler Mardin’e sahip çıkmalıdır. 

- Sahipsiz bir memleketin batması haktır diyorsunuz, ama söz sahibi olan siz değil misiniz?
FK:Ben yakında gideceğim. Siz nasıl yönetileceğini görürsünüz! Daha önce hastanenin iki katı boş duruyordu. Niçin haber yapmadınız… Gece geç saatlerde hastaneyi ziyaret ettiğimde bazı hemşire ve çalışanların uyuduğunu fotoğrafladım. Bu personel ile ancak böyle olur.

-Eski Devlet Hastanesi binası ne olacak? Bir an önce karar vermek gerekmez mi? Şu anda fareler ve başıboşlar yuvası olmuş.
FK:Ben eski binayı kurtarıp hizmete kazandırmak istiyorum. Bakanlık ise deprem analizi raporu üzerinden yıkmak istiyor. Bakanlığın yaklaşımı dal hastaneleri yerine sağlık kompleksidir. Ayrı bir kadın-doğum bu mantığa uymaz.
-İdari sıkıntılar, zorluklar çekiyor musunuz?
FK:Tek başıma geldim. Dokuz aydır hala tek başıma da çalışıyorum. Uzman doktorlar yönetici olduklarında aldıkları ücret oldukça düşük kalıyor. Bu nedenle idareci doktor bulmakta zorlanıyoruz… 

-Hastane asansörleri problemi ne zaman bitecek?
FK:Kızıltepeye MR aldık. Midyat ve Kızıltepe Devlet Hastanelerinin asansörlerini ve iklimlendirmeyi yenileyeceğiz. Midyat’a da MR alacağız. Derik için de BT düşünüyoruz. Midyatta Hastane bahçesinde 600 metre karelik iki katlı ADSM yapacağız. Ben geldiğimde hastanenin yüklü borcu vardı, azalttık. Gelirini de artırdık.

-Yerel siyasilerle problem yaşıyor musunuz?
FK: Yerel siyasilerle bir problem yaşamıyorum ama Bakanlık karar vermede gecikiyor. Bazı atamalarda ve hastane binası hususunda.. Benim siyasi geçmişim var ve gelecek ile ilgili siyasi beklentilerim de var. 


YORUMLAR :::

 1. Murat bay
  23 Şubat 2017 Perşembe Saat 22:40 CEVAPLA
  Bu haber aba altından sopa göstermektir.Konu daire başkanlığı koltuk kapma haberidir.Açıklamadan anladığım sen misin memur sen'e Hayır diyen.
 2. gelen ağlar
  23 Şubat 2017 Perşembe Saat 11:03 CEVAPLA
  Her kim bu güzelim memleketimize hizmet ederse;
  Allah yar ve yardımcısı olsun inşallah.
 3. T
  22 Şubat 2017 Çarşamba Saat 19:30 CEVAPLA
  Meye veren ağaç taşlanır Fuat bey alinden geleni yaptı zarar eden hastaneler şu an kar ediyor allah ondan razı olsun
 4. dr.
  22 Şubat 2017 Çarşamba Saat 16:21 CEVAPLA
  Önemli bir konu..

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

20 saat önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

Mardin'de turizm gelişmeye devam ediyor

Mardin Gönül Elçileri tarafından "Hikayemiz" adlı [...]

1 gün önce...

Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor

Son iki yıl içerisinde sağlanan huzur ortamıyla ta [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN