Safitürk davasının 5'inci duruşması başladı

Safitürk davasının 5'inci duruşması başladı
20 Kasım 2017 Pazartesi Saat 12:54 0

Mardin'in Derik İlçesi'nde şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün katledilmesine ilişkin 11'i tutuklu 15 sanığın yargılandığı davanın 5'inci duruşması Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Derik İlçe Belediye Başkanvekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün 10 Kasım 2016 tarihinde el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda şehit edilmesiyle ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması başladı. Duruşmaya Mardin'den Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilileri ve vatandaşlar ile il dışından ise şehit kaymakamın abisi Ali Haydar Safitürk, ablası Zeynep Bakırkaya ve Trabzon Şehit Aileleri Derneği adına Ahmet Külekçi de destek için duruşmayı takip etti.
Duruşma öncesinde toplanan bir grup vatandaş ellerindeki Türk Bayrakları ile adliye önünde bir araya gelerek, duruşmayı takip etmek istedi. Duruşma salonunun küçük olması üzerine salona alınmayan grup daha sonra dağıldı.
Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma, tutuklu 11 sanığın SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile ifadeleri alınarak devam ediyor. Tutuksuz 4 sanık ise duruşma salonunda hazır bulundu.
2 Ekim’deki 4’üncü duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan Tahsin Erdaş, Fikret Bağı, Devran Aslan, Vedat Erol, Zuhal Dalçin, Nursel Eser, Zinet Erdaş, Mehmet Deniz, Ahmet Deniz, Fikret Deniz suçlamaları reddederek, tahliyelerini istemişlerdi.
Tutuksuz sanıklar Abdülkadir Deniz ve Saime Ateş Mesutoğlu da olayla ilgilerinin ve bilgilerinin bulunmadığını ileri sürmüşlerdi. Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıklardan Zuhal Dalçin, Nursel Eser ve Zinet Erdaş'ın tahliyesine, tutuksuz sanık Abdülkadir Deniz hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasına karar vermişti.
Mahkeme heyeti, bugünkü duruşmada son savunmaları aldıktan sonra karar vermesi bekleniyor.
İddianamede, Kaymakam Safitürk'e düzenlenen saldırıyla ilgili 15 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede yer alan "önemli tespitler" kısmında da; "Olay yerinde yapılan incelemelerde, Safitürk'ün makamının karşısında bulunan tuvalet giderinde 10 santimetre altta ışığı yanar vaziyette dışarıdan çok düğmeli olduğu görülen kumanda (verici) olduğu değerlendirilen antenli cihaz bulunmuştur. Güvenlik kameraları görüntülerinde yapılan incelemede binanın arka kısmını çeken kameranın güncel saatten 4 dakika kadar geri olduğu tespit edilmiştir. Makam odasının bulunduğu katın tuvaletinden patlamadan yaklaşık 10 saniye sonra bir çift eldivenin atıldığı görülmüştür. Suikast eylemini gerçekleştiren kişi veya kişilerin saldırının hemen sonrasında tuvaletin camından attıkları eldivenler incelenmek üzere adli tıp kurumuna gönderilmiştir" ifadelerine yerveriliyor
Saldırıda asıl üst kontrol görevini zabıta görevlisi Vedat Erol'un yaptığının ifade edildiği iddianamede, saldırıya ilişkin şüphelilerin birbirlerini psikolojik olarak motive ettiklerine değinildi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::


YORUMLANANLAR :::

Miroğlu, Kürtler Erdoğan´ın arkasında da durmalı

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Mardi [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de 'Yeşil Pedal' bisiklet gurubu kuruldu

Nusaybin'de Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu ve İmam H [...]

1 gün önce...

2. Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali Başladı

Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Mard [...]

1 gün önce...

Hakimoğlu'dan '23 Nisan' açıklaması

AK Parti Mardin İl Kadın Kolları Başkanı Hül [...]

1 gün önce...

"Gazi Meclisin İlk Kadın İdare Amiri olmaktan onur duyuyorum"

AK Parti Mardin Milletvekili ve TBMM İdare Amiri [...]

1 gün önce...