Safitürk davasının 5'inci duruşması başladı

Safitürk davasının 5'inci duruşması başladı
20 Kasım 2017 Pazartesi Saat 11:54 0

Mardin'in Derik İlçesi'nde şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün katledilmesine ilişkin 11'i tutuklu 15 sanığın yargılandığı davanın 5'inci duruşması Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından Derik İlçe Belediye Başkanvekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün 10 Kasım 2016 tarihinde el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda şehit edilmesiyle ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması başladı. Duruşmaya Mardin'den Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilileri ve vatandaşlar ile il dışından ise şehit kaymakamın abisi Ali Haydar Safitürk, ablası Zeynep Bakırkaya ve Trabzon Şehit Aileleri Derneği adına Ahmet Külekçi de destek için duruşmayı takip etti.
Duruşma öncesinde toplanan bir grup vatandaş ellerindeki Türk Bayrakları ile adliye önünde bir araya gelerek, duruşmayı takip etmek istedi. Duruşma salonunun küçük olması üzerine salona alınmayan grup daha sonra dağıldı.
Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma, tutuklu 11 sanığın SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile ifadeleri alınarak devam ediyor. Tutuksuz 4 sanık ise duruşma salonunda hazır bulundu.
2 Ekim’deki 4’üncü duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan Tahsin Erdaş, Fikret Bağı, Devran Aslan, Vedat Erol, Zuhal Dalçin, Nursel Eser, Zinet Erdaş, Mehmet Deniz, Ahmet Deniz, Fikret Deniz suçlamaları reddederek, tahliyelerini istemişlerdi.
Tutuksuz sanıklar Abdülkadir Deniz ve Saime Ateş Mesutoğlu da olayla ilgilerinin ve bilgilerinin bulunmadığını ileri sürmüşlerdi. Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıklardan Zuhal Dalçin, Nursel Eser ve Zinet Erdaş'ın tahliyesine, tutuksuz sanık Abdülkadir Deniz hakkındaki adli kontrol kararının kaldırılmasına karar vermişti.
Mahkeme heyeti, bugünkü duruşmada son savunmaları aldıktan sonra karar vermesi bekleniyor.
İddianamede, Kaymakam Safitürk'e düzenlenen saldırıyla ilgili 15 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede yer alan "önemli tespitler" kısmında da; "Olay yerinde yapılan incelemelerde, Safitürk'ün makamının karşısında bulunan tuvalet giderinde 10 santimetre altta ışığı yanar vaziyette dışarıdan çok düğmeli olduğu görülen kumanda (verici) olduğu değerlendirilen antenli cihaz bulunmuştur. Güvenlik kameraları görüntülerinde yapılan incelemede binanın arka kısmını çeken kameranın güncel saatten 4 dakika kadar geri olduğu tespit edilmiştir. Makam odasının bulunduğu katın tuvaletinden patlamadan yaklaşık 10 saniye sonra bir çift eldivenin atıldığı görülmüştür. Suikast eylemini gerçekleştiren kişi veya kişilerin saldırının hemen sonrasında tuvaletin camından attıkları eldivenler incelenmek üzere adli tıp kurumuna gönderilmiştir" ifadelerine yerveriliyor
Saldırıda asıl üst kontrol görevini zabıta görevlisi Vedat Erol'un yaptığının ifade edildiği iddianamede, saldırıya ilişkin şüphelilerin birbirlerini psikolojik olarak motive ettiklerine değinildi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Zehirlenen Köpekler Sokak Ortasında Can Çekişti

Midyat'ta çok sayıda köpek, kimliği belirsiz k [...]

1 gün önce...

Seyir Halindeki Otomobil Alev Alev Yandı

Mardin-Şanlıurfa yolunda seyir halindeki otomobi [...]

1 gün önce...

Katliam gibi kaza: 7 ölü, 24 yaralı

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınlarında, [...]

1 gün önce...

Düşüşü Sürdüren Dolar, eşik rakamın altına indi!

ABD'li Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasını [...]

1 gün önce...

Video Haber HDP'ye Demirtaş'ın izlerini siliyor suçlaması!

HDP, 6'ncı Yılı İçin Hazırladığı Videoda [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7