Safitürk davasının duruşması birkez daha ertelendi

Safitürk davasının duruşması birkez daha ertelendi
20 Kasım 2017 Pazartesi Saat 14:02 0

Mardin'in Derik İlçesi'nde şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün katledilmesine ilişkin 8'i tutuklu 15 sanığın yargılandığı dava 15 Ocak 2018 tarihine ertelendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Derik İlçe Belediye Başkanvekili olarak görevlendirilen Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün 10 Kasım 2016 tarihinde el yapımı patlayıcıyla düzenlenen saldırıda şehit edilmesiyle ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmaya Mardin'den Vali Mustafa Yaman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Derik Kaymakamı Hakan Kafkas, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilileri ve vatandaşlar ile il dışından ise şehit kaymakamın abisi Ali Haydar Safitürk, ablası Zeynep Bakırkaya ve Trabzon Şehit Aileleri Derneği adına Ahmet Külekçi de destek için duruşmayı takip etti.
Duruşma öncesinde toplanan bir grup vatandaş ellerindeki Türk Bayrakları ile adliye önünde bir araya gelerek, duruşmayı takip etmek istedi. Duruşma salonunun küçük olması üzerine salona alınmayan grup daha sonra dağıldı.
Mardin 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşma, tutuklu 8 sanığın SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile ifadeleri alınarak başladı. Tutuksuz 7 sanık ise duruşma salonunda hazır bulundu. Kimlik tespiti ve tanıkların dinlenmesinin ardından sanıkların savunmaları alındı.
Duruşmada, Bingöl'de etkisiz hale getirilen teröristin üzerinde çıkan yazının incelendiği, yazının tutuklu sanık Mesutoğlu'nun el yazısıyla benzerlik taşıdığına ilişkin rapor dosyaya konuldu. Bunun üzerine sanık Mesutoğlu, aleyhinde hazırlanan raporun sahte olduğunu iddia ederek, "Bu rapor profesyonel bir şekilde benim yazıma benzetilmek istenmiş ama olmamış. Rapora konu notun orijinal hali yok. Bana ait değil, reddediyorum."şeklinde savunma yaptı.
Üzerine isnat edilen suçlamaları reddeden tutuklu sanıklar tahliyelerini, tutuksuz sanıklar ise beraatleri yönünde karar verilmesini istedi.
Tanık beyanlarının ardından mahkemede savunmalarını yapan tutuklu sanıklar üzerilerine atılı suçlamaları reddederek, tahliye ve beraatlerini talep etti.
Tutuksuz sanıklar da olayla ilgileri ve bilgilerinin bulunmadığını ileri sürerek, beraatlarını istediler. İçişleri Bakanlığı ve Mardin Valiliği yetkili avukatları ile müşteki avukatları, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini, sanık avukatları da AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu'nun kendi sosyal medya hesabında paylaştığı gerçek katillerin bulunması ve saldırının üzerindeki sis perdesinin kaldırılması için Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kuruluna yaptığı çağrının yer aldığı yorumunun dosyaya konulmasını isteyerek tutuklu ve tutuksuz yargılanan müvekkillerine atılı suçları reddederek tahliye ve beraatlerini talep etti.
Mahkeme heyeti, verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıklarının tutukluluk halinin devamına ve diğer taleplerin reddine karar vererek duruşmayı 15 Ocak 2018 tarihine erteledi.
İddianamede, Kaymakam Safitürk'e düzenlenen saldırıyla ilgili 15 şüpheli hakkında 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor. İddianamede yer alan "önemli tespitler" kısmında da; "Olay yerinde yapılan incelemelerde, Safitürk'ün makamının karşısında bulunan tuvalet giderinde 10 santimetre altta ışığı yanar vaziyette dışarıdan çok düğmeli olduğu görülen kumanda (verici) olduğu değerlendirilen antenli cihaz bulunmuştur. Güvenlik kameraları görüntülerinde yapılan incelemede binanın arka kısmını çeken kameranın güncel saatten 4 dakika kadar geri olduğu tespit edilmiştir. Makam odasının bulunduğu katın tuvaletinden patlamadan yaklaşık 10 saniye sonra bir çift eldivenin atıldığı görülmüştür. Suikast eylemini gerçekleştiren kişi veya kişilerin saldırının hemen sonrasında tuvaletin camından attıkları eldivenler incelenmek üzere adli tıp kurumuna gönderilmiştir"ifadelerine yer veriliyor
Saldırıda asıl üst kontrol görevini zabıta görevlisi Vedat Erol'un yaptığının ifade edildiği iddianamede, saldırıya ilişkin şüphelilerin birbirlerini psikolojik olarak motive ettiklerine değinildi.

MİROĞLU CUMHURBAŞKANLIĞINI DEVLET DENETLEME KURULUNU GÖREVE ÇAĞIRMIŞTI
Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Safitürk'ün katledilmesinin üstündeki sis perdesinin aydınlatılması için sosyal medya hesabı üzerinden T.C Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulunu göreve çağırdı.
Kaymakamlık personeli olarak görev yapanların PKK'yla gerçekleştirdikleri iddia edilen işbirliğinin sebebi sadece örgüte ve örgütün ideolojisine bağlılık olarak izah edilemeyeceğini belirten Miroğlu, “Derik kaymakamı Muhammet FatihSafitürk'ün katledilmesinin üstündeki sis perdesi aydınlatılmayı bekliyor. Gazetelerde bugün yer alan bir haber son derece dikkat çekici. Kaymakamlık personeli olarak görev yapanların PKK'yla gerçekleştirdikleri iddia edilen işbirliğinin sebebi sadece örgüte ve örgütün ideolojisine bağlılık olarak izah edilemez. Şehidimiz için yapılan okulun açılışında, ziyaret ettiğimiz sınıfların birinde, 12 yaşlarında bir kız öğrencimizin talebi, 'gerçek katillerin bulunması' yönündeydi. Demek oluyor ki, halk 'gerçek katillerin' bulunmasını talep ediyor. Görülebildiği kadarıyla şehit edilen kaymakamımızın uğradığı saldırının aydınlığa kavuşması için, daha etkin bir soruşturmaya ihtiyaç var. Bunu yapacak yegane kurum da hiç şüphe yok ki, daha önce Sivas katliamı dahil bazı olayları aydınlatmak için Cumhurbaşkanlığın makamı tarafından görevlendirilen Devlet Denetleme Kurulu'dur. İhmali olanlar dahil, kaymakamımızın şehit edilmesi sürecinde rol almış, PKK'yla bağlantılı kişilerin ortaya çıkarılması kanaatime göre ancak bu aşamadan sonra mümkün olacaktır. Bu cinayet, Cumhuriyet tarihinin en önemli vakalarından biridir ve dava sonuçlandığında, yapılmamış hiç bir şeyin kalmamış olması da, kamuoyu vicdanını rahatlatmak ve acılı ailesinin acılarını bir nebze de olsa dindirmek bakımından son derece önemlidir.” ifadelerine yer verdi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

1 gün önce...

PTT Şubesi Cumartesi Günleri de açık olacak

PTT Nusaybin Şubesinin Cumartesi Günleri 10.00 i [...]

1 gün önce...

Sosyal Belediyecilikte Yüzleri Güldürdü

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Must [...]

18 saat önce...

Bir saatte 20 Araca 7 Bin 989 TL Ceza!

Bir saat içerisinde radar uygulamasına takılan [...]

11 saat önce...

İŞTE O antlaşmanın ayrıntıları! CHP-HDP anlaşması ifşa oldu!

Mart 2019'daki yerel seçimleri için CHP ile HDP [...]

18 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6