Sağanak yağış çiftçilere karmaşaık duygular yaşattı

Sağanak yağış çiftçilere karmaşaık duygular yaşattı
18 Şubat 2018 Pazar Saat 14:27 0

Mardin'de etkili olan sağanak yağış, özellikle ekili tarım arazilerin yoğunlukta olduğu Artuklu, Kızıltepe, Derik ve Nusaybin ilçelerinde vatandaşların yüzünü güldürdü. Akşam saatlerinde etkili olan yağış nedeniyle kimi tarımsal arazilerin su altında kalması nedeniyle uzun zamandır yağış bekleyen üreticilere karmaşık duygular yaşattı.

Artuklu İlçesinde ova köylerinde uzun bir aradan sonra yağan yağmurun sevinci yaşandı, Kızıltepe'de de ova köylerinde etkili olan yağış, çiftçileri sevindirirken Yarımca ve Beşik köylerinde tarım arazilerinin su altında kalması çiftçileri üzdü. Derik'de ise akşam saatlerinde yoğunlaşan yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Yağış gece saatlerinde ilçe merkezinde yer yer sel görüntülerine neden oldu.

Kızıltepe'de ise beklenen yağış akşam saatlerinde fırtınayla birlikte etkili oldu. Sağanak yağış nedeniyle Kızıltepe'de Yarımca ile Beşik köyleri başta olmak üzere ve birçok köyde "kuru dere" diye tabir edilen dereler taştı. Taşkın nedeniyle ekili tarlalar su altında kaldı. Uzun zamandan beri kurak geçen mevsimin üzüntüsü içerisinde olan üreticiler, sağanak halinde yağan yağmur nedeniyle su altında kalan tarlalarının oluşturduğu üzüntü ve yaşanan zarar nedeniyle karmaşık duygular yaşadıklarını dile getirdiler.

Derik'te yaklaşık 5 saat aralıksız yağan sağanak yağmurdan sonra oluşan sel, nedeniyle ilçe merkezinde bir çok cadde ve sokak sular altında kaldı. İlçe sakinleri ve esnafta korkulu saatler yaşatan sel nedeniyle 6 ev ve 1 ahır ile mezarlıklar sular altında kaldı. İtfaiye ekipleri sabah saatlerine kadar suların tahliyesi için aralıksız çalışırken, selde can kaybının yaşanmadığı öğrenildi. İlçe merkezinin dışında ilçeye bağlı karsal kesimde bulunan İncesu ile Dumanlı Mahallelerinde de bazı evler sel sularına maruz kaldı. Derik Belediyesi İtfaiye Ekipleri, sabah saatlerine kadar su tahliyesi için aralıksız çalıştı.

Derik İncesu Mahalle Muhtarı Abdurahman Selçuk, Mahallelerinde sağanak yağıştan dolayı can kaybının yaşanmadığını ancak bazı ev, ahır ve köy mezarlığının sular altında kaldığını ve suları tahliye etmeye çalıştıklarını söyledi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Rektör, yolsuzlukla suçlanan yeğenini fakülteye atadı

Ulusal Gazetelerde yer alan habere göre Artuklu A [...]

7 saat önce...

İzmir - Mardin uçağı arıza nedeniyle geri dönüş yaptı

İzmir - Mardin seferi için İzmir Adnan Mendere [...]

1 gün önce...

Memura 3 zam

Milyonlarca memura Ocak’ta yüzde 4 zam ve 7.15 [...]

1 gün önce...

'Mahmudi'ler Derik'te Buluştular

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin il ve ilçelerine [...]

1 gün önce...

Mardin turizmi, "artırılmış gerçeklik" teknolojisi ile buluşturuldu.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili ve [...]

1 gün önce...