Sağanak yağış çiftçilere karmaşaık duygular yaşattı

Sağanak yağış çiftçilere karmaşaık duygular yaşattı
18 Şubat 2018 Pazar Saat 13:27 0

Mardin'de etkili olan sağanak yağış, özellikle ekili tarım arazilerin yoğunlukta olduğu Artuklu, Kızıltepe, Derik ve Nusaybin ilçelerinde vatandaşların yüzünü güldürdü. Akşam saatlerinde etkili olan yağış nedeniyle kimi tarımsal arazilerin su altında kalması nedeniyle uzun zamandır yağış bekleyen üreticilere karmaşık duygular yaşattı.

Artuklu İlçesinde ova köylerinde uzun bir aradan sonra yağan yağmurun sevinci yaşandı, Kızıltepe'de de ova köylerinde etkili olan yağış, çiftçileri sevindirirken Yarımca ve Beşik köylerinde tarım arazilerinin su altında kalması çiftçileri üzdü. Derik'de ise akşam saatlerinde yoğunlaşan yağış, yaşamı olumsuz etkiledi. Yağış gece saatlerinde ilçe merkezinde yer yer sel görüntülerine neden oldu.

Kızıltepe'de ise beklenen yağış akşam saatlerinde fırtınayla birlikte etkili oldu. Sağanak yağış nedeniyle Kızıltepe'de Yarımca ile Beşik köyleri başta olmak üzere ve birçok köyde "kuru dere" diye tabir edilen dereler taştı. Taşkın nedeniyle ekili tarlalar su altında kaldı. Uzun zamandan beri kurak geçen mevsimin üzüntüsü içerisinde olan üreticiler, sağanak halinde yağan yağmur nedeniyle su altında kalan tarlalarının oluşturduğu üzüntü ve yaşanan zarar nedeniyle karmaşık duygular yaşadıklarını dile getirdiler.

Derik'te yaklaşık 5 saat aralıksız yağan sağanak yağmurdan sonra oluşan sel, nedeniyle ilçe merkezinde bir çok cadde ve sokak sular altında kaldı. İlçe sakinleri ve esnafta korkulu saatler yaşatan sel nedeniyle 6 ev ve 1 ahır ile mezarlıklar sular altında kaldı. İtfaiye ekipleri sabah saatlerine kadar suların tahliyesi için aralıksız çalışırken, selde can kaybının yaşanmadığı öğrenildi. İlçe merkezinin dışında ilçeye bağlı karsal kesimde bulunan İncesu ile Dumanlı Mahallelerinde de bazı evler sel sularına maruz kaldı. Derik Belediyesi İtfaiye Ekipleri, sabah saatlerine kadar su tahliyesi için aralıksız çalıştı.

Derik İncesu Mahalle Muhtarı Abdurahman Selçuk, Mahallelerinde sağanak yağıştan dolayı can kaybının yaşanmadığını ancak bazı ev, ahır ve köy mezarlığının sular altında kaldığını ve suları tahliye etmeye çalıştıklarını söyledi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

7 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

4 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar