Şahin'den borç yapılandırma uyarısı

Şahin'den borç yapılandırma uyarısı
26 Temmuz 2018 Perşembe Saat 14:45 0

Mardin İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Abdulkerim Şahin, vergi ve bazı alacakların yapılandırılmasıyla ilgili yasadan yararlanmak isteyen borçlular için müracaatların 31 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

SGK'ya prim borcu bulunan vatandaşların borçlarını yapılandırmaları için tanınan sürenin dolmasına 5 gün kaldığını hatırlatan Mardin SGK İl Müdürü Abdulkerim Şahin, Vatandaşların borçlarını yapılandırmaları için 31 Temmuz'da mesai saati bitimine kadar sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezlerine şahsen yada postayla başvurmaları gerektiğini hatırlattı.

7143 sayılı Kanuna göre SGK’ya borcu olan İşveren, Sigortalı ve Hak Sahiplerine yeni bir fırsat daha sunduğu kaydedilen Mardin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Şahin, yapılandırmadan kimlerin faydalanacağı, neler yapılması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Şahin, Yapılandırma kapsamına sigorta primi borçları, işsizlik sigortası, sosyal güvenlik destek primi İdari para cezası, damga vergisi, Eğitime Katkı Payı, Özel İşlem Vergisi, Emeklilik Keseneği, Kurum Karşılığı borçları, işsizlik sigortası, 31 Mart 2018 tarihi önce bitirilmiş olan inşaatların asgari işçilikten dolayı çıkmış olan fark prim borçları, yine isteğe bağlı sigorta prim borçları, topluluk sigortası, üçüncü kişilerden kaynaklanan rücu alacaklarını da kapsadığını söyledi.

İdari Para Cezalarının yüzde 50’si ile gecikme cezaları ve zamlarının silindiğini de belirten İl Müdürü Şahin, “31 Mart 2018 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup 18 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş olan idari para cezası asıllarının yüzde 50'si ile 18 Mayıs.2018 tarihine kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, kanunda belirtilen süre ve şekilde ödenmesi hâlinde, idari para cezası asıllarının kalan yüzde 50'si ile idari para cezasına uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer'i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir” dedi.

Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu ve bu tarihe 5 gün kaldığını hatırlatan Şahin, borç yapılandırmasından yararlanmak isteyen vatandaşların en yakın Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğüne başvuru yapılması gerektiğinin altını çizerek, “İşverenlerimiz ayrıca e-Sigorta yoluyla online ortamda yapabilmektedir. Yapılandırılan borçları 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödenebilecek. Taksitler iki ayda bir ödenecektir. Yapılandırma hakkını kaybetmemek için vadeli ödeme seçeneğini tercih edenlerin ilk taksitini, peşin ödemeyi tercih edenlerinse peşin ödemelerini en geç 31 Ağustos 2018 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir” diye konuştu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Uyuşturucu operasyonunda 8 tutuklama

Mardin’de düzenlenen uyuşturucu ve kaçakçılık oper [...]

1 gün önce...

Öter: “Kumar, bahis, uyuşturucu ve faiz toplum için ciddi tehdittir”

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başk [...]

1 gün önce...

Madde bağımlılığıyla mücadelede farkındalık yaratmak için bisiklet sürdüler

İl sağlık müdürlüğü koordinatörlüğünde Dargeçit il [...]

1 gün önce...

Öğretmenlere müjde! 26 Mart'ta 20 bin atama yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen [...]

1 gün önce...

Vatandaşa büyük kolaylık! E-devlette 5 yeni hizmet kullanıma sunuldu

e-Devlet Kapısı üzerinden, risk merkezi raporu baş [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN