Sakatlar Derneği Başkanından Sağlık Raporu İsyanı

Sakatlar Derneği Başkanından Sağlık Raporu İsyanı
11 Ağustos 2017 Cuma Saat 16:00 1

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın STK Başkanları ile yaptığı istişare toplantısına katılan Sakatlar Derneği Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk, engelli vatandaşlara verilen sağlık raporu konusuna adeta isyan etti.

"Sakatlar Derneğimize gün olmasın ki sağlık raporu konusunda engelli bir vatandaşlarımız şikayetini almayalım" diyen Dernek Başkanı Hasan Anuk, "Türkiye'de 9 milyon engelli var Mardin'de ise 78 bin kayıtlı engelli var. Bunlardan 9 bin kişi evde bakım ücreti 25 bin kişi ise üç ayda bir engelli maaşı alıyor. Biz engellilerin en büyük sorunu rapor sorunu. Örnek olarak kendimden verebilirim. 52 yaşındayım. 40 günlükken bir iğne sonucu sakat kaldım. 2 ay önce hastaneye gittim ve bana sağlam raporu verdiler. Biz engellilerin en büyük sorunumuz engelli raporlarında haksızlık yapılması. Bazı doktorların keyfi uygulaması sonucu sakat insan sağlam, sağlam insana da sakat raporu veriyorlar. Ben kendim halimi görüyorsunuz ne kadar sakat olduğumu ama doktora gittim heyet bana sağlam raporu verdi. Doktorun bana verdiği oran % 18 ve bu oran özürlü raporu için geçerli olmuyor. Doktora "Niçin yüzde 18 verdin?" diyorum doktorun bana verdiği cevap "Benim canım böyle istiyor onun için böyle verdim"oluyor. Benim de o zaman sakatlığım tuttu biraz. Dedim benimde canım böyle istemiyor; diyerek orada biraz tartıştık. "dedi.

Sağlık Raporuna yaptığı itirazdan sonra yeniden heyete girdiğini ve bu sefer yüzde 40 oranında rapor aldığını hatırlatan Anuk, "Yüzde 40'da benim için düşük bir oran. Yeni yasa ve yeni rapor sistemine göre bana şimdi bu halimle en düşük % 42,5 vermesi zorunlu. Sağlam kişilere de engelli raporu verdiklerini de biliyoruz. Kızıltepe'de daha önce bu konuda bir şebeke çökertilmişti.Doktorlardan oluşan bir çete var. Aslında raporlarda yüzde 40 ile % 69 aynı oran. Ama benim hakkım % 42,5 olmasına rağmen niye % 40 veriliyor? Benim % 2,5 hakkımı niye yiyor? Bana çok sınırda bir oran verdiler. Bu raporu sunacağım kurum % 1 oranı düşürürse beni sakat olarak saymaya biliyorlar. Lütfen bu konuya bir el uzatın. Hastanelerde bir şebeke var buna müdahale edin."diyerek tepkisini dile getirdi.

AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı da AK Parti iktidarında engelli vatandaşlarımıza yönelik yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler vererek, bu konu üzerinde genel merkez nezdinde bir çalışmanın içine gireceğini söyledi.YORUMLAR :::

  1. ADALET
    11 Ağustos 2017 Cuma Saat 16:38 CEVAPLA
    SORUN ENGELLİ RAPORUNDA DEĞİL; ZİHİNSEL OLARAK BU ENGELİ AŞACAK DENETİM MEKANİZMALARININ ÇALIŞTIRILMASINDA ENGEL ÇIKARTAN ENGELLİ DÜŞÜNCELERDEN KAYNAKLANMAKTADIR...

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

SAĞLIK HABERLERİ :::


YORUMLANANLAR :::

Yeni Yönetim Listesi Açıklandı

AK Parti Mardin 6. Olağan Kongresi'nde yeni yöne [...]

1 gün önce...

Ankara - Mardin Uçağı pisti iki kez pas geçti

Mardin Havalimanında bir yolcu uçağı, köpekle [...]

1 gün önce...

28 Şubat sürecine bitti gözüyle bakamayız

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “28 [...]

1 gün önce...

Miroğlu, Muhtarlarla bir araya geldi, sorunlarını dinledi

AK Parti Mardin Milletvekilleri Orhan Miroğlu ve [...]

1 gün önce...

Hepimiz Afrin'deyiz Şu An, Kalbimiz Orada"

Mardin'de lise öğrencileri, Fetullahçı Terör [...]

1 gün önce...