Sanatla gençlere ‘Güç Sensin’ diyor

Sanatla gençlere ‘Güç Sensin’ diyor
17 Mayıs 2019 Cuma Saat 09:55 0

Belgeselci, Yazar Tuluhan Tekelioğlu, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yılı için bir gençlik belgeseli hazırladı. Sponsorluğunu Eti'nin üstlendiği belgesel filmi, hayal kuran ve hayallerini gerçekleştirmek için azimle çalışarak büyük başarılar elde eden 8 gencin hikayesini konu alıyor.

“Bir hayalim vardı, umutsuz Türk gençliğine, umut vermek! Bunu da yine gençlerle yapabilirdim,” diyen Tuluhan Tekelioğlu'nun ‘Güç Sensin’ adlı belgeselinde, yapamazsın denileni yapan, Türkiye'nin çok farklı bölgelerinden, ilham veren 8 gencin hikayesi, vurgulayıcı bir şekilde anlatılıyor.

Kanyon’da gerçekleşen galada izleyicilerin büyük beğenisini kazanan ‘Güç Sensin’ belgesel filmiyle ilgili konuşan Tekelioğlu; Mardin'den Eskişehir'e, Konya'dan İzmir'e, Bolu'dan Ankara'ya, farklı hayat deneyimleriyle büyümüş, bambaşka aile yapılarında yetişen, sabırla, çok çalışarak, hedefine doğru yürüyen 8 genç buldum. Berna Akdeniz, Leyla Almasoud, Şeyhmus Aca, Sümeyye Boyacı, Fulya Akkaya, Mizgin Ay, Doğukan Büyükarslan ve Kaan Turan gibi aslında daha niceleri var. Onların sayısı 8 değil, 8 bin değil, milyonlar. Sadece kendilerine güvenilmesine ihtiyaçları var.. Belgeselimizde ki gençler, ezberleri bozdu. Engeller in arasından sızan ışıktan başarı doğabileceğini gösterdiler. Hangisinin ışığı içinizde parlayacak, merak ediyorum” diyor.

“Einstein, ‘Zekânın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil' diyor. Farklı düşünen, bol bol hayal kuran gençlere yol açtıkça, Türkiye başka bir ülke olur. Yeter ki gençlere güvenelim! Bu filmin yeni nesil gençlik hakkındaki ön yargıları da yıkmasını istedim, “diyen Tuluhan Tekelioğlu'nun belgeselinde yer alan için 8 genç ve aileleri film gösterimi sırasında duygu dolu anlar yaşadılar. Aynı zamanda, Tekelioğlu'nun ‘Güç Sensin’ adılı belgeseli, bir sosyal sorumluluk projesi haline dönüşüyor. İçinde Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın da yer aldığı “Sen Gençsin Güç Sensin” projesi ile Türkiye’nin farklı bölgelerinden bilim, sanat, eğitim ve sosyal sorumluluk alanında ilham veren gençler desteklenecek.

‘Güç Sensin’ belgeselinde konu alan gençler

Şeyhmus Aca (Mardin, 18): Mardin'den Darüşşafaka sınavını kazanarak 9 yaşındayken İstanbul'a geldi ve okulunun robot takımının lideri oldu.

Sümeyye Boyacı (Eskişehir, 16): Balıkların da kolları yok diyerek, 9 yaşında yüzmeye başladı. 15 yaşında Paralimpik Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda, Amerika'da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Serisi'nde ve Singapur'da düzenlenen Para Swimming World Serisi'nde altın madalya kazandı.

Mizgin Ay (Beypazarı, 19): Batmanlı 7 çocuklu bir ailenin en küçük kızı. Annesi ve babası mevsimlik işçi olarak Beypazarı'na yerleşmiş. Mizgin tarlada çalışırken koşmanın mutluluğunu farkediyor. Mizgin Ay, Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası'nda 100 metrede Kenya'da altın madalya kazandı.

Berna Akdeniz (İzmir, 19) ve Leyla Almasoud (İzmir, 19): Henüz lisedeyken kanserde erken teşhis için mikroçip geliştirerek çok büyük bir buluşa imza attılar. Üniversiteye sınavsız geçiş hakkı kazandı.

Kaan Turan (İzmir, 15): 17 ülkeden katılımcıların olduğu uluslararası piyano yarışmasında birinci seçildi. En sevdiği besteci Chophin.

Fulya Akkaya (Konya, 21): 2017 yılında üniversite sınavında 5 ayrı dalda Türkiye birincisi oldu. Göremediği için matematik sorularını hafızasından çözüyor. En büyük hayali olan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü'ne birincilikle girdi.

Doğukan Büyükarslan (Bolu, 20): Trambolin Cimnastik Yaş Grupları Dünya Şampiyonası'nda Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye'ye altın madalya kazandırdı. Ne kadar yükseğe zıplarsam, o kadar korkularım azalıyor, diyor.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversite bu yıl da BAŞARISIZLIK sıralamasını kimseye kaptırmadı!

İsmi skandal ve yolsuzluklarla gündeme gelen Mardi [...]

19 saat önce...

Artuklu Belediyesi Tarihine Sahip Çıkıyor

Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı “Beledi [...]

1 gün önce...

Hem de İzmir'den Öğrencilere Sıradışı Karne Hediyesi

İZMİRLİ Öznur Vardar, Mardin'de bulunan ilkokullar [...]

1 gün önce...

Üretilen çiçekler dikilmeye başlandı

Kızıltepe Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bü [...]

1 gün önce...

Öğrencilere Ücretsiz Ulaşım Müjdesi!!!

Belediye araçları, öğrenci ve sınav görevlilerine [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

GÖBEKLİ TEPE

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Musa Ağabey

2
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Endüstri 4.0

7