Şarkın En Sevgili Sultanı

29 Temmuz 2017 Cumartesi Saat 23:47

Selahaddin-i Eyyübi doğulu ve batılı tarihçilerin ittifakı ile yüksek erdemleri şahsiyetinde biriktirmiş büyük bir komutan ve devlet adamıdır. Selahaddin’i diğer hükümdarlardan ayıran sadece Haçlılar karşısında kazandığı zaferler değildir. Onun adaleti, merhameti, cesareti ve siyasi başarıları da adından söz ettirmeye yeterlidir. Haçlıların Kudüs’ü işgal ettiklerinde yetmiş bin savunmasız Müslüman’ı canice katletmelerine karşılık, 583/1187 yılında Kudüs’ü işgalden kurtardığı zaman Haçlıları affetmiştir. Düşmanlarını affetmekle yetinmeyen Sultan, şehri terk etmeye çalışan yaşlı, düşkün, dul ve yetimlerin yol harçlıklarını kendi mal varlığından ödemiştir. Bu davranışı ile kendi şahsında İslam Dininin büyüklüğünü bütün dünyaya ilan etmiştir. Selahaddin sadece savaş meydanlarında başarıları ile yükselmemiş aynı zamanda ilmi hayattaki yükselişte onun döneminde zirve yapmıştır. Askeri ve siyasi zaferlerini ilim ve ilim adamına verdiği değerlerle tamamlamıştır.

Selahaddin Zengi hanedanı Nureddin’den miras kalan Haçlılar ile mücadele ve İslam birliği politikasını faaliyetleri ile daha ileriye götürmüş ve Kudüs gibi kutsal bir şehri kurtarmaya muvaffak olmuştur. Selahaddin’in İslam Birliği politikasının temeli dini ve siyasi ayrılıklara son vermek ve Haçlılara karşı Müslümanlar arasında cihad ruhunu canlandırmaktı. Selahaddin kazandığı her siyasi ve askeri başarı akabinde Müslüman toplumların desteğini almış ve mücadele genişleyerek büyümüştür. Selahaddin hüküm sürdüğü dönem boyunca kesintisiz olarak cihad ruhunu yaşamış, yaşam tarzını da buna göre şekillendirmiştir. Cihad uğrunda tüm ömrü, savaş meydanlarında geçmiş, yaşantısı asla bir sultan yaşantısı şeklinde olmamıştır.

İslam Devletlerindeki bölünmüşlük ve fikir ayrılıkları Haçlıların bölgedeki işgalini ve varlıklarını kolaylaştırmaktaydı. İslam dünyasının içinde bulunduğu bu mevcut durum bölgede güçlü bir devletin ve liderin bulunmamasından dolayı kaynaklanmaktaydı. Selahaddin, Nureddin’den devraldığı Haçlılarla mücadele ve cihad ruhunu daha stratejik ve daha kapsamlı bir hale getirmiştir. Nureddin’in ölümü ile Selahaddin onun mirasına ve mirasçılarına saygı duymuş tâbiliğini belli bir süre devam ettirmiştir. Ancak Haçlıların bölgedeki varlıklarına son vermek amacıyla İslam Devletlerinin tek bir merkezden yönetilmeye ihtiyaçları vardı. Bölgedeki fikir ayrılıkları Haçlılarla yapılan mücadeleyi olumsuz etkilemekteydi. Selahaddin Mısır’daki hâkimiyeti ile başlayan tarih sahnesindeki rolü Suriye ve El-Cezire’ye hâkim olması ile devam etmiş siyasi ve askeri manevralar ile bölgedeki çok iktidar mücadelelerine bir son vermiştir. Müslümanlar ancak onun Nureddin’in topraklarına hâkim olması ile bir çatı altında toplanmış ve Haçlılar karşısında başarılar elde etmeye başlamışlardır. Selahaddin, 1174 yılında Nureddin’in ölümünden on üç yıl sonra Kudüs’ü Haçlı işgalinden kurtararak Müslümanların en sevgili Sultanı olmuştur.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Asrın Selahaddin-i Eyyübilerine İhtiyacımız Var 20 Ekim 2017 Cuma Saat 00:05
2. el-Aksa İçin Kıyama 20 Temmuz 2017 Perşembe Saat 22:45
3. “Oruç, Bir Anne Tebessümüyle Durdu Başucumuzda” 25 Haziran 2017 Pazar Saat 01:33
4. Arapça Öğrenmek İsteyenlere 04 Haziran 2017 Pazar Saat 06:14
5. Hamas Serencamı (III) 20 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 11:51
6. Hamas Serencamı (II) 11 Mayıs 2017 Perşembe Saat 22:17
7. Hamas Serencamı (I) 04 Mayıs 2017 Perşembe Saat 17:05
8. Asr-ı Saadetten Asrımıza Gençlik 27 Nisan 2017 Perşembe Saat 23:14
9. Ahlaklı İlim 08 Nisan 2017 Cumartesi Saat 15:54
10. Filistin bir sınav kağıdı gibi ümmetin önünde 29 Mart 2017 Çarşamba Saat 13:44

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

1 gün önce...

PTT Şubesi Cumartesi Günleri de açık olacak

PTT Nusaybin Şubesinin Cumartesi Günleri 10.00 i [...]

1 gün önce...

Sosyal Belediyecilikte Yüzleri Güldürdü

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Must [...]

19 saat önce...

Bir saatte 20 Araca 7 Bin 989 TL Ceza!

Bir saat içerisinde radar uygulamasına takılan [...]

12 saat önce...

İŞTE O antlaşmanın ayrıntıları! CHP-HDP anlaşması ifşa oldu!

Mart 2019'daki yerel seçimleri için CHP ile HDP [...]

19 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6