Sudan'da bir Mardinli

Sudan'da bir Mardinli
12 Haziran 2017 Pazartesi Saat 15:39 0

Dünya genelinde 40 ülkede 51 Kültür Merkezinde faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra bulundukları ülke ile Türkiye arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesinde de önemli görev üstleniyor. Sudan'da bu görevi Mardinli bir hemşerimiz yerine getiriyor. Kendisi kendini adeta Afrika'ya adamış biri.

Türkiye'nin kültürünü, dilini ve sanatını tanıtmak amacıyla dünyanın dört bir yanında kurulduğu 2009 yılından bu yana 99 binden fazla kişiye Türkçe öğreten ve Türkiye kültürünü tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, Sudanlıların da büyük ilgisiyle karşılaşıyor.
Dünya genelinde 40 ülkede 51 Kültür Merkezinde faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra bulundukları ülke ile Türkiye arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesinde de önemli görev üstleniyor. Sudan'da bu görevi Mardinli bir hemşerimiz yerine getiriyor. Kendisi kendini adeta Afrika'ya adamış biri.
İki yıl önce geldiği Sudan'da sıfırdan bir Kültür Merkezinin temellerini atarak Sudan'ın en güzel ve en işlevsel Kültür Merkezine imza atan Mardinli hemşehrimiz Feyzullah Bahçi, anlattıklarıyla adeta kendini bu göreve vakfetmiş hissi veriyor.

400 ÖĞRENCİ EĞİTİM İÇİN SIRADA BEKLİYOR
Başkent Hartum'da kasım ayında çalışmalarına başlayan Yunus Emre Enstitüsünde öğrencisinden mühendisine, ev hanımından işadamına kadar birçok farklı meslekteki Sudanlılara Türkçe eğitim veriliyor. Türkçe öğrenmek için kısa süre içinde enstitüye binin üzerinde öğrenci başvurdu. 572 kişilik toplam kapasitesini tamamen dolduran Yunus Emre Enstitüsünde 400 öğrenci ise eğitim görmek için sırada bekliyor.
İHH'nın Sudan'da yardı çalışmalarını yürütmek üzere Sudan'a giden Genel Yayın Yönetmenimiz Nezir Güneş, Hartum Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah Bahçi ile görüşerek çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Güneş'e Yunus Emre Kültür Merkezini gezdiren Bahçi, Afrika'da Türkiye'ye büyük bir teveccühün olduğunu ancak Türkçe'nin ve Türkiye kültürünün çok fazla tanınmadığını söyledi.

TÜRKİYE'YE BÜYÜK BİR TEVECCÜH VAR
Yaklaşık iki yıl süren bina yapım çalışmalarının ardından Hartum'daki merkezin kasım ayında faaliyetlerine başladığını hatırlatan Bahçi, Türkçe derslerinin yanı sıra kültür ve sanat faaliyetleriyle de Türkiye'nin birikimini Sudan halkına aktarmayı hedeflediklerini belirterek, "Türkiye'nın son yıllarda ciddi bir ivme yakalaması ile beraber, dünyanın gündeminde bir yere sahip olmasından dolayı Türkiye'yi ciddi manada önemseyip, seviyorlar. Türklere, Türkçe'ye karşı çok ciddi bir sevgi ve teveccüh hakim. Bizler de ülkemizi en şekilde temsil ederek bu beklentiye en iyi şekilde cevap vermek için çalışıyoruz. Zamanında eskiden nasıl birçok insanımız Avrupa'ya gitmek istediyse şu anda Sudanlılar'da da Türkiye için aynı duygu besleniyor."ifadelerini kullandı.

ÜÇ ÜNİVERSİTEDE TÜRKÇE EĞİTİM VERİLİYOR
Kültür merkezinde her yaştan ve her meslekten kursiyerin halihazırda 572 öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Bahçi, "900 öğrencimizin kaydını aldık. Başkentteki üç üniversitemizde öğrencilere Türkçe eğitim veriyoruz. Hartum Yunus Emre Enstitüsü ile Uluslararası Afrika Üniversitesi arasında Eylül 2017 itibarıyla Türkçe derslerine başlanması için protokol imzalandı öncesinde de Kur'an-ı Kerim ve Hartum Üniversitelerinde Türkçe eğitimi veriyorduk. İmzalanan protokolle gelecek eğitim döneminde üniversitede Türkçe derslerine yer verilmesinin yanı sıra iki ülke arasındaki akademik bağların da güçlendirilmesi hedefliyoruz"dedi.
Mardinli hemşerilerine Yayın Yönetmenimiz Nezir Güneş, aracılığıyla ileten Bahçi, Afrika'da yapacakları daha çok işlerini olduğunu sözlerine ekledi.

MISIRLI ÇİFT SUDAN'DA TÜRKÇE ÖĞRENİYOR
Sudan'da yaşayan Mısırlı çift de Türkçe öğrenmek için kursa devam edenlerden biri. İki çocukları ile birlikte Türkçe kursa devam eden Mısırlı Halis çifti Türkçe'yi çok sevdikleri için birlikte öğrenme kararı aldıklarını söyledi.
Kursa biri 2 diğeri 6 yaşındaki iki çocukları ile devam eden Hari Halis eşi Mehmet ile kur farkı olduğu için kendisi eğitim gördüğünde çocuklara kocasının kocası eğitim gördüğünde ise çocuklarına kendisinin baktığını söyledi.
Kendisinin ev hanımı olduğunu ve Türkçe dizileri Türkçe izlemek için 5 yıl önce merakının başladığını daha sonra da bunu gerçekleştirmek için Yunus Emre Enstitüsüne geldiğini söyleyen eşinin de mühendis olduğunu ve Sudan'da kalmalarına rağmen Türkçe'yi öğrenmeye çaba serf ettiklerini ifade etti.
Ziraat Mühendisi İman Kureyş ise Türkiye'ye daha önce gittiğini ve bir daha gittiğinde Türkçe konuşmak için Türkçe'yi öğrenmek için söyledi.
Üniversite öğrencisi Ahmed Mahmud ise Türkiye'de yüksek lisans yapmak için şimdiden Türkçe'yi öğrenmek istediğini ve 3 aydan beri kursa devam ettiğini dikkat çekti.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

2 saat önce...

Hastanede Tiroid Bezi Biyopsisi Yapılmaya Başlanmıştır

Tiroid nodülleri Tiroid Bezi içerisinde oluşan [...]

1 gün önce...

Bülent Ersoy'un yüz peçesini Kızıltepeli kadınlar işledi

Kızıltepe ilçesinde Çok Amaçlı Toplum Merke [...]

1 gün önce...

Kızıltepe’de arkeologlar kazı çalışmalarını sürdürüyor

Kızıltepe ilçesinde 3’ün sit alanı ilan edi [...]

1 gün önce...

‘MBB Yaz Okulları’ başladı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6