Sudan'da bir Mardinli

Sudan'da bir Mardinli
12 Haziran 2017 Pazartesi Saat 15:39 0

Dünya genelinde 40 ülkede 51 Kültür Merkezinde faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra bulundukları ülke ile Türkiye arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesinde de önemli görev üstleniyor. Sudan'da bu görevi Mardinli bir hemşerimiz yerine getiriyor. Kendisi kendini adeta Afrika'ya adamış biri.

Türkiye'nin kültürünü, dilini ve sanatını tanıtmak amacıyla dünyanın dört bir yanında kurulduğu 2009 yılından bu yana 99 binden fazla kişiye Türkçe öğreten ve Türkiye kültürünü tanıtan Yunus Emre Enstitüsü, Sudanlıların da büyük ilgisiyle karşılaşıyor.
Dünya genelinde 40 ülkede 51 Kültür Merkezinde faaliyetlerini sürdüren Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğretiminin yanı sıra bulundukları ülke ile Türkiye arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesinde de önemli görev üstleniyor. Sudan'da bu görevi Mardinli bir hemşerimiz yerine getiriyor. Kendisi kendini adeta Afrika'ya adamış biri.
İki yıl önce geldiği Sudan'da sıfırdan bir Kültür Merkezinin temellerini atarak Sudan'ın en güzel ve en işlevsel Kültür Merkezine imza atan Mardinli hemşehrimiz Feyzullah Bahçi, anlattıklarıyla adeta kendini bu göreve vakfetmiş hissi veriyor.

400 ÖĞRENCİ EĞİTİM İÇİN SIRADA BEKLİYOR
Başkent Hartum'da kasım ayında çalışmalarına başlayan Yunus Emre Enstitüsünde öğrencisinden mühendisine, ev hanımından işadamına kadar birçok farklı meslekteki Sudanlılara Türkçe eğitim veriliyor. Türkçe öğrenmek için kısa süre içinde enstitüye binin üzerinde öğrenci başvurdu. 572 kişilik toplam kapasitesini tamamen dolduran Yunus Emre Enstitüsünde 400 öğrenci ise eğitim görmek için sırada bekliyor.
İHH'nın Sudan'da yardı çalışmalarını yürütmek üzere Sudan'a giden Genel Yayın Yönetmenimiz Nezir Güneş, Hartum Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Feyzullah Bahçi ile görüşerek çalışmaları hakkında bilgiler aldı. Güneş'e Yunus Emre Kültür Merkezini gezdiren Bahçi, Afrika'da Türkiye'ye büyük bir teveccühün olduğunu ancak Türkçe'nin ve Türkiye kültürünün çok fazla tanınmadığını söyledi.

TÜRKİYE'YE BÜYÜK BİR TEVECCÜH VAR
Yaklaşık iki yıl süren bina yapım çalışmalarının ardından Hartum'daki merkezin kasım ayında faaliyetlerine başladığını hatırlatan Bahçi, Türkçe derslerinin yanı sıra kültür ve sanat faaliyetleriyle de Türkiye'nin birikimini Sudan halkına aktarmayı hedeflediklerini belirterek, "Türkiye'nın son yıllarda ciddi bir ivme yakalaması ile beraber, dünyanın gündeminde bir yere sahip olmasından dolayı Türkiye'yi ciddi manada önemseyip, seviyorlar. Türklere, Türkçe'ye karşı çok ciddi bir sevgi ve teveccüh hakim. Bizler de ülkemizi en şekilde temsil ederek bu beklentiye en iyi şekilde cevap vermek için çalışıyoruz. Zamanında eskiden nasıl birçok insanımız Avrupa'ya gitmek istediyse şu anda Sudanlılar'da da Türkiye için aynı duygu besleniyor."ifadelerini kullandı.

ÜÇ ÜNİVERSİTEDE TÜRKÇE EĞİTİM VERİLİYOR
Kültür merkezinde her yaştan ve her meslekten kursiyerin halihazırda 572 öğrencinin eğitim gördüğünü hatırlatan Bahçi, "900 öğrencimizin kaydını aldık. Başkentteki üç üniversitemizde öğrencilere Türkçe eğitim veriyoruz. Hartum Yunus Emre Enstitüsü ile Uluslararası Afrika Üniversitesi arasında Eylül 2017 itibarıyla Türkçe derslerine başlanması için protokol imzalandı öncesinde de Kur'an-ı Kerim ve Hartum Üniversitelerinde Türkçe eğitimi veriyorduk. İmzalanan protokolle gelecek eğitim döneminde üniversitede Türkçe derslerine yer verilmesinin yanı sıra iki ülke arasındaki akademik bağların da güçlendirilmesi hedefliyoruz"dedi.
Mardinli hemşerilerine Yayın Yönetmenimiz Nezir Güneş, aracılığıyla ileten Bahçi, Afrika'da yapacakları daha çok işlerini olduğunu sözlerine ekledi.

MISIRLI ÇİFT SUDAN'DA TÜRKÇE ÖĞRENİYOR
Sudan'da yaşayan Mısırlı çift de Türkçe öğrenmek için kursa devam edenlerden biri. İki çocukları ile birlikte Türkçe kursa devam eden Mısırlı Halis çifti Türkçe'yi çok sevdikleri için birlikte öğrenme kararı aldıklarını söyledi.
Kursa biri 2 diğeri 6 yaşındaki iki çocukları ile devam eden Hari Halis eşi Mehmet ile kur farkı olduğu için kendisi eğitim gördüğünde çocuklara kocasının kocası eğitim gördüğünde ise çocuklarına kendisinin baktığını söyledi.
Kendisinin ev hanımı olduğunu ve Türkçe dizileri Türkçe izlemek için 5 yıl önce merakının başladığını daha sonra da bunu gerçekleştirmek için Yunus Emre Enstitüsüne geldiğini söyleyen eşinin de mühendis olduğunu ve Sudan'da kalmalarına rağmen Türkçe'yi öğrenmeye çaba serf ettiklerini ifade etti.
Ziraat Mühendisi İman Kureyş ise Türkiye'ye daha önce gittiğini ve bir daha gittiğinde Türkçe konuşmak için Türkçe'yi öğrenmek için söyledi.
Üniversite öğrencisi Ahmed Mahmud ise Türkiye'de yüksek lisans yapmak için şimdiden Türkçe'yi öğrenmek istediğini ve 3 aydan beri kursa devam ettiğini dikkat çekti.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DÜNYA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Eğitimde uzun vadeli planlamalara ve kalıcı politikalara ihtiyaç var

Eğitim-Bir-Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değ [...]

1 saat önce...

Büyükşehir MARMEK ile 47 Bin Kadına Ulaşacak

Mardin Büyükşehir Belediyesi şehirde kadına y [...]

1 gün önce...

Suriye Yardımlaşma Platformunda Nöbet Değişimi

2012 Yılından beri faaliyette bulunan Mardin Sur [...]

1 gün önce...

SGK'da Yeni Dönem

11 Ocak 2018 tarihli genel yazı ile SGK artık si [...]

1 gün önce...

Telefon Hırsızı Güvenlik Kamerasına Yakalandı

Kızıltepe ilçesinde bir emlak dükkanında işl [...]

1 gün önce...