Suriyeli Çocuklara Genel Sağlık ve Diş Taraması

Suriyeli Çocuklara Genel Sağlık ve Diş Taraması
13 Ağustos 2017 Pazar Saat 13:17 0

Midyat İlçesi'ndeki Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) bünyesinde eğitim gören Suriyeli çocuklar, genel sağlık ve diş taramasından geçirildi.

Midyat Toplum Sağlığı Merkezi ve Devlet Hastanesi işbirliğiyle ilçedeki Suriyeliler'in eğitim-öğretim gördüğü ÇATOM'daki 5-6 yaş arası 30 Suriyeli çocuk genel sağlık ve diş taramasından geçirildi. Suriyeli çocuklar, ilk olarak Toplum Sağlığı Merkezi'nde görevli Dr. Muhammed Akif Aydın tarafından genel sağlık kontrolüne tabi tutuldu. Ardından Midyat Devlet Hastanesi'nde Diş Hekimleri Yunus Deniz ve Saadet Şahin tarafından çocukların diş bakımı ve flour jel uygulaması yapıldı. Muayenenin ardından Dr. Muhammed Akif Aydın tarafından çocuklara kalemlik, diş fırçası ve diş macunu hediye edildi.

Uygulamanın çok verimli olduğunu anlatan Midyat ÇATOM sorumlusu Gülten Erol, "Bugün çocuklarımızı hastaneye getirdik. Diş çürükleri bulunan çocuklara doktor ilaç verdi. Bunlar bizim çocuklarımız. Evdeki çocuklarımıza nasıl bakıyorsak ana sınıfındaki çocuklarımıza da o şekilde bakıyoruz, onları seviyoruz, onlara göz kulak oluyoruz. Onların sağlığı bizim için de çok önemli. Hem bizim, hem Suriyeli çocukları birlikte sağlıklı büyütmek istiyoruz" dedi.

Suriyeli çocukların sağlık kontrollerini yapan Dr. Muhammed Akif Aydın ise "Toplum Sağlığı Merkezine muayene talepleri oldu. Biz de bu talebe karşılık olarak ortalama 5 yaşlarındaki Suriyeli küçük yavrularımızı muayene ettik. Genel olarak göz, kulak ve karın muayenelerini gerçekleştirdik. Toplum Sağlığı Merkezi olarak her bir yavrumuza diş macunu, diş fırçası ve küçük bir kalemlik hediye ettik" dedi.

Midyat Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Hüsnü Yıldırım ise bundan sonra da bu etkinliği devam ettirmeye çalışacaklarını söyledi.

Kız çocuğu sağlık taramasından geçen Suriyeli anne İlham Abdurrahman ise "Onları kontrol etmek için hastaneye getirmişler. Onlara bakacaklar, ne sorunları var, nerelerinden rahatsızlar, bir şeyleri var mı, ilaç verecekler. Gerçekten çok iyi bir uygulama. Çocukların eksiğini bırakmıyorlar" dedi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Duyan Ailesi'nin Mutlu Günü

Mardin Mimarlar Odası Başkanı Mimar Önder Duya [...]

1 gün önce...

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

1 gün önce...

400 Yataklı Ek Hastane için ilk kazma vuruldu

Mardin'de 150 yataklı eski devlet hastanesi binas [...]

1 gün önce...

5 bakanlıkta bakan yardımcıları belli oldu

Adalet, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sağ [...]

1 gün önce...

3 yetim annesi kadının 'İş' çığlığı

MARDİN'de, eşi kanser hastalığı nedeniyle vef [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6