Süryaniler ve Müslümanlar birlikte Ramazan Bayramını kutluyor

Süryaniler ve Müslümanlar birlikte Ramazan Bayramını kutluyor
15 Haziran 2018 Cuma Saat 16:37 0

Hoşgörü kenti Mardin’de farklı dinlerin temsilcisi olan liderler, Müslümanların Ramazan Bayramını kutlayarak, Mardin’den tüm Dünya’ya birlik beraberlik ve kardeşlik mesajı verdiler.

Dinlerin ve dillerin ortak yaşadığı Mardin’de Süryaniler, Ezidiler’in dini liderleri ile Atatürk Kültür Merkezin de Mardin Valiliği tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katılarak Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı.

Farklı dil ve dinden vatandaşların yüzyıllardır huzur içinde yaşadığı hoşgörü kenti Mardin'de, düzenlenen bayramlaşma programına Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman ev sahipliği yaparak programa Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Altan Er, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Müftüsü İsmail Çiçek, Metropolit Saliba Özmen’i temsilen Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Kardeşliğin kenti Mardin

Mardin’in yüzyıllardır kardeşlik hoşgörü içinde bayramları kutlandığını söyleyen Mardin Valisi Mustafa Yaman; “ Mardinli hemşirelerimiz ile bayramlaşıyoruz. Mardin çok kültürlü ve çok inançlı bir şehir. Bu kültürel zenginliği de şehrin iştimai hayatında ve bayramlaşmada görüyoruz. Değerli dostumuz Süryani toplumumuzun değerli liderlerinden Gabriel yanımızda. Onunla beraber Süryani toplumumuz ile bayramlaşıyoruz. Süryani, Ezidi toplumumuz bizi yalnız bırakmıyorlar. Bizde aynı şekilde onların etkinliklerinde onları yalnız bırakmıyoruz. Güzel bir birliktelik var burada. Özellikle son bir buçuk yılda huzur sağlanmış oldu. Ben değerli dostum Gabriel ve Süryani ve Ezidi dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu dostluk kardeşlik sonsuza kadar temsil edecek” diye konuştu

Mardin’de 4 bayram birlikte kutluyoruz

Mardin’de Metropoliti ve Süryanileri temsilen bayramlaşma programına katılan Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriel Akyüz; “ Ben bizim Metropolitimizi temsil ederek Süryani Cemaati ile birlikte Mardinli Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutlamak üzere buradayız ve çok mutluyuz. Mardin öteden beri dillerin ve dinlerin kültürlerin kavşağıdır. Mardin’de sadece 2 bayram değil 4 bayram birlikte kutlamaktayız. Bizim dini bayramlarımızda onlarda bizim bayramımızı kutluyor bizde onların bayramında buradayız. bütün Müslüman aleminin ve Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutluyor bayramın barış huzur güven ortamında geçmesini temenni ediyorum” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Duyan Ailesi'nin Mutlu Günü

Mardin Mimarlar Odası Başkanı Mimar Önder Duya [...]

1 gün önce...

Tedbirsizlik az daha can alıyordu

Nusaybin ilçesinde Mardin Yolu Caddesi olarak bil [...]

1 gün önce...

400 Yataklı Ek Hastane için ilk kazma vuruldu

Mardin'de 150 yataklı eski devlet hastanesi binas [...]

1 gün önce...

5 bakanlıkta bakan yardımcıları belli oldu

Adalet, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Sağ [...]

1 gün önce...

3 yetim annesi kadının 'İş' çığlığı

MARDİN'de, eşi kanser hastalığı nedeniyle vef [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Tekin Oruç
1
Fırat Ensari
Fırat Ensari

….. dir 15 Temmuz

3
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Gençlere Dair...

4
Mehmet Kızılkaya
5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

Beklentiler…

6