Süryaniler ve Müslümanlar birlikte Ramazan Bayramını kutluyor

Süryaniler ve Müslümanlar birlikte Ramazan Bayramını kutluyor
15 Haziran 2018 Cuma Saat 16:37 0

Hoşgörü kenti Mardin’de farklı dinlerin temsilcisi olan liderler, Müslümanların Ramazan Bayramını kutlayarak, Mardin’den tüm Dünya’ya birlik beraberlik ve kardeşlik mesajı verdiler.

Dinlerin ve dillerin ortak yaşadığı Mardin’de Süryaniler, Ezidiler’in dini liderleri ile Atatürk Kültür Merkezin de Mardin Valiliği tarafından düzenlenen bayramlaşma programına katılarak Müslümanların Ramazan Bayramını kutladı.

Farklı dil ve dinden vatandaşların yüzyıllardır huzur içinde yaşadığı hoşgörü kenti Mardin'de, düzenlenen bayramlaşma programına Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman ev sahipliği yaparak programa Mardin İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Altan Er, Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Vali yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Müftüsü İsmail Çiçek, Metropolit Saliba Özmen’i temsilen Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

Kardeşliğin kenti Mardin

Mardin’in yüzyıllardır kardeşlik hoşgörü içinde bayramları kutlandığını söyleyen Mardin Valisi Mustafa Yaman; “ Mardinli hemşirelerimiz ile bayramlaşıyoruz. Mardin çok kültürlü ve çok inançlı bir şehir. Bu kültürel zenginliği de şehrin iştimai hayatında ve bayramlaşmada görüyoruz. Değerli dostumuz Süryani toplumumuzun değerli liderlerinden Gabriel yanımızda. Onunla beraber Süryani toplumumuz ile bayramlaşıyoruz. Süryani, Ezidi toplumumuz bizi yalnız bırakmıyorlar. Bizde aynı şekilde onların etkinliklerinde onları yalnız bırakmıyoruz. Güzel bir birliktelik var burada. Özellikle son bir buçuk yılda huzur sağlanmış oldu. Ben değerli dostum Gabriel ve Süryani ve Ezidi dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bu dostluk kardeşlik sonsuza kadar temsil edecek” diye konuştu

Mardin’de 4 bayram birlikte kutluyoruz

Mardin’de Metropoliti ve Süryanileri temsilen bayramlaşma programına katılan Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriel Akyüz; “ Ben bizim Metropolitimizi temsil ederek Süryani Cemaati ile birlikte Mardinli Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutlamak üzere buradayız ve çok mutluyuz. Mardin öteden beri dillerin ve dinlerin kültürlerin kavşağıdır. Mardin’de sadece 2 bayram değil 4 bayram birlikte kutlamaktayız. Bizim dini bayramlarımızda onlarda bizim bayramımızı kutluyor bizde onların bayramında buradayız. bütün Müslüman aleminin ve Müslüman kardeşlerimizin bayramını kutluyor bayramın barış huzur güven ortamında geçmesini temenni ediyorum” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

YAŞAM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başarılı köy çocuklarının evine kütüphane

Mardin Büyükşehir Belediyesince kırsalda yaşayan, [...]

1 gün önce...

Mardin'in en büyük bahçesi milletin hizmetinde

Mardin'de atıl durumda bulunan ve İçişleri Bakanlı [...]

1 gün önce...

Nusaybin Ticaret Borsasından turizm atağı

Nusaybin Ticaret Borsası öncülüğünde ilçeye davet [...]

1 gün önce...

Kendi işinin patronu oldu şimdi Avrupa’ya tül perde dikiyor

Kızıltepeli Münevver Aydın 12 yıl önce mikrokredi [...]

1 gün önce...

Bakan müjdeyi verdi! 2 bin 500 polis alınacak

İçişleri Bakanı Soylu, tüm karakollarda oluşturula [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN