TKDK'dan Mardin'e 162 Milyon TL'lik yatırım

TKDK'dan Mardin'e 162 Milyon TL'lik yatırım
07 Nisan 2018 Cumartesi Saat 22:29 0

IPARD programı kapsamında Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Ulusa Kırsal Ağ'ın (UKA) tanıtımı Mardin'de yapıldı.

Ulusa Kırsal Ağ tanıtım toplantısı Mardin Müzesi Konferans Salonunda gerçekleşti. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, açılış konuşmaları ile devam etti.
Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, TBMM İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı, AK Parti Mardin Milletvekilli Orhan Miroğlu, Mardin Vali Yardımcısı Ayhan Yazgan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başkanı Hakan Kalender, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Adak, AK Parti Mardin İl Başkanı Nihat Eri, TKDK Mardin İl Koordinatörü Erdal Çelik, Ziraat Odaları Başkanları, konu uzmanı teknik personeller, girişimciler, kurum ve kuruluş amirleri ve STK temsilcileri katıldı.
Programın açılışında konuşan TKDK Mardin Başkanı Erdal Çelik, toplantı ve Ulusa ağ hakkında bilgiler vererek, "Bugün Mardin İlimizde ilk defa düzenlenen AB'nin kırsal kalkınma tecrübesini Türkiye’ye aktarmasına vesile olan AB’nin aday ve potansiyel aday ülkeler için oluşturduğu Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı kapsamında yeni bir politika aracını başlatmanın mutluluğunu hep birlikte yaşamaktayız. Ulusal Kırsal Ağ, özellikle kırsal kalkınma faaliyetlerinde yereldeki kalkınma dinamiklerini harekete geçirecek olan tüm paydaşların el birliği ile iş üretmesidir kısacası. Bu işleri üretirken de bu görevin sadece bir kamu kurumu eliyle değil de Oluşturulan Ulusal Kırsal Ağ ile, kırsal kalkınmaya dahil olan kuruluşlar ve idarelerden oluşacaktır. Böylelikle ilgili tüm kamu kurumlan, odalar, üniversiteler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları, çiftçiler ve kırsal girişimcilerin temsilcilerinin Ulusal Kırsal Ağ içerisinde yer alması sağlanacaktır. Ağa erişim tüm paydaşlara açık olacaktır. Ulusal Kırsal Ağ ile kırsal kalkınma projesi uygulayan kişiler arasında tecrübe paylaşımı, iyi uygulama örneklerinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Türkiye’nin bu oluşumu gerçekleştirmesinin kırsal kalkmaya ılış m amaçlarımıza ulaşmamıza katkıda bulunacağına inanıyoruz. O yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz."dedi.
Çelik, TKDK Mardin İl Koordinatörlüğü olarak, 20 Nisan 2012 tarihinde kuruluşunu tamamlayarak faaliyetlere başladıklarını bilgisini veren Çelik, "Ulusal akreditasyon ile Avrupa Komisyonu akreditasyon sürecini başarıyla tamamlamış olup 2013 yılında Çağrı ilanlarına çıkıp proje alımlarına başladık. 2013 yılından bugüne kadar 167 proje ile sözleşme imzaladık ve bu projeleri hayata geçirdik. Bu projelerle ilimizde 162 milyon liralık yatırım yapıldı. AB ve ulusal bütçemizden aktardığımız bu fonlarla ilimize bugüne kadar 71 milyon lira hibe kullandırdık. Yapılan bu Yatırımlar kapsamında 910 kişi iş imkânına kavuşmuş oldu. Bugüne kadar gerçekleştirilen bu projelerin dağılımı ise şöyledir. İl Koordinatörlüğümüz toplam 30 Süt, 6 Besi, Mardin’de de ilk ve tek olma özelliği taşıyan AB standartlarında 1 adet Süt İşleme tesisi, yine Mardin’de ilk defa kurulan AB standartlarında modern 1 adet Kırmızı Et Kesimhanesi, 75 Arıcılık, 13 Bitkisel Üretim, 28 Yerel Ürün, 10 Kırsal Turizm, 1 Makine Parkı işletmesine destek vermiştir. Yatırımcılarımızdan 94 kişi genç yatırımcı, 18 kişi ise kadın yatırımcıdır."diye konuştu.
Toplantıda bir konuşma yapan TBMM Meclis İdare Başkanı ve Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, "Bütün ülküler kalkınma hamlelerini, bir plan içerisinde gerçekleştiriyorlar. Kırsal kalkınmaya yönelik bütün faaliyetler, tarım başlığı altında ele alındı. Bu nedenle Kalkınma Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı diğer birimlerin de işbirliği ile Kalkınma Strateji Belgesi oluşturdu. Bu belge ulusal, uluslararası ve AB fonlarının kullanılmasına referans teşkil edecek. Bu belgeyi oluştururken, yerel ve öz kaynakların değerlendirilmesi, doğal ve kültürel varlıkların da kıymetlendirilmesi referans alınan değerlerin başında geliyor. Yerel ve öz kaynakların ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Ulusal Kırsal Ağ, bizim de alışık olmadığımız bir durum ama bizim de artık kendimizi değiştirmemiz gerekiyor. Kaynaklarımızın güzel değerlendirilmesi açısından toplantının olumlu olacağını düşünüyorum."dedi.
Bölünmez bir toplumun kalkınması için kırsal kalkınmanın ekonomiye katkısının fazla olması gerektiğini, Ulusal Kırsal Ağ projesinin de kırsal kalkınmayı canlandıracağını sözlerine ekledi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başkanı Hakan Kalender, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2011 yılından itibaren IPARD programı kapsamında hibe yatırımlarını kullandırmaktadır. Tabi bu hibelerimizin yüzde 75’i AB fonlarından yüzde 25’i ise ulusal fonlardan oluşmaktadır. Vergi muafiyet ile birlikte dolaylı da olsa yatırımlara önemli hibeler sağlıyoruz. IPARD 1 programı 2016 yılında tamamlandı. Toplamına baktığımız zaman biz 11 bin projeye 3,2 Milyarlık hibe sağladık. Bu hibelerle toplamda kırsalda 7 milyonluk yatırım yapıldı ve 60 bin istihdam oranı oluşturuldu. Vergi muafiyet ve diğer konularda da ilave olarak 1,2 Milyar katkı sağladı ve bunları sağlamaya da devam ediyoruz. 2016 yılında IPARD programının birinci aşaması başarılı bir şekilde tamamlandı. Eldeki verilere göre akreditasyondan sonra biz ayrılan fonların yüzde 99’nı kullanmış durumdayız. Bu da IPARD’ın genel çerçevesi içerisinde büyük bir rakamdır. Mardin’de olmak üzere 42 ilimizde daha çok proje almak, daha çok desteklemek, daha çok istihdam yapmak için uğraşıyoruz. Bu kapsamda 2016 yılında başlayan ve 2020 yılına kadar uygulayacağımız IPARD’ın ikinci aşaması başlamıştır. Toplamada 1 Milyar 45 Milyon Euro yani 5 Milyarlık yatırımı 42 ilimizde kullandıracağız. Mardin’inde bu kapsamda daha fazla yatırım, hibe almasını istiyoruz. Bu kapsamda da çalışmalarımız devam etmektedir. Mardin 42 ilimiz içerisinde daha fazla desteklediğimiz illerimizden biridir. İkinci aşama olmasına rağmen 160 projeye yaklaşık 71 milyon hibe sağlamışız. 3’üncü çağrı kapsamında ise Mardin'de 31 proje başvurusu aldık ve 18,5 milyon civarında hibe desteği verilecek.” dedi.
Yapılan ihracatın konuşulmadığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, “Tarım Bakanlığı olarak tarım sektörünün gelişmesi bağlamında sadece Tarım Bakanlığı değil bilindiği gibi bakanlığımız üç kelimden oluşuyor. Gıda, tarım ve hayvancılık. Sebze ve meyvede biz ülke olarak avantajı bir ülkeyiz. Bazı ürünlerde yetersizlik ithal ediyoruz. Pamuk ve yağlı tohumlar gibi. Ama bizim ihracat ettiğimiz ürünler konuşulmuyor. Neden et ithal ediyoruz? Neden yem ithal ediyoruz? Onlar konuşuluyor. Biraz daha geniş açıdan baktığımız zaman her ülkenin avantajlı olduğu alanlar var. Bu bir ticarettir. Biz ticaret olarak baktığımız zaman 17 milyar dolar ticaretimiz, ihracatımız var. 12 Milyar dolar da ithalatımız var. Bu ithalatımızda da sözgelimi buğday ithal ediyoruz ama geçen yıl 4 milyon ton un ihraç etmişiz. Ukrayna’dan buğday almışız, işlemişiz. Bunu Hollanda yaparken alkışlanıyor. Türkiye yaptığı zaman eleştiriliyor. Hollanda’nın 90 Milyar dolar ihracatı var deniyor güzel ama 65 milyar dolarda ithalatı var.” ifadelerini kullandı
Bölgede yatırım açısında büyük bir hareketliliğin olduğunu altını çizen AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, “Bölgede hakkeden olağanüstü bir hareketlilik var. Bütün bakanlıklarımız çok faal bir şekilde sahadalar. Ve her gün onlarca toplantı gerçekleşiyor. Bunu bölgedeki özgürlük havasının teneffüs edilmesine borçluyuz. Ve bunu bu uğurda hayatını burada kaybeden, hayatını feda eden şehitlerimize borçluyuz. Bunu her zaman söylüyoruz. Şehitlerimizi yine minnetle anıyorum. Kırsalda bu türden projeleri geliştirmeyi bırakalım herhalde 2 yıl öncesine doğru gittiğimiz zaman siyaset kurumu olarak bile bazı yerlere giremez haldeydik. Ama bugün çok şükür bunu geride bıraktık. Güvenlik politikamız çok güzel sonuç verdi. Ve şimdi artık hakikaten her şeyi yeniden düşünmek ve inşa etmekle karşı karşıyayız. Yani o şiddet, terör ortamı sona erdi. Halk ile aramıza örülen duvarlar büyük çabalar ve fedakarlıklar sonucu çok şükür yıkıldı. Ve şimdi Mardin, Diyarbakır ve bölge halkı ile baş başayız. İmkanlarımız çok güçlü. Suriye’deki ve Irak’taki gelişmelere baktığımız zaman hatta orta gelişmişlikte olan devletlerin bile yatırım programlarına baktığımız zaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin bugün başta Doğu, Güneydoğu olmak üzere çok şükür geliştirdiği projeler devasa projeler. Bakıyoruz 17-18 bin nüfuslu bir ilçemizde 200 milyonlu rakamlardan bahsediyoruz. Tabi bu çerçevede Avrupa Birliği destekli projelerde son derece önemli. Ancak maalesef bu projelerin kullanımı konusunda bazı problemler yaşıyoruz. Projelerde kullanılmak üzere gelen kaynakların büyük bir bölümü geri dönüyor. Eğitimli gençlerimizin Avrupa Birliği kapsamlı projelere gözlerini iyi dikmeleri gerektiği kanaatindeyim. Bunu bölgede rakip diyebileceğimiz siyaset biraz daha iyi kullanıyor gibime geliyor. Öyleyse bizde bu alanda iyi bir performans ortaya koymalıyız.” diye konuştu.
Bölgede yaşanan olayların bölgede yatırım yapmak isteyen yatırımcıları caydırdığını söyleyen AK Parti Mardin İl Başkan Nihat Eri, “Bölgemiz avantajlı bir bölge. Allahü Teâlâ bize geniş bir ova nasip etti. Güzel bir coğrafyadayız, stratejik yolların kavşağındayız. Çok çalışkan insanlarımız, genç bir nüfus potansiyelimiz var. Ama bölgede bilindiği gibi uzun yıllar devam eden olaylar buralara gelip yatırım yapmak isteyenleri caydırmıştır. İnsanlar buraya çok arzulu gelmiyorlar. Ortam normalleştikçe gelişlerin arttığını görüyoruz. Bu arada hükümetin, devletinde buradaki dezavantajı avantaja çevirmek için birtakım katkılar yaptıklarını görüyoruz. Proje yapmada Türkiye üzerindeki acemiliği attı. Bölge insanı da artık rahat proje yapabiliyor, sunabiliyor. Ve devletin hem parasal hem bilgi, teknik desteğiyle inşallah çok güzel işler yapacağız. Başarı hikayelerimizi oluşturacağız.” şeklinde konuştu.
Program, açılış konuşmalarının ardından Dr. Şenay Sevengör'ün sunumu ile devam etti.

YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Ekmek İsrafına dikkat çekmek için kermes düzenlenecek

Mardin Artuklu'da milli eğitime bağlı olarak faali [...]

1 gün önce...

Midyatlılar, saldırıda ölenler için gıyabi cenaze namazı kıldı

Midyat’ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşla [...]

1 gün önce...

Mardin Eski Belediye Başkanlarından Sadioğlu Vefat Etti

Mardin Belediyesi Eski belediye başkanlarından Huk [...]

1 gün önce...

Tekin: Mahallelerimize daha iyi bir hizmet için çalışacağız

Derik Muhtarlar Derneği Başkanlığına seçilen Üçtep [...]

1 gün önce...

Sulama kanalında mahsur kalan ineği itfaiye ekipleri kurtardı

Nusaybin'de sulama kanalına düşen inek, itfaiye ek [...]

23 saat önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar