Tarihi eser ve silah kaçakçılığı operasyonu

Tarihi eser ve silah kaçakçılığı operasyonu
26 Mart 2019 Salı Saat 11:39 0

İl Emniyet Müdürlüğü'nün tarihi eser ve silah kaçakçılarına yönelik düzenlediği operasyonda 3 şüpheli gözaltına alındı. Polis, operayonda ele geçen tarihi eserler ile silah, patlayıcı madde ve muhimmatlara ise el koydu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Amirliği'nin ortaklaşa düzenlediği çalışma sonunda I.M,C.M ve MM isimli şahısların işyerleri, evleri ve köydeki ikametlerine dedektör köpekleri eşliğinde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Yapılan aramalarda 68 adet tarihi eser olduğu değerlendirilen hayvan şekilleri bulunan objeler, küllük, kolye ucu, yüzük, sikke, üzerinde ibareler bulunan, levha ve çeşitli objelerden oluşan tarihi eserler ele geçirildi. Operasyonlarda zanlılarla birlikte ayrıca iki adet el bombası, bir adet Kaleşnikof marka uzun namlulu silah, uzun namlulu silahlara ait değişik çap ve markalarda toplamda 513 adet mermi, kaleşnikof marka ateşli silaha ait 5 adet şarjör, 6 adet değişik çap ve markalarda ruhsatsız tabanca ve onlara ait 12 adet şarjör ile bien yakın mermi, 19 adet av tüfeği, tüfeklere ait değişik çaplarda 18 adet şarjör ve değişik çaplarda 2391 adet av tüfeği fişeği, 66 adet tüfek parçaları, bir adet gece görüş dürbün ve şarj aleti, 4 adet pet şişe içerisinde toplam 400 Gr Barut, 100 kg amonyum nitrat, iki adet ses veya gaz fişeği atabilen tabanca, dört adet ses ve gaz fişeği atabilen tabancalara ait şarjör, 68 adet ses veya gaz fişeği, 2 adet nitelikli kesici-delici alet, 2 adet el telsizi, ele geçirildi.

Mardin İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, operasyona ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, silah ve uyuşturucu başta olmak üzere her türlü kaçakçılığa karşı operasyonlarının devam edeceğini söyledi.

ÇOK AMAÇLI BİR SUÇ ŞEBEKESİ

Soruşturma kapsamında, şüphelilerin ve olayın muhtemel terör bağlantıları da değerlendirilerek çok yönlü olarak sürdürüldüğü bilgisini veren İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, ele geçirilen malzemeler üzerinden değerlendirildiğinde çok amaçlı bir suç şebekesinin çökertildiğini söyledi.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığını talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sonucunda düzenlenen operasyona bilgileri paylaşan Onar, şunları söyledi:

“Sayın Valimizin sürekli verdiği talimatlar çerçevesinde özellikle suç odaklarına karşı çalışmalarımız devam etmektedir. Hem terör örgütlerine karşı hem de terör örgütlerine finans kaynağı olan uyuşturucu ve kaçakçılığa karşı çalışmalar büyük bir hızla devam etmekte. KOM Şube Müdürlüğümüz yaptığı çalışmalarda gördüğünüz gibi bir suç odağı diyebileceğimiz kişiler yakalandı. Yakalanan şahıslarla birlikte ele geçirilen malzemeleri görüyorsunuz. El bombası var, tüfekler var, kaleşnikof tüfeği var, bol miktarda fişekler var, amonyum nitrat dediğimiz patlayıcı madde var. Şahsılar yakalandı, şahısların terör ile ilgili bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor. Silah kaçakçılığından insan kaçakçılığına, uyuşturucudan sigara kaçakçılığına kadar her türlü suçla mücadelemiz ısrarla devam edecektir.”

Operasyonda gözaltına alınanlar sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Emniyetteki ifadelerinden sonra zanlılar adliyeye çıkarıldı.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Askeri aracın geçişi sırasında patlama

Mardin'de askeri aracın geçişi sırasında yola tuza [...]

1 gün önce...

Turizm acenteleri Mardin'de toplandı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yöneti [...]

1 gün önce...

Bu projeye katılan kadınlara ayda 2 bin 80 tl veriliyor

Hayata geçirilen 'İşte Anne' projesiyle kadınlar i [...]

1 gün önce...

Hetawî Kurd üzerine bir röportaj

Osmanlı dönemi Kürt basını hakkında yapılan kapsam [...]

1 gün önce...

'Çocuklarda horlama; geniz eti ve bademcikte büyümeye neden oluyor'

Op. Dr. Hayati Kale, “Geniz eti büyümesi olan çocu [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN