Temelli, HDP Mardin Mitinginde konuştu

Temelli, HDP Mardin Mitinginde konuştu
21 Haziran 2018 Perşembe Saat 19:19 0

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin’de 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler parkında HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi eski eşbaşkanı Ahmet Türk'ün katılımı ile Mardin mitingini gerçekleştirdi.

Eş Başkan Sezai temelli öncesi Mardinlilere seslenen eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk HDP mitinglerinde alanlarda geçmiş yıllara göre alanların boş olmasına gerekçe olarak baskı ve korkular olduğunu savundu. Türk, Erdoğan'ın Büyükşehir belediyesine ait verdiği verilerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek kendisine yanlış bilgi verildiğini savundu.

ERDOĞAN'IN YUHALANMASINI ENGELLEDİ

Konuşma esnasında partililerin Erdoğan'ı yuhalamasına izin vermeyen Türk'ün Erdoğan'ın kendisini usta olarak tabir ettiğini ancak ustalığa yakışmayan icraatlarda bulunduğunu söyledi.

"BARAJI HEP BİRLİKTE YIKACAĞIZ"

Daha sonra kürsüye gelen HDP Eşgenel Başkanı Sezai Temelli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin mitinginde dile getirdiği yatırım ve kayyum belediye çalışmalarını eleştirirken Mardinlilere seçim vaatlerini sıraladı. Yeni anayasa düzenlemesi ile Kürt sorunun çözüleceğini ileri süren Temelli,“Bu onurlu halkın karşında yıkılmayacak hiçbir baraj yok. Demokrasinin halkın önüne dikilmiş bu barajı hep birlikte yıkacağız. Bu güzel şehir, Mardin insanlık tarihine çok önemli bir ders vermiş şehir. Bir arada yaşamanın barış içinde olmuş ve örnek bir kent. 24 Haziran’a çok az zaman kaldı. Bu iktidarı düşüreceğiz. 3 gün sonra bu gerçekleşecek olan seçimde bunu başaracağız. HDP kurulduğu günden beri barış dedi, özgürlük dedi . Halklarını birbirine düşürenlere karşı biz bir aradayız dedik. Bir yeni yaşam siyaseti var ettik. Bugün bu yeni yaşam siyasetinin iktidar olma zamanı gelmiştir. HDP iktidara yürüyecektir. Halkın iktidarına setler kurmaya çalışıyorlar. 1 Kasım’da 7 Haziran’da olduğu gibi bu barajı hep birlikte yıkacağız” diye konuştu.


SURUÇ OLAYINDAN İKTİDARI SORUMLU TUTTU

Partilerine yönelik artan provokasyonlara gelemeyeceklerini söyleyen Temelli; “Bugünden sonrada ne yaparlarsa yapsınlar onların bu tuzaklarına gelmeyeceğiz kirli tuzaklarına girmeyeceğiz. Oyumuza sahip çıkacağız bu oyunu hep birlikte bozacağız. Arife günü Suruç'ta insanları katlettiler. 25 yıllık esnafları insanları katlettiler ve döndüler o insanları suçladırlar. Bir tane içişleri bakanı var hiç yüzü kızarmıyor, cumhurbaşkanı , içişleri bakanı yalan söylüyor. Yalan üretim makinesi olmuş sürekli yalan. Bu Suruç olayı sayın İnce sayın Demirtaş'ı ziyaret etti ondan oldu diyor. Bu yalanı bütün Mardin'i bir araya getirse yapamaz. Suruç'ta insanların gözü önünde insanların gözü önünde 3 insan katledildi. Otopsi raporlarını saklıyorlar. Görüntü kayıtlarını saklıyorlar. Çok iyi biliyorlar hakikat çok geçmeden ortaya çıkacak. Dünden beri kimin ne iş çevirdiğinin kayıtları var. Çok kısa zamanda suçlular ortaya çıkacak. Ben ilk gün dedim ki gidin suçluları yakalayın. Senin görevin suçluları bulmak provokasyonları gerçekmiş gibi anlatmak değil. Çok yakında bu çıkacak. Bunlar 24'ünde gidecek bu ülkeye adalet gelecek adalet . Bu adaletsizliklerin bağımsız yargı hesabı soracak. İşte bizim Türkiye halklarına vereceğimiz en değerli söz budur. Bu sözü de buradan herkese veriyoruz. Bu ülke Türkiye'ye demokrasinin gelmesi için üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız. Bu işin en önünde biz yürüyeceğiz. Bu ülkeye barış gelecekse hiçbir hesap pazarlık hiçbir kirli pazarlığın içinde olmadan halkımız kadınlarımız, çocuklarımız için bu ülkeye barış demokrasi gelecekse ancak bizim onurlu mücadelemizle gelir. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada öyle devam edeceğiz."

"İKİNCİ TURDA ERDOĞAN DEĞİL DEMOKRASİYE DESTEK VERECEĞİZ

Cumhurbaşkanlığı ile ilgili gelen sorulara aynı cevabı verdiğini anlatan Temelli, "Birinci turda ne yapacaksınız diyorlar bir oy Demirtaş'a bir oy Demirtaş'a. 2. turda da ya demokrasi ya Erdoğan rejimi bizim tercimiz demokrasidir. Bu kadar samimidir bizim düşüncelerimiz. Bu Erdoğan rejimi düşecek. 24'ünden sonra Türkiye demokrasi yolunda yol kat etmeye başlayacak. Bir program yaptık Selahattin Demirtaş Türkiye'nin adayıdır. Dedik ki Türkiye’nin adıdır. 25’inde Selahattin Demirtaş, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Gülten Kışanak, Gülser Yıldırım bütün tutsak arkadaşlarımız özgür kalacak. Selam olsun bütün tutsak arkadaşlarımıza. Binlerce yoldaşımız tutsak. İşte ondan sonra yan yana geleceğiz. Bu ülkenin önünü açacak demokratik anayasayız yapacağız. Hem de öyle bir anayasa yapacağız ki Mithat hocam yazdı ben okudum . Bütün dünya öğrendi bir tek bunlar öğrenmedi. Bunların okuması yok, olsa okuyacaklar. O demokratik anayasayı hep birlikte hayata geçireceğiz. O anayasa eşit yurttaşlık temelinde bizi çağırıyor ayrıştırmıyor, ötekileştirmiyor. Çünkü o anayasa bizleri birbirimizden ayırmıyor bir demokratik demokrasi temeli sağlıyor geçmişte olduğu gibi değil güçlü evrensel insan hakları konusunda ayrımcılık yapmayan demokratik anayasa onun üzerinde yükselen bir siyaset bütün sorunları çözer başta da Kürt sorununu çözer."

ERDOĞAN KÜRTLERE ABİLİK YAPMASIN

Erdoğan'ın seçim meydanlarında Kürt Kardeşlerim söylemine de tepki gösteren Temelli "Biz senin kardeşin değiliz bunu aklından çıkar. Hiç kimse senle kardeşin olmak istemiyor. Eşit yutrttaşlar olarak ortak alanda yaşamak istiyor. Bize abilik taslayamazsın. Eşit yurttaşlık gelince Kürt sorunu da çözülecek eşit yurttaşlıkta gelecek. Kürt sorunu diğer sorunlarından ayırıp güvenlik sorunu olarak ele alıyorlar. Bize yolsuzluk ekonomisi yaratıyorlar. Bir haksız zenginleşme yaratıyorlar. Güçlü bir ekonomide yazdık. Hakça dağıtım dedik adına bu adaletsizliğe işsizliğe bir son vermek için. Bakın Mardin'de ne kadar ciddi işsizlik sorunu var. Mardin'de işsizlik sorununu çözecek bütçeleri yok yatırımları yok bunları yapacak olan belediyeye kayyum atıyorlar. Buranın kaynaklarını tüketiyor sonrada bizi suçlu gösteriyor. Halbuki bizim tüm belediyelerimiz buraya geldiğinde oturduğu koltuk bile hacizdi. Bütün bunları düzelten belediyelere belediyeye borçlandıracak sonrada gelip bizi suçlayacaksın. Bütün Mardin'i çölleştiriyorlar. GAP projesi Atatürk barajı projesi 1962 yılında başlamış. Benden büyük. Fakat sulama projesi bitmediği için Mardin çölleşiyor tarım yapılamıyor. Mardin ekilebilir toprakların yüzde 25ini kaybetmiş çiftçi halk perişan. O çıkmış diyor ki İHA SİHA üretiyorum. Kürdüm düşman olsun diye. Tüm bunlara rağmen halkın kaynağını halk vererek halk çiftliklerini var ederek bu sorunu ve Kürt sorununu çözeceğiz. İşsizlik sorunu bu kadar devasa boyutta. Gençler işsiz. Gençlere vaad ettiği şey kıraathane şimdi çeviremiyor da. Demiyor ki hata yaptık. Kıraathane okuma evi diyor. Gençler gidecek diyor orda okuyacak. Bunların emeklilik yaşı çoktan gelmiş. Bunları bekleyen yer iktidar değil huzur evi. Ben doktorlara dedim ki teşhisi koyun koymuyorlar. Çalışıyorlar. Ben onların affına sığınarak diyorum ki alzemır başlangıcı. Bunlara bir oy bile verilmez ne ülkesi. Hastalık ilerlemiş artık. Biz geldik buzdolabı geldi diyo daha önce fırın yoktu. Biz hamurları çiğ çiğ yiyorduk. Ülkeyi yöneteceklermiş. Bunlara ülke teslim edilmez bunlara iki koli teslim etseniz birini kaybederler. Esnaf kan ağlıyor habire esnafa vergi. Vergi alman gereken yerden vergi alıyor musun? Hani müttehitleri varya şoför esnafı perişan. Binlerce esnaf kepenk kapatmış mütaahitlerin vergi borcu silinmiş. Çiftçiye esnafa zulüm. 24 haziranda esnafı çiftçisi ile bu adaletsizliğe son vereceğiz. Vergide adalet yoksa o toplumda adalet yok. Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alacağız. Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İşte Artuklu Belediye Meclis Üyeliği Listesi

AK Parti Mardin İl Başkanlığı, 31 Mart’ta gerçekle [...]

5 saat önce...

İŞTE Kızıltepe AK Parti Belediye Meclis Üye Listesi

Mardin’de oy deposu olarak bilinen Kızıltepe ilçes [...]

3 saat önce...

Mardin'de Korkunç kaza 3 ölü 16 yaralı

Midyat ilçesinde, nişan törenine gitmekte olan ail [...]

1 gün önce...

Tır'ın çarptığı kadın olay yerinde vefat etti

Kızıltepe'de tarihi İpekyolu'nun üzerinden karşıda [...]

1 gün önce...

AK Parti Artuklu SKM Açılışını Gerçekleştirdi

AK Parti Artuklu Belediye Başkan Adayı Abdulkadir [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN