"Tepkilerimizi en üst perdeden ortaya konulmalıyız"

07 Aralık 2017 Perşembe Saat 12:10 0

İslam’ın mübarek ve kutsal mekânlarının üçüncüsü, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı yüreğinde taşıyan Kudüs ile ilgili ABD Başkanı Donald Trump'ın "tehlikeli" planına tepkiler giderek büyüyor.

ABD'nin Kudüs’ü işgalcilerin başkenti olarak tanıma ve Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma planına tepki gösteren Mardin Dost-Der Başkanı Fesih Memiş, Müslümanların tepkilerini en üst perdeden dile getirmesi gerektiğini kaydetti.

Trump'ın Kudüs’ü işgalcilerin başkenti olarak tanıma planına tepki gösteren Mardin Dost-Der (Dostluk Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Başkanı Fesih Memiş, Kudüs’ün bağrında milyonlarca mağdur ve mazlum barındıran Filistin’in başkenti olduğunu dile getirdi.

Tarihi boyunca defalarca saldırıya ve işgale maruz kalan bu şehir için her mü'min ve her Müslümanın "Ben Kudüs için ne yapabilirim?" sorusunu kendi kendine soracak duygu ve sorumluluğu taşıması gerektiğini hatırlatarak konuşmasını sürdüren Memiş, şunları söyledi:

“Kudüs Müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir. Daha önce de Kudüs Müslümanların elinden alınmıştı. Takriben 60-70 yıllık bir esaretten sonra Selahaddin Eyyubi 2 Ekim 1187’de tekrar haçlıların elinden alarak Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturuyor. 1948'de kadar Mescid-i Aksa Müslümanların elindeydi. Mescid-i Aksa bu tarihten sonra Siyonistlerin tahakkümü altındadır. Kimi zaman Müslümanların ibadetlerini dahi kısıtladığını günler oluyor. Cuma namazına gençlerin gitmeleri engelleniyor. Nitekim geçmiş aylarda medyada yansıdığı, mescitlerin kapısına turnikeler bırakıldı ve Müslümanlar üzerleri alınarak ancak mescide girebildi. Bu da Müslümanlar açısından bir tahkirdi.”

ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmasına değinen Memiş, “Son günlerde ABD Başkanı Trump, Tel Aviv'de bulunan Amerika büyükelçiliğinin Kudüs'e taşıyacağını ve Kudüs'ün başkent olarak tanıyacaklarını ifade ediyor. Müslümanların Mescid-i Aksa’ya ve öz değerlerine sahip çıkması gerekiyor. Mescid-i Aksa, tüm Müslümanlar için büyük bir değere öneme sahiptir.” dedi.

Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlatan Memiş, ziyaret edilmesi için yolculuk yapılması caiz olan bir mescit olduğunu ifade etti.

“Müslümanların bu gaflet uykusundan uyanıp kenetlenmesi ve ümmet şuuruna ermeleri lazımdır.” diyen Memiş, “Büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasına ve Kudüs'ün Siyonist İsrail'in başkenti ilan edilmesine en üst perdeden tepkilerini dile getirmesi lazımdır. Tabii bu halk nezdinde ve sivil toplum kuruluşları nezdinde yapılması gerekenlerdir. Müslüman ülkelerin idarecileri de işbirliği yaparak bu hususla ilgili nasıl bir tavır alınması gerekiyorsa onu ortaya koymaları lazımdır. Yoksa bu Emperyalist güçlerin son bir iki asırdır her seferinde İslam ülkelerinin bir parçasını işgal ederek, onların öz değerlerini ayaklar altına alarak ve diğer Müslüman parçalardan da bir ses çıkmadığını görünce ondan sonraki hamilelerin de daha cesur davrandıklarını görüyoruz. Dolayısıyla Müslümanların bu hususta kenetlenmesi, kardeşlik elini birbirlerine uzatmaları lazımdır. Ümmet şuuruna ermeleri ve öz değerlerine sahip çıkmaları lazımdır. Trump'ın bu şekilde beyanatta bulunması gerek İslam coğrafyasında yaşayan Müslüman halkın gerek bu Müslümanları sevk ve idare eden kişilerin adeta nabzını ölçüyor. Müslümanların asla taviz vermeden, geri adım atmadan, en üst perdeden tepkilerini dile getirmeleri lazımdır.” diye konuştu.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Andımıza Türk, Kürt ve Arap Eğitimcilerden tepki

Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesinden bir araya gelen [...]

11 saat önce...

Öğrencilerden Cami avlusunda Sigara Eylemi

Mardin'de bir araya gelen bir grup öğrenci, sig [...]

10 saat önce...

Nusaybin'de Tarla Günü düzenlendi

Nusaybin'de faaliyet gösteren May - Capuzi Hibrit [...]

1 gün önce...

Çalışan Annelere 400 TL Kreş Desteği

Mardin'de İşkur'un İşbaşı Eğitim Programı' [...]

1 gün önce...

Uyuşturucu illetini meclise taşıdı

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu, her geç [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7