Terör mağdurlarına Mardin ve Şırnak için 12 milyon lira kaynak

Terör mağdurlarına Mardin ve Şırnak için 12 milyon lira kaynak
31 Temmuz 2018 Salı Saat 23:14 0

Altındağ: "Mardin ve Şırnak'ta çukur ve barikat kazılan ilçelerimiz oldu. 7 ilçemize alt yapının rehabilite edilmesi için projeler hazırlandı. Şırnak ve Mardin için ön gördüğümüz proje 12 milyon lira"

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, ajans merkezinde '2018 Yılı Mali Destek Programları' kapsamında düzenlediği basın toplantısında, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman illerinin yer aldığı TRC3 bölgesinde proje teklif çağrılarını başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Altındağ, Mardin ve Şırnak'ın 7 ilçesinde terör saldırılarından zarar gören altyapı onarımı için 12 milyon lira kaynak aktarıldığını söyledi.

'Ekonomik Altyapının Desteklenmesi' ile 'Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi' başlıkları altından toplam 40 milyon lira tutarında proje çağrısına çıktıklarını anımsatan Altındağ, miktarının bulunduğunu, bu miktarın Türkiye'de 26 kalkınma ajansı içerisinde İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan sonra en büyük bütçe olduğunu kaydetti.

Yerelden kalkınmayı önemsediklerini ve desteklediklerini vurgulayan Altındağ, bu noktada hiç dokunulmayan ilçelere dokunulduğunu ve projelerin geçtiğini söyledi.

DİKA'nın kuruluş tarihinden bugüne en yün büyük bütçenin bu dönemde sağlandığını aktaran Altındağ,"Ajansımız ilk defa bu yıl hemen hemen bütün ilçelere proje desteği verme noktasına gitti" dedi.

- "Terörden zarar gören Mardin ve Şırnak'a pozitif ayrımcılık"

Altındağ, kabul edilen projelerin bağımsız denetçiler tarafından mevzuata göre belirlendiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"4 ilde çok önemli bir hafızanın olduğunu gördük. 40 milyon bütçe ve eş finansmanla 60 milyon lira kaynak belirlendi. Bölgede 75'e yakın projelere 85 milyon lira talep oldu. Bağımsız denetçiler tarafından projeler belirlendi. 4 ilde hemen hemen eşit şekilde dağıtıldı. Ancak Mardin ve Şırnak'ta pozitif ayrımcılık sağlandı. Çukur ve barikat kazılan ilçelerimiz oldu. 7 ilçemize alt yapının rehabilite edilmesi için projeler hazırlandı. Buradan proje alamayan hiçbir ilçemiz kalmadı. Mardin'de 12, Batman'da 7, Şırnak'da 13 ve Siirt'te 7 olmak üzere TRC3 bölgesinde 39 proje geçti. Eş finansmanlara beraber 60 milyon lira destek verildi. Şırnak ve Mardin için ön gördüğümüz proje 12 milyon lira. Bu paranın tamamı 7 ilçeye dağıttık."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

1 gün önce...

Mardin'de turizm gelişmeye devam ediyor

Mardin Gönül Elçileri tarafından "Hikayemiz" adlı [...]

1 gün önce...

Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor

Son iki yıl içerisinde sağlanan huzur ortamıyla ta [...]

1 gün önce...

Mili Savunma Bakanı Akar Mardin'de

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınırında [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN