Terör mağdurlarına Mardin ve Şırnak için 12 milyon lira kaynak

Terör mağdurlarına Mardin ve Şırnak için 12 milyon lira kaynak
31 Temmuz 2018 Salı Saat 23:14 0

Altındağ: "Mardin ve Şırnak'ta çukur ve barikat kazılan ilçelerimiz oldu. 7 ilçemize alt yapının rehabilite edilmesi için projeler hazırlandı. Şırnak ve Mardin için ön gördüğümüz proje 12 milyon lira"

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, ajans merkezinde '2018 Yılı Mali Destek Programları' kapsamında düzenlediği basın toplantısında, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman illerinin yer aldığı TRC3 bölgesinde proje teklif çağrılarını başarıyla tamamladıklarını söyledi.

Altındağ, Mardin ve Şırnak'ın 7 ilçesinde terör saldırılarından zarar gören altyapı onarımı için 12 milyon lira kaynak aktarıldığını söyledi.

'Ekonomik Altyapının Desteklenmesi' ile 'Kentsel Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi' başlıkları altından toplam 40 milyon lira tutarında proje çağrısına çıktıklarını anımsatan Altındağ, miktarının bulunduğunu, bu miktarın Türkiye'de 26 kalkınma ajansı içerisinde İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan sonra en büyük bütçe olduğunu kaydetti.

Yerelden kalkınmayı önemsediklerini ve desteklediklerini vurgulayan Altındağ, bu noktada hiç dokunulmayan ilçelere dokunulduğunu ve projelerin geçtiğini söyledi.

DİKA'nın kuruluş tarihinden bugüne en yün büyük bütçenin bu dönemde sağlandığını aktaran Altındağ,"Ajansımız ilk defa bu yıl hemen hemen bütün ilçelere proje desteği verme noktasına gitti" dedi.

- "Terörden zarar gören Mardin ve Şırnak'a pozitif ayrımcılık"

Altındağ, kabul edilen projelerin bağımsız denetçiler tarafından mevzuata göre belirlendiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"4 ilde çok önemli bir hafızanın olduğunu gördük. 40 milyon bütçe ve eş finansmanla 60 milyon lira kaynak belirlendi. Bölgede 75'e yakın projelere 85 milyon lira talep oldu. Bağımsız denetçiler tarafından projeler belirlendi. 4 ilde hemen hemen eşit şekilde dağıtıldı. Ancak Mardin ve Şırnak'ta pozitif ayrımcılık sağlandı. Çukur ve barikat kazılan ilçelerimiz oldu. 7 ilçemize alt yapının rehabilite edilmesi için projeler hazırlandı. Buradan proje alamayan hiçbir ilçemiz kalmadı. Mardin'de 12, Batman'da 7, Şırnak'da 13 ve Siirt'te 7 olmak üzere TRC3 bölgesinde 39 proje geçti. Eş finansmanlara beraber 60 milyon lira destek verildi. Şırnak ve Mardin için ön gördüğümüz proje 12 milyon lira. Bu paranın tamamı 7 ilçeye dağıttık."YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Asfaltsız yol, yolu olmayan köy ve mahalle bırakmayacağız”

Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir [...]

1 gün önce...

Mardin’de trafik artık dronle denetleniyor

MARDİN’de güvenlik operasyonları dahil bir çok ala [...]

8 saat önce...

Mardin Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını yıllıkta topladı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin iki yıldır şehir g [...]

4 saat önce...

Yaman, “Şehitlerimiz ve aileleri için çalışmalarımız sürüyor”

Büyükşehir Belediyesi Altınoluk Şehitliğini Güzell [...]

1 gün önce...

Mardin, 2018'de 3 milyon turisti ağırladı

Mardin'de, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Bedi Demir
Mehmet Bedi Demir

Bir Kalembazdan Bisturi!

2
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Hilbijartina Şaredarîyan.

3
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Gerçek Bir Mardinli…

6
Murat Süleyman Erdem
Murat Süleyman Erdem

Siirt'te Hamsi Festivali

7