“Teşrik tekbirleri bayram boyunca getirilmelidir”

“Teşrik tekbirleri bayram boyunca getirilmelidir”
20 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 14:06 0

Midyat Merkez Hazreti Nuh Camii İmamı Abdurrahim Avcı, Kurban Bayramı’nın 4’üncü günü ikindi namazına kadar getirilen Teşrik tekbirlerinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Hanefî mezhebinde göre arefe günü sabahından bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın selâmından sonra teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek ve seferî mukim ayırımı olmaksızın her mükellefe vaciptir. Teşrik tekbirleri, Şafii mezhebine göre de sünnettir.

Midyat Merkez Hazreti Nuh Camii İmamı Abdurrahim Avcı, Kurban Bayramı’nın 4’üncü günü ikindi namazına kadar getirilen Teşrik tekbirlerinin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Avcı, “Allah-u Ekber, Allah-u Ekber, Allah-u Ekber, Lailaheillallahu Vallahu Ekber Allah-u Ekber ve Lillahilhamd şeklinde tekbir alınır. Bunlara teşrik tekbirleri denir. Bu şekilde teşrik tekbirleri ortaya çıkıyor. Biz de Hazreti İbrahim’den (Aleyhi selam) kalan bu sünneti devam ettiriyoruz. Bu teşrik tekbirleri arefe günü sabah namazıyla başlıyor, bayramın dördüncü günü ikindi vaktine kadar getirilmesi gerekiyor.” dedi

Kurban kesimi adabı hakkında konuşan Avcı, kurbanın kesinlikle bayram namazından sonra kesilmeye başlanması gerektiğini söyledi.

Avcı, “Bayram günü bayram namazından sonra ilk iş olarak kurban kesilmeli. Kesinlikle bayram namazından önce kurban kesilmemeli. İbadet, yani kurban yerine geçmez. Mutlaka bayram namazından sonra kesilmeli. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerifinde şöyle buyuruyor; ‘Kurban Bayramı’nda hiçbir kimse kurban kesmekten daha iyi bir ibadet yapmamıştır yapmaz.’ Yapacağımız en önemli ve ilk iş kurban kesmek olmalıdır.” dedi.

Kurban keserken hayvana eziyet edilmemesi gerektiği uyarısında bulunan Avcı, son olarak şunları söyledi: “Kurban keserken bıçağın keskin olmasına dikkat etmeli, hayvana işkence yapılmamalı, kıbleye doğru ve tekbir getirilerek kesilmelidir.”YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE Kızıltepe AK Parti Belediye Meclis Üye Listesi

Mardin’de oy deposu olarak bilinen Kızıltepe ilçes [...]

1 gün önce...

İşte Artuklu Belediye Meclis Üyeliği Listesi

AK Parti Mardin İl Başkanlığı, 31 Mart’ta gerçekle [...]

1 gün önce...

Yeni açılan lisenin gururu oldular

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Liseler aras [...]

2 saat önce...

Hurdacılık yaparak çocuklarına bakıyor

Kızıltepe´de yaşayan 3 çocuk annesi 43 yaşındaki C [...]

1 gün önce...

Dicle Elektrik’ten Kızıltepe’ ye 8 milyon liralık yatırım

Dicle Elektrik, sorumluluk bölgesindeki tüketicile [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN