Tıp Fakültesini Hak etmiyor mu bu Memleket?

30 Ocak 2018 Salı Saat 20:00

 Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi'nin kurulması gerektiğiyle ilgili geçen hafta yazdığım yazıya Mardinlilerden tam destek geldi.

Ekonomide, sağlıkta, ulaşımda ve birçok alanda son 10 yılda çok ciddi mesafeler kat ettik. Türkiye'de sağlık alanında yapılan gelişmelere rağmen Mardin'in bu konuda çok yetersiz kaldığına şahidiz. Bu yetersizliğin farkında olan Mardinliler bu açığı kapatmak için üniversitenin en kısa sürede TIP Fakültesi kurulma kararının alınmasını ve YÖK nezdinden de onaylatılmasını istiyor.

Mardin ve komşu iller olan Şırnak, Siirt ve Batman illerinde herhangi bir Tıp Fakültesi'nin olmaması ve acil durumlarda gerekli müdahalelerin yapılamamasından dolayı birçok vatandaşımızın Diyarbakır veya diğer fakültelerin bulunduğu illerin yolunda hayatını kaybettiği ve bu nedenle Mardin'in ve bölgenin bir Tıp Fakültesi'ne ihtiyaç duyduğunu, yaptığımız yazımızla köşemize taşımıştık.

Mardin'deki Mülki İdare Amirlerinden, Mardin Milletvekillerine, Geçmiş Dönem Milletvekillerinden iktidar ve muhalefet partileri il başkanlarına STK temsilcilerinden kanaat önderlerine ve tabii ki siz değerli okurlarımıza kadar geniş bir halk kitlesine kadar hemen herkes Mardin'in çoktan bir Tıp Fakültesini hak ettiği ve kurulmasının en kısa sürede gerçekleşmesi düşüncesi hakim.

Birçok siyasetçi ve STK temsilcisi ile birebir yaptığımız görüşmelerde ise bölgenin ihtiyacını karşılayacak bir Tıp Fakültesi ihtiyaçının 10 yıldan beri var olduğunu yinelediler. Bu konuda daha önce bir çok girişim bulunulmuş tabiri caizse bu memleketin sahipi olmayınca hepsi de başarısızlıkla sonuçlanmış.

Bu konuda en son İstanbul'daki Mardinliler tarafından onbinlerce imzanın toplandığı bir imza kampanyası başlatıldı. Kampanya kapsamında yeteri derecede imza toplandı toplanmasına ancak Rektör Ahmet Ağırakça'nın her zaman ki klasik tavrı ile önce "Kampanyayı başlatın sizinle birlikteyim" deyip sonra kampanya ekibinin randevu taleplerini bile geri çevirmiş. 

Sayın Rektörün bu tavrı bile bize Mardin'de taş üstüne taş koymaktan ne kadar uzak olduğunun ve bu memleketin nasıl da sahipsiz olduğunun klasik bir göstergesi.

Mardin’imize ve bölgemize hitap edecek bir Tıp Fakültesi’nin kurulması; hem sağlık hizmetleri açısından hem de sosyal ve ekonomik açıdan bölgemizin gelişimine büyük katkılar sağlayacaktır. Açılacak bir Tıp Fakültesi’nin bir çok sektör için de domino etkisi yapacağına inanıyorum. Tıp Fakültesi çok önemli bir yatırım, normal fakülte olarak düşünmemek lazım.

Bir yerden başlayıp şu anda yapımı gündemde olan Şehir Hastanesinin veya onun Araştırma Hastanesine dönüştürülerek hastanenin Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin alt yapısı olmasını arzuluyorum.

Tabi bu konuda öncellikle Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörünün İstanbul'daki AKDEM Özel Eğitim Kurumundan Mardin'e zaman ayırarak TIP Fakültesi kararını senatodan alarak YÖK’e iletmesi lazım. Rektör'ün öğrencim dediği YÖK Başkanına istediğim fakülteyi kurdururum afra ve tafralarını bir kenara bırakıp TIP Fakültesi için elini taşın altına koymasını ve Mardinliler adına kendisinden bu konuya el atmasını bekliyoruz.

İkinci alternatif olarak da kendisi YÖK nezdinde sözüm geçmez derse bundan sonraki süreçte iş artık siyasetçilerimize ve Mardin lobisine kalacak. Onların da YÖK Başkanı Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç üzerinde kuracağı etki ile YÖK'ten onay alması ile bu artık süreci sonlandırmamız gerekiyor.

Mardinlilerin yıllardır hasretini çektiği Tıp Fakültesine YÖK onay vermezse bu sefer ikinci planı devreye alarak Mardin Milletvekili ve TBMM İdare Amiri olan Milletvekilimiz Ceyda Bölünmez Çankırı ve babası Süleyman Bölünmez'in Erdoğan'la olan yakın dostluklarını kullanarak bu konuyu gündeme getirerek bu fakültenin kurulmasına vesile olabileceklerine inanıyorum.

Haydi kuralım desek bile TIP Fakültesinin Mardin'de hizmete girmesi en az 7 yılı bulur. Bunun için bugünden yol almak lazım ki daha da geçikilmesin. Ama herşeyden önce Rektör'ün Mardin'de olduğu zamanlarda Birlik Vakfı yerine üniversite ile ilgilenerek senatoyu toplaması ve TIP fakültesi kararını çıkarması lazım. 

Mardinlilerin sağlık alanında istediği tek şey bundan böyle bir an önce Mardin Artuklu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin açılmasıyla ilgili gerekli girişim ve çabaların daha da artarak devam etmesi, Mardin'in mümkün olan en kısa zamanda Tıp Fakültesi'ne kavuşmasıdır.

Mardin'in ve bölgemizin buna gerçekten ihtiyacı var. Mardin'den Diyarbakır’a gönderilen birçok acil hasta, yolda yaşamını yitirdi. İnsan sağlığı her şeyden önemlidir diyorsak bunun için birilerinin harekete geçmesi lazım. YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Onlar yokmuş gibi yaşamaya devam... 15 Aralık 2018 Cumartesi Saat 11:27
2. En Belirgin Özellikleri 05 Aralık 2018 Çarşamba Saat 16:57
3. Sonsuzluğa Açılan Kapı 27 Kasım 2018 Salı Saat 15:09
4. İktidar partisi İl başkanını arıyor 19 Kasım 2018 Pazartesi Saat 13:06
5. Gazeteciler Bayramı ve Basın Özgürlüğü 21 Ekim 2018 Pazar Saat 15:18
6. Sahipsiz Memleket (3)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 16:00
7. Sahipsiz Memleket (2)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:52
8. Sahipsiz Memleket (1) 28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:39
9. Mutlu Olmanın Sırrı Sınavdan Geçmez 10 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
10. Sahipsiz Memleket Mardin 03 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

7 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

4 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar