Trabzon kardeşlik köprüsü meyvelerini veriyor

Trabzon kardeşlik köprüsü meyvelerini veriyor
02 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 10:46 0

Mardin – Trabzon Kardeşlik Köprüsü Projesi kapsamında Trabzonlu aileler Mardin’e gelerek tarihi ve turistlik yerleri gizde. Mardin’de misafir edilen aileler Mardin’in tarihine ve misafirperverline hayran kaldı. Aileler için sıra gecesi düzenlendi.

Mardin -Trabzon Kardeşlik Projesi meyvelerini vermeye devam ediyor.

Trabzon’dan gelen aileler, Mardin ve ilçelerini geziyor. Üç gün boyunca Mardin’de misafir edilecek olan aileler, Mardin’in ve ilçelerinin tarihine hayran kaldı. Misafir heyet için Kızıltepe Dunaysır otelde sıra gecesi düzenlendi. Gecede halaylar çekildi, Mardin yöresine ait müzikler seslendirildi. Ailelere Mardin’in meşhur bulgur pilavı ikram edildi. Sıra gecelerinin vazgeçilmezi çiğ köfte ikramında bulunuldu. Aileler gönüllerince eğlendi. Gecede karşılıklı plaketler takdim edildi.

Geceye, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Onursal Başkanı ve Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı ve Mardin Trabzonspor Taraftarları Derneği Başkanı İbrahim Aydın, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Kızıltepe Briketçiler Derneği Başkanı Memduh Kavan, Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Murat Cavga ve Trabzon’dan gelen aileler katıldı.

“Biz asırlardır kardeşiz”
Burada konuşan Başkan Mehmet Şerif Öter, “Biz asırlardır kardeşiz. Dünyanın hiçbir yerinde eşi ve benzeri olmayan iç içe geçmiş bir halkız. Biz birbirimizle akraba olmuşuz. Çanakkale’de Mardinli, Nusuybinli, Kızıltepeli şehitlerimiz var. Bu sadece Mardin’in değil. Hangi ilçemize ve ilimize bakarsanız. Çanakkale ve Dumlupınar’da bu vatan toprağı için canlarını feda eden, kanlarını aynı mevzide akıtan bütün ülke insanını göreceksiniz. Bu ülke bütün badirelere rağmen, bütün oyun ve entrikalara rağmen bugün halen dimdik ayakta kalabiliyorsa biz o gün mevzilerde kanları oluk oluk akan o şehitlerin hatırı için ayakta kalıyoruz” dedi.

“Mardin’den misafirperverliği öğreniyoruz”
Murat Cavga ise “2014 yılında filizleri atılan bir projemiz bu proje. Bu projemize emek veren kim varsa hepsine teşekkür ederim. Biz sonrasında dahil olduk bu projeye. Bu doğrultuda biz de elimizden geleni yapmaya mükellefiz. Bu ziyaretler çok güzel. İki günden beri buradayız. Nasip olursa yarın yine burada olacağız. Herkes gözümüzün içine bakıyor. Biz Doğu Karadeniz Olarak Güneydoğu’nun misafirperverliğine erişme şansımız halen yok. Keşke sizler kadar misafirperver olabilsek. Bizler burada sizden misafirperverliği öğreniyoruz” diye konuştu.

Projede emekleri geçenlere teşekkür eden İbrahim Aydın, “Başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Trabzon’dan bu emeğe gönül veren bütün belediyelere Trabzon ve Mardin valimize Bütün ilçelerimizin kaymakamlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçektende bu kardeşlik köprüsünü buraya getirebilmek için çok emekler verdik. Ama mutluyuz. Birlik ve beraberlik adına her şeyi yapmamız lazım” açıklamasını yaptı.

Mikail Erbeyi ise şunları dile getirdi: “Bizi hep birbirimize yanlış tanıttılar. Birbirimizi tanımamız için böyle organizasyonlar, böyle beraber kardeşçe oturmamız, birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor. Ülkemizi bu şekilde dış etkenlere karşı korumamız lazım.”
Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini gezen aileler, Trabzon’a dönecek. Ardından Mardin’den de bir grup Trabzon’u ziyarete gidecek.
İsmail Aydoğan


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Sinanoğlu, Artuklu İçin başvurusunu yaptı

Eski dönem AK Parti Mardin İl Başkanlığı gö [...]

1 gün önce...

İşte AK Partinin Mardin'deki Aday Adayları Listesi

Mardin ve ilçelerinde 2019 Mart Yerel seçimleriy [...]

1 gün önce...

Flaş Haber! Yarım Kalan İşini Tamamlamak için Aday Oldu

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına AK [...]

17 saat önce...

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

1 gün önce...

Sümer: Artuklu'nun potansiyelini de sorunlarını da biliyorum!

Artuklu'da AK Parti'den belediye başkan adayı ol [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7