Turist Kafilesi Davul zurna ile karşılandı

Turist Kafilesi Davul zurna ile karşılandı
12 Nisan 2018 Perşembe Saat 12:52 1

Mardin'e uzun yıllar aradan sonra yurtdışından gelen ilk turist kafilesi davul zurna eşliğinde çiçeklerle karşılandı.

Marka şehir olarak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine aday olan tarihi kent Mardin’de 2 yıldır yaşanan terör olayları nedeniyle sarsılan turizm yeniden canlandı. Tarihi kentin boş sokaklarında artık turistlerin gezileri dikkat çekerken kapatılan otellerin yerine yenileri açılarak 12 ay için turizm hazırlıkları sürüyor. Bunun için de tarihi taş evleri ve düz ovasıyla açık hava müzesi görünümünde olan Mardin'de her gün farklı etkinliklere imza atılıyor.

Farklı din, dil ve medeniyette insanların yıllarca bir arada yaşamasıyla adeta barış ve hoşgörünün sembolü olan, Mardin, yerli turistlerin yanında yabancı turistlerin de ilgisini çekmeye başladı. 

Sezonun yurtdışından ilk turist kafilesi, Mardin Havalimanı’na indi. Fransa'nın Paris kentinden, İstanbul aktarmalı THY'ye ait uçakla gelen 48 kişilik aralarında yabancı turistlerin de olduğu turist kafilesi coşkulu bir şekilde karşılandı. Mardin'deki turizmcilerin de hazır bulunduğu karşılamada, turistlere badem şekeri ikram edildi. Havalimanı çıkışında da davul zurna eşliğinde karşılanan turistler önce büyük şaşkınlık yaşarken daha sonra kendileri de müziğin ritmine uydurup halay ve zılgıt çekti. Bir saat süren karşılama töreninin ardından, turistler bir hafta tatil yapacakları otele geçtiler.

Fransa'dan Mardin'i görmeye gelen kafilenin içinde olan Paris Hanımeli Derneği Başkanı Pembe Hekimoğlu karşılamadan çok etkilendiklerini ifade ederek, "İnanılmaz heyecanlıyım yıllardır hayal bile edemediğim Mardin'e geldim. Ama bu sadece benim hayalim değildi. Şuanda 48 bayanla geldik. hepsinin de hayal buydu. Bu ilk olmayacak tabi. Bundan sonra da tekrar tekrar Mardin'i ziyaret etmek istiyoruz. Şu yaşattığınız var ya inanılmazdı. Emin olun bunun sesi Paris'ten de duyulacaktır. Bizim için büyük bir sürpriz oldu. Çok şaşırdık. Mardin'de herkes çok sıcakkanlı insanlar. Bu sıcaklıklarını bize şimdiden gösterdiğiniz için çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karşılamaya gelen STK'lar arasında yer alan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı İbrahim Aydın, "Bugün yurtdışından gelecek ilk turist kafilemizi davul zurna ile karşılıyoruz. Mardin'de gerçekten son 7-8 aydır yoğun bir turist akımı oldu. Bu da bölge insanı olarak bizi epey sevindirdi. Gördünüz gerçekten bu karşılamada yaşananlar bizi de duygulandırdı. Biz boşuna dememişiz Mardin dinlerin ve dillerin şehridir. Bu güzel bir örnek. Bugün STK'lar olarak onları karşılamaya geldik. Çok mutluyuz gerçekten tekrar Mardin'e hoşgeldiler şeref verdiler. Şu anda mutluluğumuzu ifade edemeyiz. Herkesin Mardin'de bir evi, bir kapısı var. Kalbimiz, gönlümüz her zaman gelen turistlere açıktır." dedi.
Karşılamadan sonra turistler otellerine geçmek üzere otobüslere bindiler.

OTEL KAPANAN MARDİN'DEN OTEL AÇILAN MARDİN'E
İnanç turizmi ve çok sayıda tarihi, kültürel varlığıyla yakaladığı trendi çukur operasyonlarından sonra yakaladığı huzur ve güven ortamının tesis edilmesiyle antik kentte konaklayan turist sayısında geçen yıla oranla büyük bir artış yaşanıyor.
Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD) Başkanı Özgür Azad Güngör, bu yıl bir milyon misafiri Mardin'de ağırlamak istediklerini söyledi. Mardin'in artık terörle değil turizmle gündeme gelmek istediğini dikkat çeken Güngör, "Mardin'de özellikle Kobani bahaneli eylemler ile çukur olaylarının ardından turizm ciddi zararlar görmüştü. Çok şükür, bu olaylardan sonra toparlandık. Öncü gruplar, Mardin'de herhangi bir şeyin olmadığını görünce referandumun ardından doluluk oranımız yükselmeye başladı. Son aldığımız resmi verilere göre, Mardin'de rekor üstüne rekor kırılıyor. Mardin'in huzurlu bir şehir olduğunu anlatmak ve terör algısını kırmak için önemli organizasyonlar yapıldı. Mardin'de kapanan otellerden yeni açılan oteller sürecine girmiş olup daha önce 12 tane otelimiz kapanmıştı. Ama şu anda kapanan otellerin yanında yeni açılan oteller oldu. Şu anda Midyat'ta ve Nusaybin'de bir otel Mardin merkezde ise 2 otelimize açıldı. "dedi.
Son 5 yıldır Nisan ve Mayıs rezervasyonlarının dolmadığını ancak 2018 yılında boş yer kalmadığını anlatan Güngör, bu başarı çıtasını daha da yükseğe çıkartarak bu yıl bir milyon misafiri kentte ağırlamak istediklerini ifade etti.
Reyhani Kasrı Oteli Genel Müdürü Esra Şirin de bu yıl sağlanan huzur ortamıyla turizmde hareketlilik yaşandığına vurgu yaparak Mayıs ayına kadar hafta sonları için bütün odalarının dolu olduğunu anlattı. Gelen taleplerden mutlu olduklarının ifade eden Şirin, "Şimdiden Eylül ve Ekim ayı talep alıyoruz. Bütün otellerimiz dolsun esnafımız da kazansın istiyoruz. Özellikle hafta sonları ve tatil günleri turizm yoğunluğu yaşanıyor."diye konuştu.YORUMLAR :::

  1. Doğal bir turizm mi yoksa parti ziyareti mi?
    12 Nisan 2018 Perşembe Saat 15:15 CEVAPLA
    Fransa'dan gelen Paris Hanımeli Derneği Başkanı Pembe Hekimoğlu zaten Mardinli değil mi? Gezi Hülya Hekimoğlu, Pembe Hekimoğlu, Valilik, Belediye ve AKP organizasyonu ile mi düzenlendi? Bu durumda bunun Mardin turimzinin canlanması içeriği altında haberleştirilmesi gerçekten yerinde mi düşünmek lazım?

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

TURİZM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

İŞTE Kızıltepe AK Parti Belediye Meclis Üye Listesi

Mardin’de oy deposu olarak bilinen Kızıltepe ilçes [...]

1 gün önce...

İşte Artuklu Belediye Meclis Üyeliği Listesi

AK Parti Mardin İl Başkanlığı, 31 Mart’ta gerçekle [...]

1 gün önce...

Hayatını kaybeden çocuk organlarıyla umut oldu

Mardin'de tedavi gördüğü özel hastanede yaşamını y [...]

1 gün önce...

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya'dan Mardin'e ziyaret

Celal Uzunkaya: "Mardin dahil buralardaki pek ço [...]

1 gün önce...

Midyat ve Savur'da Siyer sınavı heyecanı

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından düzenlenen [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN