Türkiye'nin ilk yerli buğday tohumu Mardin'de toprağa ekildi

KADIN MİLLETVEKİLİ BUĞDAY EKTİ, TRAKTÖR SÜRDÜ Türkiye'nin ilk yerli buğday tohumu Mardin'de toprağa ekildi
26 Aralık 2017 Salı Saat 15:59 0

TBMM Meclis İdare Amiri AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı'nın himayesinde gerçekleştirilen Mezopotamya’nın en eski durum buğday tohumu olarak bilinen Sorgül, Mardin Ovası’nda yerel ve mülteci kadın çiftçiler ile tekrar hayat buluyor. Milletvekili Çankırı, ilk tohumları yöre kadınlarıyla birlikte toprakla buluşturdu.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Hayatım Yenibahar Ekonomik Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneğinin ortaklaşa hayat geçirdiği "Topraktan Tabağa; Yaşayan Toprak, Yerel Tohum" Projesi kapsamında AK Parti Mardin Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Ceyda Bölünmez Çankırı'nın da katıldığı törenle start verildi.

Artuklu ilçesine bağlı Eryeri Köyündeki arazilerde hayata geçirilen proje kapsamında toprağın korunması, iyi tarım uygulamaları, yerel tohumların bulunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması, yerel ürünlerle geleneksel gıda üretimi, yerel ve Suriyeli mülteci kadın çiftçilerin toplumsal entegrasyonu ve istihdamı için mesleki ve iş başı eğitim faaliyetlerinin “Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri’’ ile birlikte yürütülmesi hedefleniyor.
Törenin açılış konuşmasını yapan Hayatım Yenibahar Ekonomik Kalkınmayı ve Sosyal Gelişimi Destekleme Derneği Başkanı Ebru Baybara, proje hakkında bilgiler vererek, "Mezopotamya’nın bilinen en eski atalık durum buğday tohumu ‘Sorgül’ tohumluk olarak, Mardin Ovasında ekilerek iyi tarım uygulamaları ve geleneksel üretim teknikleri ile üretilecek. İlk yıl tohumların çoğaltılması ve iyi tarım uygulamaları eğitimleri verilecek projede ilk hasat haziran ayında yapılacak. Tarımla birlikte yerel ve Suriyeli mülteci kadınların istihdamını ve topluma entegrasyonlarını sağlamak ve bu hareketi sürdürülebilir kılmak amacıyla Ceyda Bölünmez Çankırı’nın himayesinde başlayan projede, proje ekibinin ve eğitim veren ziraat mühendislerinin tamamı kadınlardan oluşuyor. 35 yerel, 35 mülteci kadın çiftçi ile başlayan projede 2 ilçede kurulan ‘Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ gibi Kooperatiflerinin sayısı 2018 yılı içerisinde artırılarak Mardin’in tüm ilçelerinde kurulması ve bu alanda istihdam edilecek kadın çiftçi sayısının toplamda 300 civarında olmasını hedefliyoruz. Toprak ve Tohum bir kültürdür! Biz bu kültüre sahip çıkarak geleceğe miras bırakmayı hedefliyoruz. Türkiye, biyolojik çeşitliliği en zengin ülkelerin başında yer alıyor. Anadolu’da kendiliğinden 8 bin yılda oluşmuş bir tohum kültürümüz var. Sayısı 10 binden fazla olan biyolojik çeşitliliğimizin 4 bin kadarı endemik, yani başka topraklarda yetişmiyor. Batman ve Bismil arasındaki Körtik Tepe’de yapılan arkeolojik kazılarda; Anadolu’nun, buğdayın anavatanı olduğu ortaya çıkmıştır. Buğday tohumunun genleri, topraklarımızda doğal olarak oluşmuş, gelişmiştir. Yerli/ Atalık tohumlar binlerce yıldır değişen koşullara uyum sağlayarak günümüze ulaşmayı başarmış örnekler olduğundan yaşamın sürdürülebilirliği için birer genetik hazine. Dolayısıyla gıdanın güvencesi olan biyolojik çeşitliliği destekliyor."dedi.

Yerel tohum hakkında bilgiler veren Baybara, konuşmasında ekimi yapılan 'Sorgül' tohumu hakkında ise şu bilgileri verdi:
"Anadolu’da buğday tarımı 13 bin yıl öncesine dayanıyor. Mezopotamya buğdayın anavatanı olarak biliniyor. “Sorgül” ise Mezopotamya ovasında yetişen, bilinen en eski buğday türü. Sorgül, Kürtçe bir kız adı olup aynı zamanda kırmızı gül anlamına geliyor. Kehribar sarısından kırmızıyı yansıtan renginden dolayı Sorgül adını alıyor. Tane yapısı camsı, kırmızıya dönen sarı renkte, mükemmel bir koku ve aromaya sahip bu yerel çeşit, halen Mardin’in dağ kesiminde bir kaç köyde yetiştirilmektedir. Geçmişte hayvancılıkla uğraşan aileler için saman, buğdaya yakın değerdeydi. Sorgül buğdayının saman verimi yüksek olduğundan, çok değerlidir. Genel olarak uzun boylu bitkinin boyu 140 cm’i bulmakta bu yüzden çok yağışlı ve sulama şartlarında yatma problemi olmaktadır. Kimyasal gübreye ve sulamaya responsu düşüktür. Kök yapısı derin ve kuvvetli olduğu için yağışa dayalı şartlarda ve organik yetiştirilmeye müsaittir. Tarihi konusunda net bir bilgimiz olmamasına rağmen, Mezopotamya’nın bilinen en eski durum buğdayıdır."

BÖLÜNMEZ: BU PROJE TÜM TÜRKİYE'YE YAYILACAK!

Törene katılan köylü kadınlarla bir araya gelerek onlarla sohbet eden Meclis İdare Amiri ve AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise toprağı uyumlu ata tohumunu geleneksel tarım uygulamaları ile toprakla buluşturup, kadın istihdamına dayalı bir tarım modeli oluşturarak, iyi ürün ve sağlıklı gıdaya ulaşmayı hedeflediklerini ve bu kapsamda Mardin’den başlayarak bu tarım modelini önce Güneydoğu Anadolu bölgesine, sonra tüm Türkiye’de yayma gayretinde olduklarını söyledi.

Ağırlıklı geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğu Mardin’de tarımı geliştirmek ve iyileştirmekle birlikte, daha çok kişiye istihdam sağlamak amacıyla eğitimin önemini vurgulayan Çankırı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, Artuklu Belediyesi, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Hayatım Yenibahar Sosyal ve Ekonomik Kalkınmayı Destekleme Derneği’ne teşekkürlerini iletti.
 
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteği ile, eğitim bütçesinin tamamının FAO tarafından karşılanacağı projede, verilecek mesleki eğitimlerin ardından sürdürülecek tarım faaliyetleri ile yerel ve Suriyeli mülteci kadın çiftçilerin istihdamı ve toplumsal entegrasyonları da bu proje ile sağlanmış olacak. Sorgül buğdayının yetiştirilmesi projesine paralel olarak yine FAO’nun desteği ile Savur ilçesinde aynı amaçla bir Mantar Üretim Tesisi de kurulacak, İstridye, Kültür ve Trüf Mantarları yetiştirilecek. Elde edilecek bu ürünler, nitelikli gıda ürünlerine dönüştürülerek pazara sunulacaktır.

Yerel halk da projeye destek veriyor
Yeni başlayan proje özellikle Mardin’deki yerel halkın oldukça desteğini gördü. Yerel tohumların bulunması için yapılan saha araştırmasında çiftçilerin bilgi ve deneyiminden yararlanılan projede Mardin’in kuzeyinde Dargeçit ve Midyat’ta bulunan tohumlar, Artuklu ilçesinde Eryeri mahallesi’nden (Böhürke Köyü) Kanco Çakar’ın proje için tahsis ettiği 10 dönüm tarım arazisinde ekildi. Aynı zamanda yöredeki çiftçiler Derviş Amak, Emin Acay ve Bahattin Demir de projeye destek vermek amacıyla kendi arazilerinde demostrasyon alanları tahsis etti.

KADIN MİLLETVEKİLİ BUĞDAY EKTİ, TRAKTÖR SÜRDÜ
Törenden sonra Milletvekili Bölünmez Çankırı, Dernek Başkanı Baybara ve Köylü Kadınlar çuvaldaki buğdaylık tohumları tarlaya serpti. Serpmeden sonra Milletvekili Bölünmez Çankırı traktörü sürerek tohumların ekilmesini sağladı.

Projenin Çıkış Noktası: Mardin
Nüfusu 800 bin, ağırlıklı geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Mardin’in en büyük sorunu işsizliktir. Suriye’deki savaş sebebiyle ülkemize sığınan; Mardin’de yaşayan sığınmacı ve mültecilerin sayısı ise 90.382 ve toplam nüfusun %11,35’ini oluşturmaktadır (Kaynak: DGMM, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Kasım 2017). Mardin’de resmi kayıtlara göre işsizlik oranı toplam nüfusun %29’u kadardır. Enerjinin pahalı olması, iklim koşullarının değişmesi gibi nedenlerden dolayı halk tarımdan istediği verimi alamıyor ve para kazanamadığından dolayı tarımı bırakıyor.
Hatta tüm ülkemizde olduğu gibi Mardin’de de son yıllarda tarım da sanayileşerek, kısa sürede yüksek verim sağlayan hibrit tohum kullanımı yaygınlaşmış ve buğdayın ana vatanı olan Mezopotamya’nın en eski atalık tohumlarının kullanımından vazgeçilmiştir. Bu sorun; bio-çeşitliliğimizi ve toprağımızı yitirmemize sebep olmaktadır. Sanayi tarımı ile birlikte bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları, anız yakılması gibi sorunlarla toprağımız yok olma tehdidi ile karşı karşıyadır.

Neden öncelikli kadın istihdamı?
Geleneksel aile yapısının devam ettiği Mardin’de eğitim düzeyi de oldukça düşüktür. Toplam nüfusun %13’ü okuma-yazma bilmemektedir ki bu Türkiye ortalaması için çok yüksek bir orandır. Bu olumsuz durumdan en çok da kadınlar etkilenmektedir. Türkiye’de tarımda çalışan 5 milyon 998 bin kişinin, 2 milyon 842 bini yani %47’si kadın ve tarımda çalışan bu kadınların %93’ü Sosyal Güvenlik Sistemi’ne kayıtlı değildir.

Kadın çiftçilerin tarımın yükü yanında, çocuk bakımından, ev işlerine kadar başka sorumlulukları da var. Kadın çiftçilerimiz, kaynaklara ulaşmada erkeklerle aynı fırsata sahip olursa; tarımsal üretim ve verimi artırabilirler. Kadınlar ekonomik ve sosyal alanda güçlendirildiğinde, ekonomik büyüme, sosyal gelişme ve sürdürebilir kalkınma
için liderlik ve değişimin temsilcisi olurlar.


Projenin Amacı;
Projenin ana amacı iyi ve sağlıklı gıdaya ulaşılabilirliği sağlamak. Proje ile hedeflenen diğer konular ise; toplumu, toprak ve yerel tohum hakkında bilinçlendirmek, toprakta yapılan üretim yanlışlarını saptayıp, iyileştirmek, yerel tohumu ve toprağı canlandırmak, yerel tohumların çoğaltılıp, kullanımının yaygınlaştırılmasını sağlamak, kadınlar başta olmak üzere, yerel üretim yapan küçük çiftçilere ulaşmak, çiftçinin toprağa saygılı, doğru tarım için bilgilendirilmesini sağlamak, çiftçilere nitelikli ve sağlıklı yerel tohum ile tarım için gerekli eğitimi vermek, Mardin’den başlayıp evrensele yayılan, sürdürülebilir tarım ekonomisi yaratmak ve en önemlisi ekonomiyi canlandıracak çiftçilere, birlikte yeni yaşam koşulları oluşturmak.
Laboratuvarlarda üretilmiş, numaralanmış, sadece dış görünüş olarak albenisi olan meyve, sebzelere dönüşen tek seferlik tohumların egemenliği, Anadolu çiftçisinin yüzyıllardır ambarında saklayıp ertesi yıl toprakla buluşturduğu atalık tohumları tehdit ediyor. Küçük çiftçiler piyasa şartlarının uygun olmaması nedeniyle bu çeşitleri terk ediyor. Bu da tohumların dönüşüm süreçlerini durduruyor. Bulundukları yörenin çevre, iklim, toprak koşullarına uyum yetenekleri gelişmiş bu tohumların gelecek nesillere aktarılabilmesi için tohum çeşitliliğinin korunması, ekilerek çoğaltılması ve paylaşılması gerekiyor.

Sosyal Sorumluluğumuz mutfakta değil, toprakta başlıyor!
Bize yiyeceğimizi ve giyeceğimizi sağlayan toprak ve onu işleyen çiftçi ile beraber çalışmak, hem toprağımızı, hem insanımızı yaşatacak. Çiftçi para kazanacak, toprağından vazgeçmeyecek... Bu sosyal sorumluluğumuz; yerel tohum ile toprağa bereketi, bizlere şifayı, çocuklarımıza da geleceği getirecek!

İlk yerli buğday tohumu Mardin'de ekildi

İlk yerli buğday tohumu Mardin'de ekildi

İlk yerli buğday tohumu Mardin'de ekildi

İlk yerli buğday tohumu Mardin'de ekildi
İlk yerli buğday tohumu Mardin'de ekildi

İlk yerli buğday tohumu Mardin'de ekildi
 


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

POLİTİKA HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

1 gün önce...

PTT Şubesi Cumartesi Günleri de açık olacak

PTT Nusaybin Şubesinin Cumartesi Günleri 10.00 i [...]

1 gün önce...

İŞTE O antlaşmanın ayrıntıları! CHP-HDP anlaşması ifşa oldu!

Mart 2019'daki yerel seçimleri için CHP ile HDP [...]

6 saat önce...

15 Temmuz Şehitleri Camisi onarım bekliyor

Midyat, TOKİ de 2011 yılında ibadete açılan 1 [...]

1 gün önce...

İHH'dan "Hayırda Yarışalım, Kermeste Buluşalım"Daveti

Mardin İHH İnsani Yardım Derneği tarafından y [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6