UMKE tatbikatı gerçeğini aratmadı

UMKE tatbikatı gerçeğini aratmadı
21 Nisan 2018 Cumartesi Saat 10:07 0

Mardin'de İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten Ulusal Kurtarma Medikal Ekibi (UMKE), 25 ekip ve 10 eğitmenle gerçeğini aratmayan tatbikat gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen arama kurtarma tatbikatında senaryo gereği, mağaralarda kayaların düşmesi sonucu yaralanan ve mahsur kalan 10 turiste müdahale edilerek hastaneye kaldırıldı.

Tatbikattın amacı; “Oluşabilecek bir afette ekiplerin doğru ve hızlı müdahale etmelerini sağlamak.” olarak açıklandı.

Tatbikata Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Hasan Timurağaoğlu, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Şube Müdürü Mehmet Ay, 112 İl Ambulans Servisi Başhekimi Uzm. Dr. Osman Ballı, 112 komuta başhekim yardımcıları, İl Afet Birim Sorumlusu Feyzi Özünal ve UMKE’de gönüllü çalışanlar katıldı.

Senaryoya göre, 20 Nisan’da saat 10.45’te Mardin 112 Komuta Kontrol Merkezine acil bir çağrı düştü. Merkezi arayan vatandaş, turistik mağaralarında gezi amaçlı gelen turist kafilesinin gezi esnasında mağara içindeyken öncelikle yüksek bir sesin duyulduğunu daha sonra kayaların düştüğünü ve içerde insanların mahsur kaldığını ayrıca yaralıların olduğunu söyledi.

Olayın doğruluğunu teyit eden 112 Komuta Kontrol Merkezi saat 10.48’de olay yerine UMKE timlerini ve 112 Acil ambulans ekiplerini sevk etti.

Olay yerine saat 11.02’de ulaşan 112 ve UMKE ekipleri, olay yerinde göçük meydana geldiğini ve içerde 10 kişiye yakın insanın mahsur kaldığını 112’ye anons eder ve ek yardım talebinde bulunur. KKM olay yerine ek olarak 112 Acil ambulanslarını ve AFAD ekiplerini sevk eder. 11.20’de ikinci ekipler de olay yerine ulaşır ve müdahale devam eder.

Olay yerinde UMKE timleri, AFAD timleri ve 112 ekipleri müdahalelerinin sonucunda 5’i kırmızı kod, 2’si sarı kod, 2’si yeşil kod, 1’i siyah kod olmak üzere toplamda 10 yaralıyı kurtarıp mağaranın 30 metre uzağında kurulan Tıbbi Uç Nokta’ya taşıyarak yaralıları burada stabil hale getirip hastanelere nakletti.

Tatbikata ilişkin açıklama yapan Mardin İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz, UMKE olarak değişik zamanlarda tatbikat yaptıklarını söyledi.

Acil durumda ekipleri hazır hale getirmek için tatbikat yaptıklarını aktaran Yavuz, “Bazen deprem, bazen bombalama bazen de patlayan bir tanker gibi senaryolar değişik olabiliyor ama yılda bir kez tatbikat yapıyoruz. Ekiplerimizin daima hazır olmalarını sağlamak için bundan sonra da tatbikatlarımıza devam edeceğiz.” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençlerin kavgası kanlı bitti

Kızıltepe Mezopotamya Mahallesinde 2 grup genç [...]

1 gün önce...

Elektrik akımına kapılan kadın vefat etti

Derk'e bağlı çadırlı mahallesinde elektrik ak [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de ilk kez Flyboard gösterisi düzenlendi

Nusaybin DSİ Barajı ve Gölünde ekstrem sporlar [...]

1 gün önce...

Feci Kazada Bisiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Mardin’in Artuklu ilçesinde direksiyon hakimiye [...]

1 gün önce...

Bakan Soylu, Savur'da Yıldırım Çarpan Askerleri Ziyaret Etti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'in Sav [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7