Üniversiteli gençlerden ABD'ye Dört Dilde Kudüs tepkisi

Üniversiteli gençlerden ABD'ye Dört Dilde Kudüs tepkisi
07 Aralık 2017 Perşembe Saat 15:17 0

Mardin'de bir grup üniversiteli genç, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını Artuklu Üniversitesi kampusunda düzenlediği Kudüs yürüyüşünden sonra dört dilde düzenledikleri basın açıklaması ile protesto etti.

Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ve Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce dillerindeki afiş ve dövizlerle İlahiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, ABD'nin aldığı kararı protesto etmek amacıyla kampus içerisinde Kudüs yürüyüşü yaptı.
Yürüyüş boyunca İsrail ve Amerika aleyhine slogan atan Üniversiteli Gençler, Edebiyat Fakültesinin önünde basın açıklaması düzenlediler.
Açıklamada ilk olarak üniversitede akademisyen olan Filistin asıllı Prof.Dr. İhsan el Atiye bir konuşma yaptı. Arapça yaptığı konuşmasında Kudüs ve Filistin hakkında bilgiler vererek, Kudüs'ün büütn İslam Ümmetinin ortak mirası olduğunu dikkat çekti.
Daha sonra kürsüye gelen ve Kürtçe bir konuşma yapan Doç.Dr. Mehmet Akbaş da alınan bu kararın Müslümanları İslam Ümmetini birleştirmeye vesile olacağını işaret ederek, İsrail’in Müslümanların sessizliğine güvenerek bu kadar cesur olduğunu dikkat çekti. Müslümanlara seslenerek Kudüs davasında birlik olmaya çağıran Akbaş, gençlerden de Kudüs için her hafta ve her ay düzenli olarak bir bilinç oluşturulması için bir etkinliğe imza atmalarını istedi.
Üniversite Öğrencisi İbrahim Halil Yetim de öğrenciler adına yaptığı açıklamasında "Buradan paslanmış ruhlara sesleniyoruz. Hala Filistinli Muhammed’in sesini duyamıyor musunuz? Babasızları anlamak için babasız mı kalmamız gerekiyor? Müslüman kimliğini boşverelim, İnsanlığımızdan da mı çekinmiyoruz. Biz bugün burada unutulan insanlığımızı hatırlatmak için toplandık. Çevresi mübarek kılınmış toprakların Gayrı meşru çocukları olan İsrail, ezelden ebede Beytül makdisin muhafızlığını üstlenen Filistin halkına zulmetmekten vazgeçmiyor. Kudüs davası sadece Filistinli’lerin değil, tüm İslam aleminin ve İnsanlığın davasıdır."dedi.
Bu coğrafyada barışın iki şartı olduğunu dikkat çeken Yetim, açıklamada şunları söyledi:
"Bunlar Amerika mutlaka evine geri dönmesi ve İsrail mutlaka işgal ettiği topraklardan sökülüp atılması ile sağlanabilir. Kudüs; İstanbul’un, Kahire’nin Şam’ın Bağdat’ın Saraybosna’nın Mardin’in ve diğer tüm şehirlerin gönül kardeşidir. Kudüs direnişin başkentidir. Kudüs insanlığın vicdanıdır. Kudüs varlığı ile ümmetin gözbebeğidir. Dolayısıyla Kudüs hiçbir şekilde pazarlık konusu edilemez ve asla terörist İsrail’in başkenti olarak tanınanamaz. Tüm dünya bilsin ki! her Müslüman genç , yeni bir Selahaddin’i Eyyubi olmaya adaydır. Tüm emperyalistler duysun ki ! her girişiminiz biz Müslüman gençler için yeni bir Selahaddin olma çağrısıdır. Ey Kudüs! Ümmetin çocukları olarak sana söz veriyoruz; Seninle özgürleşip seninle dirilinceye kadar meydanlarda senin soluğun ve senin haykırışın olacağız. Bunlar hamaset değildir. Biz Allah’a ve ahiret gününe inanıyoruz. Haçlıların akıbeti ne olduysa Amerika, İsrail ve tüm emperyalistlerin akıbeti de o olacaktır. Zafer inananlarındır ve zafer yakındır."
Yürüyüşün organizasyonunda yer alan Üniversite öğrencisi Mardin İHH Gençlik Komisyonu Başkanı Muhammed Şahin Doğu, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamasının ardından, alınan kararı protesto etmek için biraraya geldiklerini belirterek "Biz, o kararı tanımıyoruz. Kudüs, hiç bir zaman siyonistlerin değildir. Kudüs, Müslümanların ortak davasıdır. Amacımız burada bir duruş sergilemek. Kudüs Müslümanlarındır ve kimseye peşkeş çekilemez. Kudüs’ün 3 dinin ortak merkezi olduğu doğrudur. Ancak Kudüs bize Selahattin Eyyubi’nin, Osmanlının mirasıdır. Trump geri adım atana kadar tepkimizi sürdüreceğiz. Müslüman dik durur, biz de bu duruşumuzu herkese göstereceğiz.”dedi.
İsrail bayraklarının da yakıldığı yürüyüşe ve basın açıklamasında üniversitedeki akademisyenler ve üniversitedeki yabancı öğrenciler de destek verdi.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Gençlerin kavgası kanlı bitti

Kızıltepe Mezopotamya Mahallesinde 2 grup genç [...]

1 gün önce...

Elektrik akımına kapılan kadın vefat etti

Derk'e bağlı çadırlı mahallesinde elektrik ak [...]

1 gün önce...

Medrese eğitimlerini tamamlayan 20 talebe icazet aldı

Kızıltepe'de medrese ilimlerini bitiren 20 taleb [...]

1 gün önce...

Nusaybin'de ilk kez Flyboard gösterisi düzenlendi

Nusaybin DSİ Barajı ve Gölünde ekstrem sporlar [...]

1 gün önce...

Feci Kazada Bisiklet Sürücüsü Hayatını Kaybetti

Mardin’in Artuklu ilçesinde direksiyon hakimiye [...]

21 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7