Ünlü sanatçıdan memleketine fabrika yatırımı

Ünlü sanatçıdan memleketine fabrika yatırımı
19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 14:49 0

Ünlü sanatçı Berdan Mardini, memleketi Mardin'de, yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak Gül Yağı fabrikası için kolları sıvamıştı. Son olarak Tarım Bakanlığının projesini onaylamasıyla Mardini, fabrikasının yapımını hızlandırdı.

Berdan Mardini, "Topraklarımız canlansın, insanlara iş imkanı sağlayarak, ülkemizi kalkındırma çabasındayım. Durmak, vites küçültülmek yok, yükseltiyoruz.'' diye konuştu.

Mardini, 10 dönüm üzerine kurulacak olan gül yağı çıkarma fabrikasının 2019 ilkbaharında tamamlanacağını belirterek, "Devletimizin desteği ile hayallerime kavuşacağım, memleketime yararlı bir iş yaratmış olacağım." dedi.

Kurduğu fabrikayla ilgili 'Paraya para demeyecek' diye haber yapılmasına üzülen Berdan Mardini, şöyle diyor: "Benim niyetim; kendi bölgemde istihdam yaratmak. Bu yıl fabrikada 50 kişi çalıştıracağız. 50'yi 10'la çarp; 500 kişi geçinecek demektir. Basında bu negatif haberleri yapan adamlar, PKK'dan ve FETÖ'den daha tehlikeli. Ülkelerini sevmeyen insanlar bunlar."

Ünlü şarkıcının, fabrika projesiyle ilgili anlattıklarından satırbaşları şöyle: "Fabrika için bütün parayı kendim harcadım; tarlaya cebimden 750 bin TL ödedim. Bu paraya bir dükkan alıp kiraya versem bana gelir getirirdi. Ama ben bölgemi ve insanlarımı çok sevdiğim için böyle prestijli bir işe para yatırmak istedim. Dünyaca ünlü bir burun, kendi ürettiği parfümde bizim güllerimizi kullandı."

'Hastalık derecesinde koku manyaklığım var'

"Kokuya çok meraklıyım; hatta hastalık boyutunda koku manyaklığım var. Küçüklüğümden beri öyle. Burun tikim var; sürekli koku almaya çalışırım. Şarkı söylemek gibi bir yetenek bu da..."

"Gül yağının kilosu 11 bin 500 Euro... Tarla hazırlandı, güller dikildi. Hedefimiz bin dönümde üretim yapmak. Sonra gül sabunu, duş jeli, reçeli, suyu ve esanslarını çıkartacağız. Asıl hedefimiz; Mardin'de gül festivali düzenlemek."

"Gülleri organik yetiştiriyoruz ve sulamıyoruz çünkü organik gülün yağı daha çok rağbet görüyor. Turistleri Mardin'e çekeceğiz. Mardin'i, Real Madrid gibi bir marka yapacağız. Turistlerin tarlada gül toplayacağı bir tesis kuruyoruz. Onları tarlalara sokacağız; gül toplayıp Mardin lezzetlerini tadacaklar. Kendi kokularını üretecekler."

"İnsanlar, gül yağının nasıl çıkarıldığını, kokunun nasıl üretildiğini merak etmez mi? Bu iş Fransa'da yapılıyor; gittim, gördüm. Bir dünya markası yaratmak istiyoruz. Bakan Bey'e "Ülkemizin bir parfüm markası yok. Neden olmasın ki?" dedim. Çünkü parfümün hammaddesi bizde."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Arazisini satarak futbol takımı kurdu

Kızıltepeli Fahrettin ile Yusuf Işık kardeşle [...]

9 saat önce...

“LC Waikiki Aileleri Mardin'de Buluşturdu

Hürriyet Kitap ve LC Waikiki işbirliğiyle, yıl [...]

1 gün önce...

Harire Şenliğinin ikincisi düzenlendi

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin ikinci kez d [...]

1 gün önce...

Büyük tarihi eser operasyonu

İstanbul Polisi, cumhuriyet tarihinin en önemli [...]

1 gün önce...

Kaşıkçı'nın cenazesi Mardinli birine teslim edildiği ileri sürüldü

Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda ö [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
1
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

5
Veysi Elmasoğlu
Veysi Elmasoğlu

CHP İş’i

6