Ünlü sanatçıdan memleketine fabrika yatırımı

Ünlü sanatçıdan memleketine fabrika yatırımı
19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 14:49 0

Ünlü sanatçı Berdan Mardini, memleketi Mardin'de, yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak Gül Yağı fabrikası için kolları sıvamıştı. Son olarak Tarım Bakanlığının projesini onaylamasıyla Mardini, fabrikasının yapımını hızlandırdı.

Berdan Mardini, "Topraklarımız canlansın, insanlara iş imkanı sağlayarak, ülkemizi kalkındırma çabasındayım. Durmak, vites küçültülmek yok, yükseltiyoruz.'' diye konuştu.

Mardini, 10 dönüm üzerine kurulacak olan gül yağı çıkarma fabrikasının 2019 ilkbaharında tamamlanacağını belirterek, "Devletimizin desteği ile hayallerime kavuşacağım, memleketime yararlı bir iş yaratmış olacağım." dedi.

Kurduğu fabrikayla ilgili 'Paraya para demeyecek' diye haber yapılmasına üzülen Berdan Mardini, şöyle diyor: "Benim niyetim; kendi bölgemde istihdam yaratmak. Bu yıl fabrikada 50 kişi çalıştıracağız. 50'yi 10'la çarp; 500 kişi geçinecek demektir. Basında bu negatif haberleri yapan adamlar, PKK'dan ve FETÖ'den daha tehlikeli. Ülkelerini sevmeyen insanlar bunlar."

Ünlü şarkıcının, fabrika projesiyle ilgili anlattıklarından satırbaşları şöyle: "Fabrika için bütün parayı kendim harcadım; tarlaya cebimden 750 bin TL ödedim. Bu paraya bir dükkan alıp kiraya versem bana gelir getirirdi. Ama ben bölgemi ve insanlarımı çok sevdiğim için böyle prestijli bir işe para yatırmak istedim. Dünyaca ünlü bir burun, kendi ürettiği parfümde bizim güllerimizi kullandı."

'Hastalık derecesinde koku manyaklığım var'

"Kokuya çok meraklıyım; hatta hastalık boyutunda koku manyaklığım var. Küçüklüğümden beri öyle. Burun tikim var; sürekli koku almaya çalışırım. Şarkı söylemek gibi bir yetenek bu da..."

"Gül yağının kilosu 11 bin 500 Euro... Tarla hazırlandı, güller dikildi. Hedefimiz bin dönümde üretim yapmak. Sonra gül sabunu, duş jeli, reçeli, suyu ve esanslarını çıkartacağız. Asıl hedefimiz; Mardin'de gül festivali düzenlemek."

"Gülleri organik yetiştiriyoruz ve sulamıyoruz çünkü organik gülün yağı daha çok rağbet görüyor. Turistleri Mardin'e çekeceğiz. Mardin'i, Real Madrid gibi bir marka yapacağız. Turistlerin tarlada gül toplayacağı bir tesis kuruyoruz. Onları tarlalara sokacağız; gül toplayıp Mardin lezzetlerini tadacaklar. Kendi kokularını üretecekler."

"İnsanlar, gül yağının nasıl çıkarıldığını, kokunun nasıl üretildiğini merak etmez mi? Bu iş Fransa'da yapılıyor; gittim, gördüm. Bir dünya markası yaratmak istiyoruz. Bakan Bey'e "Ülkemizin bir parfüm markası yok. Neden olmasın ki?" dedim. Çünkü parfümün hammaddesi bizde."
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

EKONOMİ HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

“Asfaltsız yol, yolu olmayan köy ve mahalle bırakmayacağız”

Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Şakir [...]

1 gün önce...

Mardin’de trafik artık dronle denetleniyor

MARDİN’de güvenlik operasyonları dahil bir çok ala [...]

8 saat önce...

Mardin Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını yıllıkta topladı

Mardin Büyükşehir Belediyesinin iki yıldır şehir g [...]

4 saat önce...

Yaman, “Şehitlerimiz ve aileleri için çalışmalarımız sürüyor”

Büyükşehir Belediyesi Altınoluk Şehitliğini Güzell [...]

1 gün önce...

Mardin, 2018'de 3 milyon turisti ağırladı

Mardin'de, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Mehmet Bedi Demir
Mehmet Bedi Demir

Bir Kalembazdan Bisturi!

2
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Hilbijartina Şaredarîyan.

3
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Gerçek Bir Mardinli…

6
Murat Süleyman Erdem
Murat Süleyman Erdem

Siirt'te Hamsi Festivali

7