Uyuşturucu illetini meclise taşıdı

Uyuşturucu illetini meclise taşıdı
18 Ekim 2018 Perşembe Saat 18:40 0

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu, her geçen gün kullanımı artan uyuşturucu maddeye caydırıcı cezaların getirilebilmesi için TBMM’ye dilekçeyle başvuruda bulundu.

TBMM’ye uyuşturucuyla mücadele dilekçesi

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, her geçen gün kullanımı artan uyuşturucu maddeyle etkin mücadele yapılabilmesi için harekete geçti.

Başkan Öter, uyuşturucu konusunda yasal düzenleme ve caydırıcı cezaların getirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerine hazırladıkları dilekçeyi sundu.

Başkan Öter, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Giderek kullanımı yaygınlaşan uyuşturucu madde ülke gençliğini tehdit etmekte ve ailelerin dağılmasına ve toplumsal sorunlara sebep olmaktadır. Toplumumuzun geleceği açısından ciddi risk oluşturan uyuşturucu belasıyla etkin mücadele edebilmek için ağır ve caydırıcı cezaların getirilmesi kaçınılmaz hale geldiği vurgulanmıştır. Örgütlü sivil toplum olarak sorumluluk bilinciyle hareket ederek uyuşturucu illetiyle gerekli ve etkin mücadele için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasal düzenlemelerle caydırıcı ve ağır cezaların bir an önce getirilmesi için mecliste grubu siyasi partilere yazılı dilekçe ile başvurduk. Federasyon olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Gerekli yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar konuyu gündemde tutacağız demokratik ve toplumsal baskı oluşturmaya devam edeceğiz.”

Sunulan dilekçede, yasaların caydırıcı olmaması ve etkili cezaların verilememesi sonucu bazı yerlerde neredeyse sigara gibi dağıtımının yapıldığına dikkat çekildi.

Dilekçede, “Yasalardaki boşlukları iyi bilen uyuşturucu tacirleri, torbacıları üzerlerinde içici, kullanıcı olarak değerlendirilip, salıverilecek dozda miktarı taşıyorlar. Hal böyleyken kolluk kuvvetlerinin büyük zorluklarla yakaladığı uyuşturucu çeteleri kullanıcı kılıfına bürünerek, adli makamlarca salıverilmektedir. Uyuşturucu madde miktarı ne kadar az olursa olsun taşıyanlara ağır cezaların verilmesi gerekir. Suçu işleyen Suriyeli veya başka ülke vatandaşı ise cezanın iki katına çıkarılması ve sınır dışı edilmesi lazımdır. Madde bağımlılarının Rehabilite etmelerini sağlayacak yasal düzenlemelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında grubu bulunan tüm partilerin ortak mutabakatıyla gündeme alınarak ivedilikle yasallaşmasını talep ediyoruz.” denildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

19 saat önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

Mardin'de turizm gelişmeye devam ediyor

Mardin Gönül Elçileri tarafından "Hikayemiz" adlı [...]

1 gün önce...

Doğa harikası şelale keşfedilmeyi bekliyor

Son iki yıl içerisinde sağlanan huzur ortamıyla ta [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN