Uyuşturucu illetini meclise taşıdı

Uyuşturucu illetini meclise taşıdı
18 Ekim 2018 Perşembe Saat 18:40 0

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu, her geçen gün kullanımı artan uyuşturucu maddeye caydırıcı cezaların getirilebilmesi için TBMM’ye dilekçeyle başvuruda bulundu.

TBMM’ye uyuşturucuyla mücadele dilekçesi

Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter, her geçen gün kullanımı artan uyuşturucu maddeyle etkin mücadele yapılabilmesi için harekete geçti.

Başkan Öter, uyuşturucu konusunda yasal düzenleme ve caydırıcı cezaların getirilmesi için TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerine hazırladıkları dilekçeyi sundu.

Başkan Öter, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Giderek kullanımı yaygınlaşan uyuşturucu madde ülke gençliğini tehdit etmekte ve ailelerin dağılmasına ve toplumsal sorunlara sebep olmaktadır. Toplumumuzun geleceği açısından ciddi risk oluşturan uyuşturucu belasıyla etkin mücadele edebilmek için ağır ve caydırıcı cezaların getirilmesi kaçınılmaz hale geldiği vurgulanmıştır. Örgütlü sivil toplum olarak sorumluluk bilinciyle hareket ederek uyuşturucu illetiyle gerekli ve etkin mücadele için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni yasal düzenlemelerle caydırıcı ve ağır cezaların bir an önce getirilmesi için mecliste grubu siyasi partilere yazılı dilekçe ile başvurduk. Federasyon olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Gerekli yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar konuyu gündemde tutacağız demokratik ve toplumsal baskı oluşturmaya devam edeceğiz.”

Sunulan dilekçede, yasaların caydırıcı olmaması ve etkili cezaların verilememesi sonucu bazı yerlerde neredeyse sigara gibi dağıtımının yapıldığına dikkat çekildi.

Dilekçede, “Yasalardaki boşlukları iyi bilen uyuşturucu tacirleri, torbacıları üzerlerinde içici, kullanıcı olarak değerlendirilip, salıverilecek dozda miktarı taşıyorlar. Hal böyleyken kolluk kuvvetlerinin büyük zorluklarla yakaladığı uyuşturucu çeteleri kullanıcı kılıfına bürünerek, adli makamlarca salıverilmektedir. Uyuşturucu madde miktarı ne kadar az olursa olsun taşıyanlara ağır cezaların verilmesi gerekir. Suçu işleyen Suriyeli veya başka ülke vatandaşı ise cezanın iki katına çıkarılması ve sınır dışı edilmesi lazımdır. Madde bağımlılarının Rehabilite etmelerini sağlayacak yasal düzenlemelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında grubu bulunan tüm partilerin ortak mutabakatıyla gündeme alınarak ivedilikle yasallaşmasını talep ediyoruz.” denildi.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Bağış, diğer adaylardan farkını açıkladı.

AK Parti'den Belediye Başkan Aday Adayı olan Orh [...]

19 saat önce...

Sinanoğlu, Artuklu İçin başvurusunu yaptı

Eski dönem AK Parti Mardin İl Başkanlığı gö [...]

8 saat önce...

AK Parti'den Yerel Seçim Sürprizi: Parti Dışındakilere Teklif Götürülüyor

AK Parti'nin yerel seçimlerde siyasete daha önce [...]

1 gün önce...

Büyükşehir için ilk resmi başvuru Aydoğan'dan geldi

Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemil A [...]

1 gün önce...

İşte AK Partinin Mardin'deki Aday Adayları Listesi

Mardin ve ilçelerinde 2019 Mart Yerel seçimleriy [...]

10 saat önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Yerel Seçimlere Giderken…

1
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

Nasıl mı Okudum?

3
Fırat Ensari
4
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

7