Vatandaş çözümü belediyeden istiyor

Vatandaş çözümü belediyeden istiyor
18 Ekim 2017 Çarşamba Saat 10:07 1

Mardin'de son zamanlarda hızla gelişen inşaat sektöründe yaşanan sorunlara çözüm bulmak için vatandaşlar, kendilerine taahhütte bulunup yerine getirmeyen müteahhitlerle ilgili bir çözüm bulunmasını istiyorlar.

Vatandaşlar, Mardin'de son zamanlarda müteahhitlerle daire sahipleri arasında yaşanan sorunların çözümü için Mardin Büyükşehir Belediyesinin çözüm yolu bulmasını istedi.
Vatandaşlardan Mehmet Ali Cengiz, bin bir türlü güçlükle vatandaşların, daire satın aldığına dikkat çekerek, “Bu yüzden kira ödeme gibi bir gücü de olmuyor. Satın aldığı daireyi, yarıda bıraktırandan çevre düzenlemesi ve asansörü gibi işleri bitmeden içerisine inşaat halindeki iken oturmak zorunda kalan yüzlerce mağdur aile var. Bu yüzden de müteahhitler, dairelerine oturmaya başlayan vatandaştan parasını aldıktan sonra bir daha binaya uğramıyor. Mardin Belediyesi’nden nasıl İskan Ruhsatı almışlar? Bu bizim, en büyük sorunumuz oluyor. Buna çözüm bulunması için belediyenin caydırıcı cezalar uygulaması ve mevzuatı uygulaması lazım. Müteahhitler bunu takmadıkları için istedikleri gibi hareket edebiliyorlar. Normal şartlarda İskan Ruhsatı almadan konutlara oturulmaz. Belediyemiz, İskan Ruhsatı olmayan yerlerin suyunu keser veya başka türlü cezalar uygular. Bir daha konut yaptığında buna izin vermez. Fakat vatandaşımız, daire satın aldıktan sonra kira ödeyecek gücü olmadan inşaat halindeki buralara oturdukları için Mardin Belediyesi de, hemen iskan ruhsatı veriyor. Bu uygulama son zamanda çok fazla arttı. Birde çevre düzenlemesi yapılmayan, asansörü yapılmayan veya diğer ortak giderleri tamamlanmayan dairelerde parasının son kuruşuyla daire alan vatandaşımızda, çok fazla sıkıntı çekiyor. Mardin'de inşaat yapan müteahhitlerimiz, taahhütlerini yerine getirmiyor. Belediyemiz buna dikkat edesin lütfen göz yummasın. Hatta gerekirse geriye dönük de bir araştırma içine girsin."dedi.
Mağdur olan vatandaşlardan Mehdi Sağlam da Belediye Meclisinden taahhüdünü yerine getirmeyen müteahhitlerin ifşa edilmesini isteyerek, “Taahhüdünü yerine getirmeyen müteahhitlerin, belediye ve basın aracılığıyla ilan edilmesi lazım. Müteahhit olarak vatandaşa verdiği taahhüdü yerine getirmiyorsa, belediyenin biz vatandaşı korumak zorunda. Müteahhit, vermiş sözünü vatandaşa satmış daireyi. Parasını aldıktan sonra taahhüdünü yerine getirmiyor. Binanın, duvarını yapmıyor, çevre düzenlemesini yapmıyor, asansörünü yapmıyor, yangın sistemini yapmıyor. Bugün bizim, 10 katlı binanın üzerindeki apartmanlarda hiç yangın sistemi olmayan binalar var. Vatandaşımız, bu binalarda oturuyor. Allah göstermesin, çok tehlikeli."şeklinde konuştu.YORUMLAR :::

  1. Halit Bin Velid
    18 Ekim 2017 Çarşamba Saat 10:28 CEVAPLA
    Bunun Tek çözüm yolu Banka teminat mektubu almak her daire için metre kare hesabı yaparak belirtilen miktar kadar teminat mektubu alınır

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

HDP'den Büyükşehir'e Sürpriz Başvuru

Mardin Büyükşehir Belediyesi Aday Adaylığına HDP'd [...]

1 gün önce...

FETÖ'nün Mardin Sorumlusu Mülki Yapıyı Anlattı

FETÖ'nün Mardin ve Şırnak kaymakam ve vali yardımc [...]

5 saat önce...

Çağ Çağ Sulama Birliğinden Çiftçiler için önemli duyuru

Nusaybin Çağ-Çağ Sulama Birlik Başkanı Nevaf Değer [...]

1 gün önce...

Şervan Çelik Camii'nin temeli atıldı

Nusaybin Yenituran Mahallesinde yıkılan Köprübaşı [...]

1 gün önce...

Acil Durum Yönetim Merkezinden 'fırtına' uyarısı

Doğu Akdeniz'in doğusu ile Doğu ve Güneydoğu Anado [...]

1 gün önce...