Vatandaşlardan Artan Ceza ve Radar Tepkisi

Vatandaşlardan Artan Ceza ve Radar Tepkisi
16 Kasım 2017 Perşembe Saat 13:03 0

Mardin’de özellikle son dönemlerde radar uygulamaları dolayısıyla yüklü cezalar ödemek zorunda kalan sürücüler gereksiz radar uygulamalarına tepki gösterdiler. Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü’nün araçlara kestiği radar cezalar büyük tepki toplamaya başladı.

Vatandaşlardan Selman Kaya, son dönemde uygulanan radar cezaları dolayısıyla büyük bir mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Battı-Çıktı inşaatı ve yer altı çalışmalarından dolayı adeta kabusa dönen yolların yanında aynı günde bir araca birden fazla radar cezası kesilmesine tepki gösteren Kaya, kurallara karşı olmadığını ancak makul bir seviye ve yer de olması gerektiğini belirterek hız limitlerinin yol şartlarına göre çok düşük kalmaya başladığını ve artırılması gerektiğini ifade etti.
Kaya “Esnaflar olarak cezalardan dolayı büyük bir mağduriyet yaşıyoruz. Araçlarımıza ceza kesilmediği gün yok. Yalnızca biz değil, vatandaşlar da bu durumdan oldukça şikayetçiler. Tabi ki kazaların olmasını istemiyoruz. Ama bu kazaları engellemenin yolu radar sınırları değildir. Aynı günde 3-4 kez radara girip ceza yiyen ticaret erbapları bulunuyor. Bu konu artık ciddi anlamda vatandaşlarımıza maddi külfet getirmeye başlamıştır.”dedi.
Bazı vatandaşlar ise herhangi bir uyarı lehvasının olmadığı Artuklu Kaymakamlığı önünde radar cezası yazmanın haksızlık olduğunu belirterek radar uygulamasının olduğu yerlerde uyarı levhalarının konulmasını istedi.
Bazı vatandaşlar da battı-çıktı inşaatı ve yeraltı çalışmalarının yapıldığı sokaklarda yol güzergahını bilmeyen birçok araç sürücüsünün trafik ihlali yapabildiğini, trafik polislerinin de bunları uyarmak yerine direk ceza kesmesine tepki gösterdi.
Bazı vatandaşlar, hız limitlerine uydukları halde ceza yazıldığını iddia ederken bazıları ise gece yarısı da devam eden radar uygulamalarına isyan ederek, “Devlet, millete tuzak kuramaz. Bu konuda vatandaşlar tepkili ve mağdur” ifadelerini kullandı.
Emniyet Müdürlüğü’nün radar uygulamaları bazı vatandaşların tepkisini de beraberinde getirdi. Yol çalışmasının hemen başladığı yerde uygulanan radar uygulamasına tepki gösterenler, “Başka işleri gücleri kalmadı vatandaşa tuzak yerlerde trafik cezası yazıyorlar. Devlet olarak millete tuzak kuramazsın, kurmamalısın. Tepkim sadece buna değil çevremde bir çok insanın bu cezalardan dolayı mağdur olmasından kaynaklanmaktadır. 427 TL ceza tutarı ne demek? Ayrıca asgari ücreti 1400 TL olan ülkede, millet parayı sokaktan mı topluyor?" diyerek tepki gösterdi.
Mardin’de polis sorumluluk alanında resmi ve sivil radar ekip araçları ile radar hız denetimi yapılıyor. Bunun yanı sıra da MOBESE kameralarından hız yapan sürücüler tespit edilerek, cezai işlem uygulanıyor.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Andımıza Türk, Kürt ve Arap Eğitimcilerden tepki

Eğitim Bir-Sen Mardin Şubesinden bir araya gelen [...]

1 gün önce...

Öğrencilerden Cami avlusunda Sigara Eylemi

Mardin'de bir araya gelen bir grup öğrenci, sig [...]

1 gün önce...

AB'den Ahmet Türk'e Üst Düzey Ziyaret

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati [...]

1 gün önce...

911 projeye 16 milyar TL ödenek

İl Koordinasyon Kurulu 2018 yılı 4. dönem topl [...]

1 gün önce...

Derik'in ilk kadın muhtarı da görevden uzaklaştırıldı

Derik ilçesinin ilk kadın muhtarı Nebahat Durma [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Mckinsey Hapı…

2
M. Sait Ekinci
M. Sait Ekinci

Dünaysır Serencamı

3
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Dua û Rastîya Kurdan…

4
Mehmet Kızılkaya
Mehmet Kızılkaya

Hediye-i Rahmet: İlim

5
Gürsel Ekmen Miroğlu
Gürsel Ekmen Miroğlu

IKBY’de Seçime Doğru

6
Nezir Güneş
Nezir Güneş

Sahipsiz Memleket (3)  

7