Vatandaşlardan Artan Ceza ve Radar Tepkisi

Vatandaşlardan Artan Ceza ve Radar Tepkisi
16 Kasım 2017 Perşembe Saat 14:03 0

Mardin’de özellikle son dönemlerde radar uygulamaları dolayısıyla yüklü cezalar ödemek zorunda kalan sürücüler gereksiz radar uygulamalarına tepki gösterdiler. Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Şube Müdürlüğü’nün araçlara kestiği radar cezalar büyük tepki toplamaya başladı.

Vatandaşlardan Selman Kaya, son dönemde uygulanan radar cezaları dolayısıyla büyük bir mağduriyet yaşadıklarını söyledi. Battı-Çıktı inşaatı ve yer altı çalışmalarından dolayı adeta kabusa dönen yolların yanında aynı günde bir araca birden fazla radar cezası kesilmesine tepki gösteren Kaya, kurallara karşı olmadığını ancak makul bir seviye ve yer de olması gerektiğini belirterek hız limitlerinin yol şartlarına göre çok düşük kalmaya başladığını ve artırılması gerektiğini ifade etti.
Kaya “Esnaflar olarak cezalardan dolayı büyük bir mağduriyet yaşıyoruz. Araçlarımıza ceza kesilmediği gün yok. Yalnızca biz değil, vatandaşlar da bu durumdan oldukça şikayetçiler. Tabi ki kazaların olmasını istemiyoruz. Ama bu kazaları engellemenin yolu radar sınırları değildir. Aynı günde 3-4 kez radara girip ceza yiyen ticaret erbapları bulunuyor. Bu konu artık ciddi anlamda vatandaşlarımıza maddi külfet getirmeye başlamıştır.”dedi.
Bazı vatandaşlar ise herhangi bir uyarı lehvasının olmadığı Artuklu Kaymakamlığı önünde radar cezası yazmanın haksızlık olduğunu belirterek radar uygulamasının olduğu yerlerde uyarı levhalarının konulmasını istedi.
Bazı vatandaşlar da battı-çıktı inşaatı ve yeraltı çalışmalarının yapıldığı sokaklarda yol güzergahını bilmeyen birçok araç sürücüsünün trafik ihlali yapabildiğini, trafik polislerinin de bunları uyarmak yerine direk ceza kesmesine tepki gösterdi.
Bazı vatandaşlar, hız limitlerine uydukları halde ceza yazıldığını iddia ederken bazıları ise gece yarısı da devam eden radar uygulamalarına isyan ederek, “Devlet, millete tuzak kuramaz. Bu konuda vatandaşlar tepkili ve mağdur” ifadelerini kullandı.
Emniyet Müdürlüğü’nün radar uygulamaları bazı vatandaşların tepkisini de beraberinde getirdi. Yol çalışmasının hemen başladığı yerde uygulanan radar uygulamasına tepki gösterenler, “Başka işleri gücleri kalmadı vatandaşa tuzak yerlerde trafik cezası yazıyorlar. Devlet olarak millete tuzak kuramazsın, kurmamalısın. Tepkim sadece buna değil çevremde bir çok insanın bu cezalardan dolayı mağdur olmasından kaynaklanmaktadır. 427 TL ceza tutarı ne demek? Ayrıca asgari ücreti 1400 TL olan ülkede, millet parayı sokaktan mı topluyor?" diyerek tepki gösterdi.
Mardin’de polis sorumluluk alanında resmi ve sivil radar ekip araçları ile radar hız denetimi yapılıyor. Bunun yanı sıra da MOBESE kameralarından hız yapan sürücüler tespit edilerek, cezai işlem uygulanıyor.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::


YORUMLANANLAR :::

ABD’nin şer planına toplumun her kesiminden tepki yağıyor

Sömürgeci ABD’nin Kudüs kararına toplumun he [...]

1 gün önce...

Vali Yaman: Geleceğin şoförlerini yetiştiriyoruz

Mardin Büyükşehir Belediyesi, geleceğin şofö [...]

1 gün önce...

"Filistin devletinin başkenti Kudüs'tür"

İstanbul'daki Kudüs Zirvesi'nden tarihi bir ça [...]

1 gün önce...

İHH'dan, Somali'de "Şehit M.Fatih Safitürk Yetimhanesi"

İHH İnsani Yardım Derneği, Mardin'in Derik il [...]

1 gün önce...

AK Parti İl Başkanı ne zaman atanıyor

AK Parti Teşkilatlanmadan Genel Başkan Yardımc [...]

1 gün önce...