#VicdanKonvoyu

07 Mart 2018 Çarşamba Saat 18:06

              Dünya kadınlar gününde biliyorsunuz bugüne kadar toplumun gündemini hep feminist geçinen kadınlar belirliyordu. Bu yıl başka bir grup kadın İHH'nın öncülüğünde farklı ve sıradışı bir etkinliğe imza atıyor.

              Suriye'de iç savaş nedeniyle Esad rejiminin işkence ve zuümlerine maruz kalanlara dikkat çekmek için önceki gün İstanbul'dan yola çıktılar. Son durak sınır hattı olan Hatay’a doğru yol alan ve ismini Vicdan Konvoyu duyuran kadınlar; belki de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihinin en anlamlı ve en önemli mesajını duyuracaklar.

              Küresel güç odaklarının silah ve ilaç deneme laboratuarı haline gelen terör örgütlerinin yakıp yıktığı emperyal ülkelerin de uçaklarıyla şehirlere bomba yağdırdığı Suriye'de Hama, Halep yerle bir oldu,  Doğu Guta ise yanmaya devam ediyor. Rejimin kimyasal silahlar kullanılırken kırmızı çizgisini unutan ve görmezden gelen BM, ABD, NATO ve AB, bir milyona yakın Suriyeli sivilin katledilmesini, on milyonu aşkın Suriyelinin ise mülteci olmasını ise sadece izlemekle yetiniyor.

              Bunların yanında hepten unutulanlar ve dört duvar arasında ölüme terk edilenler var. Onların başında da Suriye zindanlarda tutulanlar geliyor. 2011'den bu yana Suriye zindanlarında sadece 13 bin 581 kadın işkence ve tecavüze maruz kaldı. Halen 417'si kız çocuğu, 6 bin 736 kadın hâlâ zindanlarda aynı acıları yaşıyor. Ne yazık ki bugüne kadar kendini çağdaş dünya ve çağdaş kadın örgütleri bu tabloyu ne farkına vardı ve görmek istedi.

              9 yıldır bu yaşanan zulme son vermek için güç ve imkân sahibi örgütlerin, sözde gelişmiş ülkelerin ve o ülkelerde kurulan sözde barış masalarında bitmeyen barış görüşmelerinden umutlarını kesen kadınlar vicdanlarının sesini dinleyerek bir araya geldiler. Önce konvoy oluşturma fikrini geliştirdiler. Sonra da zaman kaybetmeden yola çıktılar.

              İşte bu sessiz çığlığa ses olmak için toplamda 40 farklı ülkeden gelen ve yüzlerce araçlık konvoyla yol alan kadınlar; Suriyeli hem cinslerine yapılan zulme dur demek ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için buluşacaklar.

              Dünya tarihinin belki de en kadim topraklarında Habil-Kabil'den beri devam eden kanlı kavgalarda savaşlarda en çok etkilenen annelere, kadınlara, kızların sesine kulak vermek için yürüyorlar. İnsanlık tarihi boyunca kızılderilileri yok eden, siyah derilileri köleleştiren, kendinden olmayanı sömüren, yanında olmayanın malına göz diken, dünyayı esir alan bir anlayışa karşı biz de varız diyebilmek için yol alıyorlar.

              Müslümanlara ve bilhassa İslam coğrafyasına karşı öfkeleri asla dinmeyen ve bu topraklardan kanın eksik olmasını istemeyenlere karşı sağ-sol, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, dini, mezhebi, etnik, ideolojik, politik, felsefi ve vicdani kanaat farklılıklarını bir kenara bırakarak emperyalist güçlere dur diyecekler.

              Demokrasi getireceğim diyenlere, insan haklarını ağızlarına pelesenk yapanlara, kimyasala nükleere karşı çevreciliği ağızlarından düşürmeyenlere yüzlerindeki makyajlarına rağmen gerçek yüzlerini haykırmak için gidiyorlar.

              BM, NATO, Avrupa Birliği, Arap Birliği, Afrika Birliği gibi örgütlerin bu coğrafyada, Müslüman topluma destek amaçlı verdikleri kumanyalardaki zehirli yemekleri deşifre etmek için orada olacaklar.

              Yaşanan zulümleri, yapılan haksızlıkları, dört duvar arasında kalan Suriyeli kadınların yaşadıklarını,feryatlarını, acılarını maruz kaldıkları işkenceleri, sessiz çığlığı dünya medyasının gözüne sokmak için haykıracaklar.

              İnşallah bu konvoy önce kişilerin ve kurumların sonra da uluslararası örgütlerin ve devlet yöneticilerinin vicdanlarını harekete geçirir.

              Suriyeli kadınların bu sessiz çığlığını dünyaya duyurmak için Türkiye'den yükselen bu vicdani sese güç veren Vicdan Konvoyunun Aziz ve Erdemli yolcularına selâm olsun.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. 28 Şubat'a dair; 3 Mahkum 2 Mektup 15 Mart 2018 Perşembe Saat 12:24
2. Yozlaşan Kültürümüz ve Gençlik 28 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:04
3. Yalakalık üzerine... 21 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:03
4. 28 Şubat ve Mazlum-Der 14 Şubat 2018 Çarşamba Saat 18:15
5. TIP Fakültesi için Son Fırsat 06 Şubat 2018 Salı Saat 12:46
6. Tıp Fakültesini Hak etmiyor mu bu Memleket? 30 Ocak 2018 Salı Saat 21:00
7. Mardinliler Tıp Fakültesi İstiyor 23 Ocak 2018 Salı Saat 17:05
8. Ayrılmaz ikili: Umut ve Ölüm 15 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:17
9. Mardin, Bediuzzaman'a da Sürgün yeri olmuş 08 Ocak 2018 Pazartesi Saat 18:15
10. Güneydoğu'nun Sümela Manastırı keşfedilmeyi bekliyor 03 Ocak 2018 Çarşamba Saat 10:19

YORUMLANANLAR :::

Kızıltepe'de Elektrik kesintisine tepki var

Kızıltepe'de bir çok köyde bugün elektrikler [...]

1 gün önce...

Afrin İçin Meşaleli Zafer Yürüyüşü

Mardin’in Artuklu ilçesinde Artuklu 1071 Derne [...]

1 gün önce...

Elektrik sorunuyla ilgili ortak açıklama

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Ceyda [...]

5 saat önce...

Milli Düşünce ve Yerli Üretim Paneli Düzenlendi

Dicle Kalkınma Ajansının ev sahipliğinde, Tü [...]

1 gün önce...

Derik'te korkutan yangın

Derik İlçesi Kale Mahallesi Cumhuriyet Caddesin [...]

1 gün önce...