#VicdanKonvoyu

07 Mart 2018 Çarşamba Saat 17:06

              Dünya kadınlar gününde biliyorsunuz bugüne kadar toplumun gündemini hep feminist geçinen kadınlar belirliyordu. Bu yıl başka bir grup kadın İHH'nın öncülüğünde farklı ve sıradışı bir etkinliğe imza atıyor.

              Suriye'de iç savaş nedeniyle Esad rejiminin işkence ve zuümlerine maruz kalanlara dikkat çekmek için önceki gün İstanbul'dan yola çıktılar. Son durak sınır hattı olan Hatay’a doğru yol alan ve ismini Vicdan Konvoyu duyuran kadınlar; belki de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü tarihinin en anlamlı ve en önemli mesajını duyuracaklar.

              Küresel güç odaklarının silah ve ilaç deneme laboratuarı haline gelen terör örgütlerinin yakıp yıktığı emperyal ülkelerin de uçaklarıyla şehirlere bomba yağdırdığı Suriye'de Hama, Halep yerle bir oldu,  Doğu Guta ise yanmaya devam ediyor. Rejimin kimyasal silahlar kullanılırken kırmızı çizgisini unutan ve görmezden gelen BM, ABD, NATO ve AB, bir milyona yakın Suriyeli sivilin katledilmesini, on milyonu aşkın Suriyelinin ise mülteci olmasını ise sadece izlemekle yetiniyor.

              Bunların yanında hepten unutulanlar ve dört duvar arasında ölüme terk edilenler var. Onların başında da Suriye zindanlarda tutulanlar geliyor. 2011'den bu yana Suriye zindanlarında sadece 13 bin 581 kadın işkence ve tecavüze maruz kaldı. Halen 417'si kız çocuğu, 6 bin 736 kadın hâlâ zindanlarda aynı acıları yaşıyor. Ne yazık ki bugüne kadar kendini çağdaş dünya ve çağdaş kadın örgütleri bu tabloyu ne farkına vardı ve görmek istedi.

              9 yıldır bu yaşanan zulme son vermek için güç ve imkân sahibi örgütlerin, sözde gelişmiş ülkelerin ve o ülkelerde kurulan sözde barış masalarında bitmeyen barış görüşmelerinden umutlarını kesen kadınlar vicdanlarının sesini dinleyerek bir araya geldiler. Önce konvoy oluşturma fikrini geliştirdiler. Sonra da zaman kaybetmeden yola çıktılar.

              İşte bu sessiz çığlığa ses olmak için toplamda 40 farklı ülkeden gelen ve yüzlerce araçlık konvoyla yol alan kadınlar; Suriyeli hem cinslerine yapılan zulme dur demek ve dünya kamuoyunun dikkatini çekmek için buluşacaklar.

              Dünya tarihinin belki de en kadim topraklarında Habil-Kabil'den beri devam eden kanlı kavgalarda savaşlarda en çok etkilenen annelere, kadınlara, kızların sesine kulak vermek için yürüyorlar. İnsanlık tarihi boyunca kızılderilileri yok eden, siyah derilileri köleleştiren, kendinden olmayanı sömüren, yanında olmayanın malına göz diken, dünyayı esir alan bir anlayışa karşı biz de varız diyebilmek için yol alıyorlar.

              Müslümanlara ve bilhassa İslam coğrafyasına karşı öfkeleri asla dinmeyen ve bu topraklardan kanın eksik olmasını istemeyenlere karşı sağ-sol, Alevi-Sünni, Türk-Kürt, dini, mezhebi, etnik, ideolojik, politik, felsefi ve vicdani kanaat farklılıklarını bir kenara bırakarak emperyalist güçlere dur diyecekler.

              Demokrasi getireceğim diyenlere, insan haklarını ağızlarına pelesenk yapanlara, kimyasala nükleere karşı çevreciliği ağızlarından düşürmeyenlere yüzlerindeki makyajlarına rağmen gerçek yüzlerini haykırmak için gidiyorlar.

              BM, NATO, Avrupa Birliği, Arap Birliği, Afrika Birliği gibi örgütlerin bu coğrafyada, Müslüman topluma destek amaçlı verdikleri kumanyalardaki zehirli yemekleri deşifre etmek için orada olacaklar.

              Yaşanan zulümleri, yapılan haksızlıkları, dört duvar arasında kalan Suriyeli kadınların yaşadıklarını,feryatlarını, acılarını maruz kaldıkları işkenceleri, sessiz çığlığı dünya medyasının gözüne sokmak için haykıracaklar.

              İnşallah bu konvoy önce kişilerin ve kurumların sonra da uluslararası örgütlerin ve devlet yöneticilerinin vicdanlarını harekete geçirir.

              Suriyeli kadınların bu sessiz çığlığını dünyaya duyurmak için Türkiye'den yükselen bu vicdani sese güç veren Vicdan Konvoyunun Aziz ve Erdemli yolcularına selâm olsun.


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

DİĞER YAZILARI :::

Hepsini Gör
# YAZI TARİH
1. Onlar yokmuş gibi yaşamaya devam... 15 Aralık 2018 Cumartesi Saat 11:27
2. En Belirgin Özellikleri 05 Aralık 2018 Çarşamba Saat 16:57
3. Sonsuzluğa Açılan Kapı 27 Kasım 2018 Salı Saat 15:09
4. İktidar partisi İl başkanını arıyor 19 Kasım 2018 Pazartesi Saat 13:06
5. Gazeteciler Bayramı ve Basın Özgürlüğü 21 Ekim 2018 Pazar Saat 15:18
6. Sahipsiz Memleket (3)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 16:00
7. Sahipsiz Memleket (2)   28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:52
8. Sahipsiz Memleket (1) 28 Eylül 2018 Cuma Saat 15:39
9. Mutlu Olmanın Sırrı Sınavdan Geçmez 10 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02
10. Sahipsiz Memleket Mardin 03 Ağustos 2018 Cuma Saat 16:02

YORUMLANANLAR :::

Sun, Adaylık başvurusunda bulundu

DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şeyhmus Sun, Artuklu Beled [...]

1 gün önce...

Mühimmat Ele Geçirildi

Dargeçit ilçesi kırsalında jandarma tarafından ger [...]

1 gün önce...

Hakkını aramak için Mardin'den Ankara'ya yürüyor

Nüfus kayıtlarında 14 yıl ölü gözüken ve bu süre z [...]

7 saat önce...

Üniversite çalışanları ve akademisyenler Rektörlüğü Yalanladı

Önceki gün sitemizde yer alan ve Mardin Artuklu Ün [...]

4 saat önce...

Kaymakam Tekin'e ziyaret

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Hal [...]

1 gün önce...

YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar