Yağmur Mardinli çiftçilere bereket getirdi

Yağmur Mardinli çiftçilere bereket getirdi
23 Mart 2019 Cumartesi Saat 16:03 0

Uzun bir kuraklık döneminin ardından bu yıl bol yağışların yüzünü güldürdüğü Mardinli çiftçiler, bereketli bir sezon bekliyor.

Mezopotamya bölgesinde bulunan ve geniş tarım arazileri ile verimli topraklara sahip Mardin Ovası’nda havaların yağışlı geçmesi tarımda verimi arttırırken, çiftçilerin de yüzünü güldürdü.

Son birkaç yıldır kurak bir dönem geçirdiklerini kaydeden çiftçiler, ancak bu yıl bol yağan yağmurlar sayesinde bereketli bir yılın kendilerini beklediğini söyledi.

Özellikle kasım, aralık, ocak, şubat mart aylarında etkili olan yağmur sayesinde toprağın suya doyduğunu ve bu yüzden yüzlerinin güldüğünü belirten çiftçiler, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması halinde ürünlerden yüksek rekolte beklediklerini ifade ettiler.

Çiftçiler, mevsimin yağışlı geçmesiyle yaşadıkları sevinci bizlerle paylaştı.

“Ömrümde bu kadar yağmurun yağdığını görmedim”

Yaklaşık 50 yıldır çiftçilikle uğraştığını belirten Hacı Salih Kuzu, bu zaman içerisinde bu yıl ile birlikte 3’üncü defadır yağışların bu kadar çok geldiğini söyledi.

Salih Kuzu, konuşmasına şöyle devam etti: “1978’de ve 1988’de yağmur çok yağdı. Özellikle 1978 yılında o kadar çok yağdı ki, köyümüz ile Kızıltepe arasında yer altından su fışkırıyordu. Bu yıl maşallah daha çok yağdı, ömrümde bu kadar çok yağmurun yağdığını görmedim. Sürekli yağmur yağdığı için mısır mahsulü çamur içerisindeydi. Mahsulü toplayacağımızı tahmin etmiyorduk ve buğday mahsulünü de ekeceğimizi zannetmiyorduk.

Bu yıl zar zor mısır mahsulünü toplayabildik. Bu yıl bahar çok güzel görünüyor. Dün Ceylanpınar tarafına kadar gittim. Maşallah her yer yemyeşil, mahsuller çok güzel görünüyor. Yağışın fazla olmasından dolayı bu yıl ot da çok. Hayvan yetiştiricileri için de çok iyi oldu. Şimdiye kadar böyle bir baharı görmedim diyebilirim. Bu yıl yağıştan dolayı buğday mahsulü geç ekildi ama genel durumu çok iyi, şu an bahar gübresi yapılıyor. Maşallah çok güzel gelişiyor.”

“Bu yıl kuraklık tehlikesi yok, mahsuller çok iyi”

Yaklaşık 6-7 yıldır bölgede kuraklığın olduğunu bu yıl yağışın bol olmasıyla kuraklık tehlikesinin olmadığını dile getiren Kuzu, “İnşallah bu yılki yağıştan dolayı rahmet ve bereket çoğalacaktır. Aslında insanların amellerine göre Allah-u Teâlâ’nın kendilerine rahmet etmemesi gerekir. Birbirimize rahmet edersek, Allah-u Teâlâ’da bizlere rahmet eder. Allah (Celle Celaluhu) kullarını mağdur etmez, rahmetiyle muamele eder.” dedi.

“Yağışların bol ve bereketli olması tüm çiftçilerin yüzünü güldürdü”

Yaklaşık 10 yıldan beri bölgede kuraklığa şahit olduklarını ama bu yılın farklı olduğunu dile getiren çiftçilerden Mustafa Kuzu da “Bu yıl bölgede normal mevsim şartları üzerinde bir yağış geldi, bu da bölgede bereket oldu. Şu an görüldüğü gibi her yer yemyeşil ve güzel görünüyor. Yağışın etkisiyle çok harika bir ilkbahar mevsimini yaşıyoruz. Oldukça sevindirici bir yıl, yağışların bol ve bereketli olması tüm çiftçilerin yüzünü güldürdü. Herkese hayırlı, bereketli bir hasat mevsimi diliyorum. İnşallah her yıl bu şekilde yağışlı geçer.” diye konuştu.

“Mahsul çok iyi ve çok güzel gelişiyor”

Bu sene yağışın bol olmasından dolayı mahsulün çamurda ekildiğini ve buna rağmen mahsulün çok iyi olduğunu söyleyen Çiftçi Mahmut Kuzu, “1988 yılında kışın değil, ilkbaharda çok yağmur yağdı o tarihten beri böyle bir yağış görmedik. Bu sene hem kuru hem sulu mahsul çok iyi ve çok güzel gelişiyor. Mahsulde herhangi bir hastalıkta görünmüyor. İnşallah bu yılki mahsul çok bereketli geçer.” dedi.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Üniversiteli işçiler ‘statü değişikliği’ istiyor

Kamuda işçi statüsünde çalıştırılan üniversite mez [...]

20 saat önce...

Müşteri yokken yaptığı tek iş Kur'an okumak

Kızıltepe Yeni Camii önünde açtığı seyyar tezgâhla [...]

1 gün önce...

Bir litre benzinden 300 litre gaz üreten mucit

Aydın'da motorlar üzerinde çalışan Deniz Geldeç, b [...]

1 gün önce...

İtfaiye ekiplerinin çalışmasıyla sıkıştığı yerden çıkarıldı

Dargeçit'te iki duvar arasına sıkışarak mahsur kal [...]

1 gün önce...

Milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı başkanlığ [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Darbeler…

1
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

3
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

4
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

5
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7