Yeni Hasat Sezonu Ziyareti

Yeni Hasat Sezonu Ziyareti
19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 11:22 0

Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, yeni hasat sezonu dolayısıyla Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ile Kızıltepe Çiftçiler Derneğini ziyaret etti.

Kızıltepe ilçesinde bulunan Hububat Ticaret Merkezini ziyaret eden Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, Başkan Yardımcısı Dilber Sulhan ve beraberindeki heyet, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi’ne ziyarette bulundu. Eş Başkan Yılmaz’ı Kızıltepe Zahireciler Derneği ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter, dernek yöneticileri ve zahireci esnaflar karşıladı.

Ziyarette ilişkin konuşan Kızıltepe Belediyesi Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, “Kızıltepe ilçemizin ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayıma dayalıdır. Hasat sezonu yeni başlamış bu vesileyle Hububat Ticaret Merkezi esnafına ziyaret etmek istedik. Yeni hasat döneminde çiftçilerimizin ve esnaflarımızın ne durumda olduğunu birinci elden dinlemek istedik. Umuyoruz ki bu yeni hasat dönemi bereketli olur, çiftçilerimizin yüzünü güldürür” diye ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Zahireciler Derneği ve Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu Başkanı Mehmet Şerif Öter ise, Eş Başkan Yılmaz’a yeni hasat sezonu ve hububat ticaretiyle ilgili bilgi verdi. Öter, eski yıla oranla mevsimde bir düşüş yaşandığını aktararak, “Bu yağışlardan dolayı mısır hasadı geç yapıldı. Buna bağlı olarak buğday ekimi de geç yapıldı. Yağışlar çok fazlaydı bu yıl, buğday sümbüllerinde azalmaya neden oldu. Tabi yine de istenilen düzeyde bir hasat dönemi olmasa da şimdilik yeterli olduğunu düşünüyoruz. Şu an için biçilen fiyatlar iyi görünüyor. Buğday için bin 500 ile bin 650 civarında bir fiyat biçiliyor. Talep çok olduğu için buğdaylar hemen satılıyor. Bölgemizin buğdayı çok kaliteli ve iyidir” dedi.

Yılmaz, Hububat Ticaret Merkezi’nin yaşadığı eksiklikleri de gidereceklerini ifade etti.

Yılmaz, daha sonra Kızıltepe Çiftçiler Derneği’ne de ziyarette bulundu. Burada Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi ile görüşen Yılmaz, çiftçilerin yeni hasat dönemi hakkında bilgi aldı. Erbeyi, burada yaptığı konuşmada, yeni hasat dönemiyle birlikte anız yangınlarının da başladığını ifade ederek, “Toprak canlıdır canımızı yakmayın” uyarısında bulunduklarını dile getirdi. Erbeyi, çiftçilere anızları yakmamalarını isteyerek, “Bu yıl aşırı yağışlardan dolayı hasat mevsimi verimi düşüktür. Fiyatlarda şu an için bir sorun yok. Buğday için bin 500 civarı bir fiyat biçiliyor. Piyasanın talebi var. Yağışlar bizi etkiledi bu yıl. Başaklar güneş yüzü görmedi. Verimde düşüş yaşandı” diye konuştu.

Görüşmelerde, belediyenin yapacağı hizmetler konusunda da görüş alış verişinde bulunuldu.
YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Başıboş köpekler mahallelerde korku salıyor

Artuklu merkez ve özellikle de Nur Mahallesi TOKİ [...]

1 gün önce...

Müşteri yokken yaptığı tek iş Kur'an okumak

Kızıltepe Yeni Camii önünde açtığı seyyar tezgâhla [...]

5 saat önce...

Büyük Bayan Giyim Parçları Buyukmoda.com'da

Kıyafet seçiminde genelde zorlanan kadınlar büyük [...]

1 gün önce...

Emine nine 5. kuşak torunu severek etrafına neşe katıyor!

7'si vefat etmiş, 7'si de hayatta olan 14 çocuk An [...]

1 gün önce...

taklalar atarak karşı şeride geçti

Midyat'tan Mardin istikametine doğru seyir halinde [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN


YAZARLAR :::

Bütün Yazarlar
Faraç Çobanoğlu
Faraç Çobanoğlu

Darbeler…

1
Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

Ahlak Üzerine Denemeler

2
Fırat Ensari
Fırat Ensari

Hayatın Kendisi…

3
Kadir Üründü
Kadir Üründü

Ters Açı...

4
Abdurrahim Akdağ
Abdurrahim Akdağ

Girdi, Sermaye, Kaynak

5
Muhammed Dağ
Muhammed Dağ

Aydın(lık) Sorunsalı

6
Şerefxan Ciziri
Şerefxan Ciziri

Ol Û Ziman

7