Yeni anayasa Mardin’de masaya yatırıldı

Yeni anayasa Mardin’de masaya yatırıldı
09 Nisan 2011 Cumartesi Saat 16:40 1

Daha önce AK Parti ve TÜSİAD’a anayasa taslağı hazırlayan anayasa hukukçuları Mardinlilere yeni anayasanın içeriği, tekniği ve özellikleri hakkında bilgi verdiler.

            Mardin Barosu tarafından düzenlenen panele Mardin Valisi Turhan Ayvaz, belediye başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Dündar, Mardin Barosu Başkanı Avukat Azat Yıldırım ve çok sayıda vatandaş katıldı. Panelin ilk oturumunda “Neden Yeni bir anayasa ve yeni anayasanın içeriği” konusu üzerinde Anayasa Profesörleri Ergün Özbudun, Serap Yazıcı, Levent Köker ve İstanbul Barosu eski başkanlarından Doç.Dr.Yücel Sayman birer sunum yaptı. Panelin ikinci oturumda ise “Kürt sorunu ve yeni anayasa konuları” üzerine Prof.Dr.Fazıl Hüsnü Erdem, Prof.Dr.Kadri Yıldırım, Doç.Dr.Vahap Coşkun ve Doç.Dr.Bekir Beraat Özipek birer sunum yaptı.  

Panelin açılış konuşmasını yapan Baro Başkanı Azat Yıldırım, “Neden bir yeni anaysa. Bir ülkede çocuk, kadın erkek kimlik, inanç, çevre, özgürlük, yargı, adaletsiz gelir dağılımı, gibi sayısız sorun varsa ve bu sorun büyük bir kesimi kaplıyorsa toplum kendini ifade eden yeni bir anayasayı isteme hakkı doğmuştur. Mevcut anayasanın görmeyi red ettiği ötekileştirdiği bütün kesimler bu tartışmayı, canlı tutma gayreti içindedir. Herkeste bu çaba da ortaklaşmalıdır. Yeni anaysa talebi aynı zamanda bir hak ve özgürlük ifadesidir. Mücadelesidir. Bir ülkede insanlara adalet diye yıllarca sıkıyönetim devlet güvenlik ve en son ağır ceza mahkemeleri özel yargılamalar uygulanıyorsa ve bu bir gelenek haline getiriliyorsa ve bu mahkemenin kuruluş amacı adaleti değil hakkim ideolojiyi savunmak ise o ülkede ciddi bir adil yargılana hakkı ihlali vardır. Hiçbir ileri demokratik ülkede görmediğimiz yüzde 10 seçim barajı bu ülkede ötekileştirilen kesimlerin kendilerini temsil etmesi yönünde ciddi bir sorundur.”dedi.

HUKUK REFORMU GEREKİYOR

Panelin ilk oturumunda bir sunum yapan Prof.Dr.Serap Yazıcı, yeni bir anayasa taslağını hazırlamasında yer almaktan coşkusuz ve mutsuz olduğunu söyledi. Türkiye’de olumlu bir sonuca varamayan yeni anayasa çalışmalarının kişisel azmini tükettiğini belirten Yazıcı, “Hukuk fakültesi 3. Sınıf öğrencisiyken yeni anayasa çalışmaları konuşuluyordu. Üniversiteyi bitirdim. Yüksek lisansımı yaptım.  Doçent ve profesör oldum. Mesleğe veda ederken Türkiye’de halen bu tartışmanın devam etmesi bizi hüsrana uğrattı. 12 eylül 2010 referandumu bize umut verdi. Ama bunu daha ileriye götüremedik. “dedi.

Köklü bir hukuk reformuna ihtiyaçları olduklarını söyleyen Yazıcı, “Hukuk fakültesi müfredatı da değişmesi gerekir.  Anayasa bir toplum sözleşmesidir. Her kesimin eşit şekilde katılması gerekir. %10 ülke barajı bu ülkenin en temel sorunudur. Gönül isterdi ki bu seçimde ya yüzde 10 barajı kalksın ya da 100 Türkiye milletvekilliği sistemi getirilmiş olsun. Yeni anayasada Resmi dilin Türkçe olması gerekir. Ama ortaöğretim ve yüksek öğrenimde anadilde eğitime karşı değilim. Radikal bir geçiş yerine ön hazırlıkları ile alt yapısının hazırlanmasından bu geçişin yapılması taraftarıyım. “dedi.

BÜTÜN MADDELER DEĞİŞMELİ

            İstanbul Barosu eski başkanlarından Yücel Sayman ise mevcut anayasanın ilk üç maddesinin de değiştirilmesi gerektiğini belirterek, “İlk maddesinde cumhuriyet deniliyor. Ama bu İslami bir cumhuriyette olabilir, komünist, faşist veya demokratik cumhuriyet de olabilir. Demokratik cumhuriyet diye değiştirebiliriz. Ama hiçbir zaman değiştirilemez olmasın.”dedi.

SİYASİLERİN SÜZGEÇİNDEN GEÇMELİ

Ergun Özbudun ise yeni anayasanın dayatmacı değil uzlaşma ile İttifak edilen konuların meclisten geçirilmesi gerektiğini söyledi. Özbudun yeni anayasanın siyasilerin süzgecinden geçtikten sonra geniş çapta tartışmaya açılması gereğine işaret ederek, yeni anayasa hazırlanırken en geniş anlamda toplumsal uzlaşmanın sağlanmasının önemini vurguladı. Bir anayasanın ideolojiye bağlı olmasının doğru olmadığına işaret eden Özbudun, “Anayasa siyasi yarışmayı belirleyen bir belgedir. Belirli bir ideolojiyi yansıttığı takdirde o ideolojiyi yansıtmayanları gayrımeşru durumda bırakır. Bu nedenle renksiz bir anayasa yapılması görüşlerinde haklılık vardır”şeklinde konuştu.

Özbudun, yeni anayasanın “Temel hakların standartlarının yükseltilmesi, evrensel insan hakları belgelerindeki güvencelere sahip olması, güvencelerinin güçlendirilmesi, hukuk devleti üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması” ilkelerine dayandığını anlattı.

            Prof.Dr. Levent Köker ise seçim öncesi siyasi partilerin seçim beyannameleri ve açıklamaları ile söylemlerinde yeni anayasanın topyekün değişimi üzerine yeteri derecede sahiplenmemeleri konusuna tepki gösterdi.


KAYNAK: Nezir GüneşYORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

1 gün önce...

Siyonist işgalciler, Gazze'ye bomba yağdırdı

​Siyonist işgalciler, abluka altındaki Gazze'ye bo [...]

19 saat önce...

Otomobil 50 metre uçtu, okul bahçesine kondu

Mardin’de sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kayb [...]

1 gün önce...

Aracın çarptığı uzman çavuş hayatını kaybetti

Mardin’de yolun karşısına geçmeye çalışırken aracı [...]

1 gün önce...

Arbani Aşiretinden AK Parti'ye katılım

Kızıltepe’nin önemli aşiretlerinden biri olan Erba [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN