HABER: Yeni sınır kapısı bitme aşamasına geldi | Mardin Life Gazete, Dergi, Ajans ve Matbaası
Yeni sınır kapısı bitme aşamasına geldi
17 Kasım 2011 Perşembe Saat 15:38
Nusaybin ilçesinde yapılan yeni sınır kapısının Türkiye tarafındaki inşaatı bitme aşamasına gelirken Suriye tarafı ise, yaşanan iç karışıklıktan dolayı henüz başlayamadı.

Nusaybinli Sanayici ve Esnaf temcilsileri, iç karışıklığın uzun sürmesi ve kapı açılışının geçişmesinden endişe ediyor.
    26 Şubat 2011 tarihinde Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Suriye Maliye Bakanı Muhammed El Hüseyin tarafından temeli atılan Nusaybin Gümrük kapısının inşaatı bitme aşamasına geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap - işlet- devret modeliyle yapılan sınır kapısının gümrük binaları, peronlar, ışıklandırma ve depoları biterken x-ray cihazı ve çevre düzenlenmesinde de son aşamaya gelindi.
   
    - Suriye tarafı dikenli telleri bile kaldırmamış
    Bölge ve ilçe halkının büyük umutlarıyla yapılan sınır kapısının Türkiye tarafı bitme aşamasına geldi. Yüklenici firmanın birkaç gün içerisinde geçici kabulü yapacağı belirtiliyor. Suriye tarafında ise henüz bir çalışma yok. Yeni yapılan sınır kapısının Suriye çıkışı, iki ülke sınırını ayıran dikenli telere ve boş araziye çıkıyor.
   
    - Sanayici ve Esnaf temsilcileri Suriye'deki iç karışıklığın uzaması ve kapı açılışının uzamasından endişeli
    Muhabirimize konuşan Nusaybin'in Sanayici ve Esnaf temsilcileri, tedirginliklerini dile getirdi.
    Nusaybin Ticaret Borsası başkanı Necdet Aktaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaklaşık 25 milyon dolar harcanarak yeni sınır kapısının bitme aşamasına getirildiğini bilirdi.
    Önümüzdeki bir hafta 10 gün içerisinde inşaat devir teslim töreni yapılacağını kaydeden Aktaş; "Şuanda Suriye tarafında inşaatların yapılmamasından dolayı bir aksama var. Bununla ilgili uluslararsı derece görüşmeler yapılmaktadır. Hem TOBB  hem gümrük bakanlığı nezdinde gerekli görüşmeler yürütülüyor. Suriye arap cumhuriyetiyle yapılan görüşmelerde inşaatın yakın bir zamanda başlanacağını, iç karışıklıktan dolayı bir aksamının yaşandığını belirtiyor" dedi.
    Uluslarası ilişkilerin ve ticari hacmin en üst düzeye çıkacağı bir beklenti içerisinde olduklarını ifade eden Aktaş; "bizim beklentimiz en kısa sürede bitmiş olan sınır kapısının Suriye'ye açılıp gerekli ticaretin yapılması" şeklinde konuştu.
    Nusaybin sınır kapısının açılmasını 20 yıldır bir özlemle beklidiklerini kaydeden Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı Müfit Adnan Yumuşak ise; "20 yıl boyunca açılması için girişimlerde bulunduk ve geçen sene bunun temeli atıldı. Şuanda Suriye'deki iç karışıklıklar nedeniyle Suriye tarafında hala bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bizim sınır kapısı tarafı 15 - 20 gün içinde bitip teslim edilecektir. Ama Suriye tarafında hala sınır kapısının sahası asfaltlanmamış, istinat duvarları çekilmemiş, gerekli olan depolar yapılmamıştır ve bir çakıl taşı bile dökülmemiştir. Sınır kapısı hem ilçemizin hem de bölgemizin nefes borusu olacaktır. Temennimz iki ülke ilişkilerinin geçen seneki seviyesine biran önce gelmesi ve bu sınır kapısının biran önce faaliyete açılmasıdır." dedi.
    Yumuşak bununla birlikte ileçede sınır ticaret merkezinin de kurulmasını  talep ettiklerini söyledi.

   STK temsilcilerinin açıklaması şöyle;
Necdet Aktaş - Nusaybin Ticaret Borsası Başkanı
Suriye'ye açılan Nusaybin sınır kapısının  2010 yılında yapılan ihalesinde son noktaya gelindi. Yaklaşık 25 milyon dolar para Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından harcanarak inşaatı tamamlanmış durumdadır şuanda. Önümüzdeki br hafta 10 gün içerisinde inşaat devir teslim töreni yapılacak. Geçici kabul yapılacak. Özemle, hasretke beklediğimiz Nusaybin sınır kapısı tamamen inşaatıyla, ışıklandırmasıyla, yeşil alanlarıyla bütün herşeyiyle şuanda bitmiş durumdadır. Nusaybin sınır kapımızın ilçemize ve bölgemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.Şuanda sadece Suriye tarafında inşaatların yapılmamasından dolayı bir aksama var. Bununla ilgili uluslararsı derece görüşmeler yapılmaktadır. Hem TOBB  hem gümrük bakanlığı nezdinde gerekli görüşmeler yürütülüyor. Suriye arap cumhuriyetiyle yapılan görüşmelerde inşaatın yakın bir zamanda başlanacağını, iç karışıklıktan dolayı bir aksamının yaşandığını...
İnşaallah Suriye tarafının da biran önce bu sıkıntılı durumdan kurtulup kendi tarafındaki inşaatı da bitirip , uluslarası ilişkilerin en üst düzeye çıkacağı, ticari hacmin en üst düzeye çıkacağı bir beklenti içindeyiz. Bu da bölge insanını son derece mutlu edecek şekildedir. Bizim beklentimiz en kısa sürece bitmiş olan sınır kapısının Suriye'ye açılıp gerekli ticaretin yapılması en büyük ümidimiz bu.

Mahsun Özmen - Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası
Nusaybin Sınır kapısı, yıllardır beklediğimiz kapımız son aşamasına gelmiştir.  Suriye ile olan kötü diyalogların biran önce bitmesini istiyoruz. Ticari açıdan geliştirilmesini istiyoruz Suriye devleti ile. Nusaybin kapısı en yakın zamanda TOBB'ye teslim edilmektedir. Bu kapının biran önce Suriye ile olan sözleşmelerin en hızlı şekilde bitirilmesini istiyoruz.  

Müfit Adnan Yumuşak - Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası meclis başkanı
Nusaybin sınır kapısı 20 yıldır açılması için bir özlemle bekliyoruz.  20 yıl açılması için girişimlerde bulunduk ve geçen sene bunun temeli atıldı. Şuanda Suriye'deki iç karışıklıklar nedeniyle Suriye tarafında hala bir ilerleme kaydedilmemiştir. Bizim sınır kapısı tarafı 15 - 20 gün içinde bitip teslim edilecektir. Ama Suriye tarafında hala sınır kapısının sahası asfaltlanmamış, istinat duvarları çekilmemiş, gerekli olan depolar yapılmamıştır ve hiç bir çakıl taşı bile dökülmemiştir. Bizim sınır kapısı hem ilçemizin hem bölgemizin nefes borusu olacaktır. Temennimz iki ülkenin ilişkilerinin geçen seneki seviyesine biran önce gelmesi ve bu sınır kapısının biran önce faaliyete açılmasıdır. Tabi bunun yanında sınır ticaret merkezinin de kurulmasını istiyoruz.

Abdulğani Bilge - Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı
Bölgenin ülkenin ekonomisinde öneli rol almaktayız. Yüklenici firma ön görülen tarihten daha kısa bir sürede kapımızı tamamlamıştır. Malsef Suriye tarafı, kapının faaliyete girmesi için herhangi bir çalışmada bulunmamıştır. Malumunuz Suriye'deki devam etmekte olan karışıklıklardan, kaoslardan endişe duymaktayız. İster istemez, komşuluk, kardeşlik, dostluk bağlarımızı olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Temennimiz, biran önce şiddet ve çatışma ortamının son bulmasıdır. Sayın Beşar Esed'e seslenmek istiyorum!  Kardeşlik, komşuluk bağlarımıza daha çok zarar vermeden, daha çok insan kanı akmadan halkın demokratik taleplerine kulak ver. Aksi takdirde akibeti diğer arap devrik liderlerinden farklı olmayacaktır.

Zeynel Tunçalan - Nusaybin Esnaf Kefalet Kredi Kooperatif başkanı
Yıllardan beridir Nusaybin'in bir hayali olan sınır kapısının transite açılması nihayet gerçekleşmek üzere. Bu bizim tüm Nusaybin'deki sivil toplum kuruluşlarının, devlet yetkililerinin, vatadaşın, halkın elbirliği ile olmasını istediği bir şeydi ve gerçekleşecek inşallah. Gerçekleşeceği şu dönemde devlet yetkililerimizin verdiği tarihte inşaatı bitti. TOBB ayrıca inşaat firmasının üstün gayretleriyle bu bitirildi. Şuanda herşey hazır durumda. Ama gelin görünki karşı tarafta Suriye'deki istikrarsızlık, şuanda Beşar Esed yönetimin olan olumsuz ilişkileri bu işi herhalde sekteye uğratacak gibi  görünüyor.  Temennimiz oradaki olayların da biran evvel durması, netleşmesi ve sınır kapımızın transite açılmasıdır.

http://www.mardinlife.com/Yeni-sinir-kapisi-bitme-asamasina-geldi-haberi-2964

Yeni sınır kapısı bitme aşamasına geldi