Yerlere tükürmek ne doğal bir davranış, ne de medeni bir tavırdır!

Haber-Yorum Yerlere tükürmek ne doğal bir davranış, ne de medeni bir tavırdır!
14 Ocak 2018 Pazar Saat 00:16 1

Mardin'de kendini bilmez kişiler tarafından yollara tükürmek adet olurken, bu durum çevre kirliliği oluştururken yollarda tükürük görmek istemeyen vatandaşlar ise adeta duruma isyan edercesine tepki gösteriyor.

Sosyal medya hesapları üzerinden gazetemize gönderdikleri tepki mesajlarıyla konuyu gündeme getirmemizi isteyen duyarlı vatandaşlar; Yerlere tükürmenin ne doğal bir davranış olduğunu, ne de medeni bir tavır olmadığına işaret ettiler.

Kadim tarihi, kültürü ve mimari yapısıyla açık hava müzesini andıran Mardin'in bir medeniyet ve hoşgörü şehri olduğuna dikkat çeken duyarlı vatandaşlar, takınılan bu kötü alışkanlığın mirasçısı olduğumuz medeniyete hiç de yakışan bir davranış olmadığının altını çizdiler.

Yurt içinden ve yurt dışından yılda yüz binlerce turist ağırlayan kadim şehir Mardin'de; sokaklarda yürürken yollara tüküren, yada sümküren insanları görmek mümkün olduğunu kaydeden Ekrem Cin adlı duyarlı vatandaş, "Yerlere tükürme bazı vatandaşlarımızda sadece alışkanlıktan kaynaklanan bir hareket olurken, çocuklarımız ve gençlerimiz için de olumsuz bir örnek oluşturuyor. Ayrıca bu tür eylemler toplum içinde enfeksiyonların yayılmasını da hızlandırıyor." dedi.

Bu durumdan rahatsız olan bir diğer duyarlı vatandaş olan Murat Carasun: “Sokağa tükürenleri, sümkürenler gördükçe midemiz bulanıyor, Ailesinden temizlik eğitimi almayan birçok kişi, bu tür iğrenç davranışlarını normalmiş gibi görüyor ve kendisine ikaz edildiğinde ise işi kavgaya dönüştürüyor.” Diyerek, yetkililerin konuyla ilgili önlem ve tedbir almasını istedi.

Mardin Life Yayın Grubu olarak; bizler de duyarlı vatandaşlarımızın haklı tepkilerine katılıyor, yere tükürmek, sümkürmek gibi toplum içerisinde adap dışı davranışlardan kaçınmak gerektiğini hatırlatır bu gibi davranışların Mardinimize yakışmadığını vurguluyoruz.

YERE TÜKÜRMEYLE İLGİLİ DERLEDİĞİMİZ BAZI BİLGİLER
YERE TÜKÜRME AYIBI VE ZARARLARI : Mikroplar: Her yerde bulunan ve bazıları hastalığa yol açan gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. 
YERE TÜKÜRMENİN SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLARI : İnsanın tükürüğünde yaklaşık 600 değişik mikrop bulunur.1 cm 3 tükürükte 250 milyon adet mikrop vardır.Hastalık durumunda HASTALIK YAPAN mikropların sayıları artar. 1 cm 3 :bir tavla zarından biraz daha büyüktür. 
YERE TÜKÜRME YOLUYLA BULAŞABİLECEK HASTALIKLAR : 
1.VEREM: Verem, yıllar boyunca varlığı bilinen bir hastalıktır. Tükürük, aksırık, öksürük, balgamıyla başka insanlara solunum yoluyla bulaşır. Küçük bebeklerde, yaşlı kişilerde ölüme neden olabilir. 
2-Bronşit(Kronik): Kronik bronşit sessiz başlayıp yavaş bir ilerleme göstererek yıllar boyu süren ve sonunda ağır solunum yetmezliğine yol açan bir hastalıktır, iki yıldan uzun bir süre zaman zaman yinelemelerle aylarca süren öksürük ve balgam yakınmaları olan bir hastaya, verem gibi aynı belirtileri veren başka bir hastalık olasılığı elendikten sonra kronik bronşit tanısı konabilir.
 Nedenleri:
Sigara dumanı, hava kirliliği, yer kirliliği ve solunum yolları enfeksiyonlarıdır. 
3- Zatüre (Zatürre) :Zatüre ,akciğer dokusunun iltihaplanmasıdır. Mikrobik bir hastalıktır. Halk arasında "zatürre" olarak bilinen özellikle risk grubu hastalarda (Yaşlılar, çocuklar ve Vücut direnci kırılmış kişilerde) ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir akciğer hastalığıdır. 
4-Grip: Grip, aniden başlayan ateş, titreme, kırıklık, baş ve öksürük, vücut ağrıları, ses kısıklığı, gözlerde rahatsızlık gibi belirtilerle kendini gösteren tedavisi olmayan bir hastalıktır. Tedavisi için yatak istirahati gerekir. Sonbahar ve Kış aylarında görülür. En fazla görüldüğü aylar Ekim - Mart aylarıdır. Grip son derece ciddi bir hastalık olup, en fazla görüldüğü kış mevsiminin en şiddetli hastalıklarından biridir. İşgücü kaybı açısından bakıldığında en yüksek maliyete yol açan hastalıkların başında yer almaktadır . 
Grip hastalığına bağlı olarak, beyin iltihabı sonucu ölüm görülebilir. 
RUH SAĞLIĞI AÇISINDAN TÜKÜRME; 
İnsanları tiksindirir, İğrenç kabul edilir, kızgınlık ve strese neden olur. İnsanların Ruh Sağlığını da etkilemektedir. 
TOPLUMDA NELER OLUR? Temizlik kültürü olmayan bir toplum haline geliriz. Hastalıklar artar, ölümcül hastalıklar çoğalır. 
TOPLUMBİLİM AÇISINDAN TÜKÜRME; . Az gelişmiş ülkelerde görülen bir davranıştır. Medeni ülkelerde görülmez. 
KABAHATLER YASASINA GÖRE TÜKÜRME;  5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 41.Maddesinin 1.Fıkrasına göre suçtur. 


YORUMLAR :::

  1. Özlem Paşaoğlu
    14 Ocak 2018 Pazar Saat 17:09 CEVAPLA
    Gerçekten igrenilesi bir durumdur. Tükürmek balgam atmak isteyenler ceplerinde taşıması çok zor olmayan bir kağıt mendile tukurebilirler. Zaten duyarlı ve kendini bilen insan bunu yapmaz. Mahalle delikanlısı tiplerini örnek alıp aynı davranışı göstermeye başlayan çocuklar var. Durum hiç iç açıcı değil. Umarım daha duyarlı olunur. Cezai bir işlem uygulansa hiç de fena olmaz

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Artuklu Belediyesi, Halk Ekmekle Halkın Yanında!

Artuklu Belediyesi'nin sosyal projeler kapsamında [...]

1 gün önce...

AK Parti İl Yürütme Kurulu belirlendi

Ak Parti Mardin İl Yönetimi yürütme kurulu üyeleri [...]

17 saat önce...

Suçüstü yakalandılar

Nusaybin'de hırsızlar çaldıkları tüfeği satmaya [...]

1 gün önce...

Şahin'den KOBİ Destek Paketine yönelik açıklama

Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı M [...]

1 gün önce...

Cevheroğlu Kaymakam Yüzer’i ziyaret etti

AK Parti genel merkezi tarafından Kızıltepe beledi [...]

1 gün önce...