Yetim kardeşlerine destek olmak için oyuncaklarını satışa çıkardılar

Yetim kardeşlerine destek olmak için oyuncaklarını satışa çıkardılar
08 Nisan 2017 Cumartesi Saat 12:49 0

Mardin’de 2015-2016 yılında 50 yetim çocukla başlayan ‘Her sınıfın bir yetim kardeşi’ Projesi kapsamında bugün öğrenciler tarafından ihtiyaçları giderilen yetim çocuk sayısı 400’e ulaştı.

Projeye destek veren öğrenciler yetim kardeşlerine destek vermenin mutluluğunu yaşıyor.
Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından 2015-2016 eğitim öğretim yılında İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın ortak projesiyle hayata geçirilen ve yaklaşık 50 yetim çocukla başlayan ‘Her sınıfın bir yetim kardeşi var’ projesi kapsamında bugün öğrenciler tarafından ihtiyaçları karşılanan yetim çocuk sayısı 392'ye ulaştı.
Projede Mardinli öğrencilerin yetimlere sahip çıkması ve dünya yetimleri konusunda bir farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Projeye katılan her sınıf bir yetim çocuğun ihtiyaçlarını üstlenirken öğrenciler sınıflarındaki kumbarada harçlıklarını biriktirerek yetim çocuklara destek oluyor.
Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var projesi kapsamında bir yetimi kendisine kardeş yaparak her ay 100 TL biriktiren Abdulkadir Tutaşı İlkokulu 4 G sınıfı öğrencileri parayı toplama adına sınıflarında bulunan kumbarayı doldurmak için büyük çaba sarf ediyorlar.

EKSİK KALAN PARAYI OYUNCAK YAPIP SATIYORLAR
Ay sonunda harçlıkları ile kumbarada topladıkları parayı sayan öğrenciler eksik kalan parayı tamamlamak için evlerinde yaptıkları basit oyuncak ve kağıt katlama oyunlarını satıyorlar. Öğrencileri bu duyarlı davranışlarından dolayı bir bir tebrik eden 4-G sınıf Öğretmeni Bilgen Yıldırım, "Öğrencilerime bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu sorumluluktaki öğrencilerimiz olduğu müddetçe yetimlerimizle her zaman ilgilenilecek, yetimlerimizin ihtiyaçları giderilecek. Bu konuda müşterek bir duyarlılık oluşturulacak. Yetim kavramı bizim tarihimizde, inancımızda yer alan önemli bir kavram. Bu kavramı ihmal etmememiz, unutmamamız gerekiyor. Gelecek nesiller yetim ve yardım kavramını bir arada zihinlerinde, gönüllerinde taşıyacaklar ve bunun da olumlu sonuçlarını hep birlikte görüyoruz.”dedi.

PROJE HAKKINDA BİLGİ VERDİ
İl Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahman Ceylan da proje hakkında bilgi vererek “Her sınıfın yetim kardeşi var projemiz 2015-2016 yılında 50 yetime bakarak başlamıştı. Bu rakam şuanda 400 civarına ulaştı. Hemen hemen okullarımızın her birinde yetime bakacak, onların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yardımlar yapılıyor. Bu farkındalığı artırabilmek maksadıyla da çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Yetimler gerçekten bizim medeniyetimizde, tarihimizde önemli. Yetimlerin korunması, itilip kakılmaması ve onların sahiplenilmesini gerekiyor. Dolayısıyla ‘Bir yetimin yeryüzünde ağladığında arşın titrediğini’ söylüyor Peygamberimiz.”


YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

GÜNCEL HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Mardin'in en büyük bahçesi milletin hizmetinde

Mardin'de atıl durumda bulunan ve İçişleri Bakanlı [...]

1 gün önce...

Evlerini su basan vatandaşlardan yardım çağrısı

Mardin'de altyapı yetersizliği nedeniyle evlerini [...]

4 saat önce...

Pozitif Yönetim (1)

.

1 gün önce...

Yağmur Mardinli çiftçilere bereket getirdi

Uzun bir kuraklık döneminin ardından bu yıl bol ya [...]

1 gün önce...

Şükrü Cevheroğlu: Kentsel dönüşüme başlayacağız

AK Parti Kızıltepe Belediye Başkan adayı Şükrü Cev [...]

1 gün önce...

MARDİNLİFE TV CANLI YAYIN