Yükselen turizmi fırsata çevirmek gerek

Yükselen turizmi fırsata çevirmek gerek
19 Nisan 2018 Perşembe Saat 09:09 0

Turizmin ülke tanıtımındaki önemine dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Nisan Dünya Turizm Haftası nedeniyle yazılı bir mesaj yayınladı.

Turizmdeki olumlu gelişmeleri fırsata çevirip ihraç ettiğimiz ürünlerin tanıtımına ağırlık vermemiz gerektiğini belirten Palandöken, 'Turizm geliri 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18,9 artarak 26 milyar dolar oldu. 2018 yılında ise 36 milyon yabancı turist ve 34 milyar dolar da turizm geliri hedeflenmektedir. Ülke olarak, turizmdeki gelişmeleri fırsata çevirip ihracata yönelik üretilen yerli ürünlerimizin tanıtımına ağırlık vermeliyiz. Yöresel ürünlerimizi ve yerli üretimlerimizi turistlere ne kadar iyi tanıtırsak ihracatımız da o kadar artar. Turizm gelirimizi ihracat gelirimizle desteklemiş oluruz' dedi.

'TANITIM BROŞÜRLERİNİN DAĞITIMI ZORUNLU OLMALI'
Ülkemize gelen yabancı turistlerin yalnızca otellere girip çıkmakla sınırlı kalmaması gerektiğini kaydeden Palandöken, 'Rus, Alman ve Çinli turist sayısında bu yaz artış bekleniyor. Nitekim 2018 yılı Çin'de ?Türkiye Turizm Yılı' olarak ilan edildi. Turist sayısındaki artışı ülkemizin ve yerli üretimlerimizin tanıtımında fırsata çevirmek için yeni konseptler belirlemeliyiz. Yabancı turistler yalnızca otellerle sınırlı kalmamalı, gittikleri şehirlerin özelliklerini, yöresel ürünlerini tanımalı ve Türk insanının misafirperverliğini hissetmeli. Turistlerin bir sonraki sene yeniden Türkiye'yi tercih etmeleri için ülkemizin tanıtımı çok iyi yapılmalı. Havaalanı, otogar ve otel gibi kalabalık noktalarda doğal güzelliklerimizin, yöresel ürünlerimizin ve yerli üretimlerimizin tanıtımını içeren broşürlerin dağıtımı zorunlu olmalı' şeklinde konuştu.

'TURİZM SAYESİNDE İHRACATI ARTIRMALIYIZ'
İhracata yönelik üretimlerimizin tanıtımında turizmi kullanarak ihracat rakamlarımızı artırmamız gerektiğini ifade eden Palandöken, 'Ülkemizin 2017 yılı ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 10,22 artışla 157,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tek başına turizm geliri ülkemiz için yeterli olmadığı için turizm gelirini ihracat geliri ile desteklemeliyiz. Turistlerin uğrak noktaları olan havaalanları, otogarlar ve otellerde kurulacak stantlarda yöresel ürünlerimiz ve yerli üretimlerimiz sergilenmeli. Sadece ülkemize özgü olan doğal ürünler, el emeği göz nuru üretilen halılarımız, mobilyalarımız, tekstil ürünlerimiz, değerli taşlardan üretilen takılarımız gibi ihracata yönelik üretilen birçok ürünün tanıtımı turizm sayesinde gerçekleşip dünya pazarına açılacak. Bu sayede hem turizm gelirimiz hem de ihracat gelirimizi artırarak bütçe açıklarının inmesine büyük katkı sağlayacaktır' diye konuştu.YORUMLAR :::

Yorum Yaz GİRİŞ YAP

TURİZM HABERLERİ :::

YORUMLANANLAR :::

Derikli Hakim ve Savcı Kardeşler Aynı Gün Dünya Evine Girdi

Derik ilçesi nüfusuna kayıtlı Hakim Mahammed [...]

1 gün önce...

Gökdemir, Öğretmenevi müdürlüğü görevine başladı

Kızıltepe Halk Eğitim Merkezi eski Müdürü Me [...]

1 gün önce...

Üzümün pestil, pekmez ve sucuk yolculuğu başladı

Mardin'de asırlardır süren bağ bozumu zamanın [...]

1 gün önce...

Gençler Bakandan Kalenin turizme açılmasını istedi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Mard [...]

1 gün önce...

Mardin'den İstanbul'a uzanan el ile bebeğine sarıldı

Derik ilçesinde bugüne kadar engelli hayvanlara [...]

1 gün önce...